Шефът на Rheinmetall: Европа се нуждае от десетилетие, за да се въоръжи добре

0
1453
Гаубица
Гаубица. Снимка: Пиксабей

Европа ще има нужда от 10 години, преди да бъде напълно готова да се защити. Това заяви шефът на най-голямата германска отбранителна фирма Rheinmetall пред „BBC“.

Армин Папергер подчерта, че запасите от боеприпаси в момента са „празни“. Той направи коментарите по време на посещение на канцлера Олаф Шолц на церемония по полагане на основите на голям нов завод за производство на оръжия в Долна Саксония. Министърът на отбраната Борис Писториус и датският премиер Мете Фредериксен също присъстваха на тази среща.

Коментарите идват ден, след като коментарите на кандидата за президент на САЩ Доналд Тръмп предизвикаха нова тревога в Европа.

Фаворитът за номинацията на републиканците каза, че веднъж е казал на световен лидер, че няма да защитава членовете на НАТО, които не плащат вноските си, и дори би „насърчил“ агресорите „да правят, каквото, по дяволите, искат“.

Членовете на НАТО – Организацията на Северноатлантическия договор – са съгласни, че ако една от тях бъде нападната, всички останали нации трябва да ѝ помогнат – което може да включва използване на въоръжена сила.

Rheinmetall заяви, че ще инвестира повече от 300 милиона долара (274 милиона паунда) в новото съоръжение. В крайна сметка се очаква да произвежда 200 000 артилерийски снаряда годишно. Компанията подчерта, че ще е необходимо много време за подготовка срещу „агресор, който иска да се бие срещу НАТО“. Той изтъкна:

„След три-четири години сме добре, но за да бъдем наистина подготвени, ни трябват 10 години.“

„Трябва да произведем 1,5 милиона патрона в Европа“, добави Папергер. Той заяви, че огромно количество европейски боеприпаси е изпратено в Украйна, оставяйки малко за европейските запаси. Той твърди:

„Докато имаме война, трябва да помагаме на Украйна, но по-късно ще ни трябват минимум пет години и 10 години, за да попълним наистина запасите от боеприпаси.“

Канцлерът Шолц първоначално отказа да каже дали е загрижен за коментарите на Тръмп, като каза, че е „абсолютно сигурен“, че НАТО е „от съществено значение“ за САЩ, Канада и европейските страни. По-късно във вторник той публикува в X, бившия Twitter, описвайки коментарите на Тръмп като „безотговорни и опасни“.

Попитана от „BBC“ дали смята, че Европа трябва да е готова да се справи сама, ако САЩ оттеглят подкрепата си, Фредериксен каза, че Европа трябва да е готова „без значение какво“. Тя добави, че „все по-агресивната Русия“ е доказателство, че Европа трябва да се увеличи. Тя добави:

„Трябва да ускорим и това е причината да съм тук днес.“

Изминаха почти две години, откакто канцлерът Шолц обяви Zeitenwende – повратна точка във външната и отбранителната политика на Германия – след пълномащабното нахлуване на президента Путин в Украйна. Имаше широко разпространено признание, че политиката на „промяна чрез търговия“ с Русия се е провалила. Съюзниците се надяваха, че Германия, най-голямата икономика в Европа, ще поеме все по-настоятелна роля в сигурността и ще се откаже от традиционната си предпазливост.

И все пак през 2023 г. Германия беше сред мнозинството членки на НАТО, за които се прогнозираше, че ще пропуснат целта за разходи от 2%.

Очаква се Берлин да достигне 2% през 2024 г. – но само чрез еднократен фонд.

Европа инвестира повече след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна, заяви д-р Клаудия Майор от Германския институт за международни въпроси и въпроси на сигурността. Тя добави:

„Но ако сме много честни, знаем, че в момента, в конвенционален конфликт, европейците не са в състояние да се защитят без подкрепата на Съединените щати.“

Тя казва, че „толкова много е направено“ след Zeitenwende – но все още не е достатъчно, за да се изправи срещу пълния спектър от глобални предизвикателства пред сигурността. Папергер се съгласи, че Zeitenwende е „не само дума“ и вярва, че доверието между правителството и изпълнителите на отбраната се е подобрило.

Цената на акциите на Rheinmetall непрекъснато се повишава след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна.

Миналото на Германия надвисва над този дебат, тъй като превъоръжаването доведе до катастрофални конфликти през 20-ти век. Въпреки че никой не знае какво ще се случи на изборите в САЩ тази година, последните коментари на Тръмп се определят като сигнал за събуждане за цяла Европа – въпреки че едва ли биха могли да бъдат описани като първите.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments