Шефът по правата на ООН: Необходими са репарации за хора, изправени пред расизъм

0
33
Знаме на ООН
Знаме на ООН. Снимка: Pixabay

Шефът на ООН по правата на човека в значителен доклад, стартиран след убийството на Джордж Флойд в САЩ, призовава страните по света да направят повече, за да помогнат за прекратяване на дискриминацията, насилието и системния расизъм срещу хора от африкански произход и да ги “поправят” – включително чрез репарации, пише “Асошиейтед прес”.

Докладът на Мишел Бачелет, върховният комисар на ООН за правата на човека, предлага широк поглед върху изграденото през вековете лошо отношение към африканците и хората от африкански произход, особено от трансатлантическата търговия с роби. Той търси “преобразуващ” подход за справяне с продължаващото въздействие на този проблем в наши дни.

Докладът, който се изготвя една година, се надява да надгради инерцията около неотдавнашния засилен контрол по целия свят за бедствието от расизма и неговото въздействие върху хората от африкански произход, олицетворено от високопоставените убийства на невъоръжени чернокожи хора в Съединените щати и другаде. В доклада се казва:

“Днес има важна възможност да се постигне повратна точка за расово равенство и справедливост.”

Докладът има за цел да ускори действията на държавите за прекратяване на расовата несправедливост; прекратяване на безнаказаността за нарушения на правата от страна на полицията; както и да се гарантира, че хората от африкански произход и онези, които се обявяват против расизма, са изслушани; и да се изправи срещу минали грешки чрез отчетност и обезщетение. В свое видео изявление Бачелет беше категорична:

“Призовавам всички държави да спрат да отричат ​​- и да започнат да демонтират – расизма; за прекратяване на безнаказаността и изграждане на доверие; да слушат гласовете на хора от африкански произход; и да се изправят срещу миналото наследство и да предоставят обезщетение.”

Докато разглежда въпроса за репарациите по най-ясния си начин досега, Бачелет предполага, че само паричната компенсация не е достатъчна и ще бъде едва част от набор от мерки, които да помогнат за коригиране или компенсиране на несправедливостите.

“Репарациите не трябва да се приравняват само на финансова компенсация”, написа тя, добавяйки, че трябва да включва реституция, рехабилитация, признаване на несправедливости, извинения, запомняне, образователни реформи и „гаранции“, че подобни несправедливости няма да се повторят.

Съветът по правата на човека, подкрепен от ООН, възложи докладът да бъде изготвен по време на специална сесия миналата година след убийството на Джордж Флойд, чернокож американец, убит от бял полицай в Минеаполис през май 2020 г. Офицерът Дерек Шовин беше осъден на 22 години и половина затвор миналата седмица.

А протестите избухнаха, след като мъчителното видео от минувачи показа как Флойд многократно казва “Не мога да дишам!”, докато зяпачите крещят на Шовин да спре да натиска коляното си на врата на Флойд.

Протестите срещу убийството на Флойд и “важната” присъда срещу Шовин са “основен момент в борбата срещу расизма”, се казва в доклада.

Докладът се основава на дискусии с повече от 340 души – предимно от африкански произход – и експерти; повече от 100 писмени приноса, включително от правителства; и преглед на публични материали, казаха от службата за правата на човека. Той анализира 190 смъртни случая, най-вече в САЩ, за да покаже как служителите на реда рядко се държат отговорни за нарушения на права и престъпления срещу хора от африкански произход, и отбелязва подобни модели на малтретиране от страна на полицията в много страни.

Докладът в крайна сметка има за цел да трансформира тези възможности в по-системен отговор на правителствата за борба с расизма, и то не само в Съединените щати – въпреки че несправедливостта и наследството на робството, расизма и насилието, с които се сблъскват афро-американците, очевидно беше основна тема.

Докладът също така излага случаи, опасения и ситуацията в около 60 държави, включително Белгия, Бразилия, Великобритания, Канада, Колумбия и Франция, наред с други. Мона Ришмауи, която ръководи звено за недискриминация в ООН за правата на човека, каза на пресконференция, казва:

“Не можахме да намерим нито един пример за държава, която да се е съобразила изцяло с миналото или изчерпателно да отчете въздействието на живота на хората от африкански произход днес.”

“Следователно нашето послание е, че тази ситуация е несъстоятелна.”

“Компенсацията трябва да се разглежда на “колективно и индивидуално ниво”, каза тя, като добави, че всеки такъв процес започва с признаване на минали грешки и не е универсален за всички. Тя каза, че държавите трябва да гледат собственото си минало и практики, за да преценят как да постъпят.

Докладът на ООН призовава държавите да направят “поправки за векове на насилие и дискриминация”, като например чрез “официално признание и извинения, процеси за казване на истината и репарации под различни форми”Той също така осъди “дехуманизацията на хората от африкански произход”, която в миналото е “вкоренена във фалшиви социални конструкции”, за да оправдае поробването, расовите стереотипи и вредните практики, както и толерантността към расова дискриминация, неравенство и насилие.

В документа се цитират неравенства, с които се сблъскват гражданите от африкански произход, и “ярката социално-икономическа и политическа маргинализация”, с която тези хора се сблъскват в много страни, включително несправедлив достъп до образование, здравеопазване, работни места, жилища и чиста вода.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments