Севернокорейският лидер Ким Чен-Ун е в Русия по повод планирана среща с Путин

0
47
Ким Чен Ун и Владимир Путин.
Ким Чен Ун и Владимир Путин. Снимка: Фейсбук страницата на Владимир Путин

Днес севернокорейският лидер Ким Чен-Ун е пристигнал в Русия, за да се срещне лично с президента Владимир Путин, съобщи „Associated Press“. Очаква се по време на срещата двамата да си окажат по-голяма подкрепа по отношение на ескалиращото противопоставяне със Запада. Твърди се също, че Ким вероятно ще поиска икономическа помощ и предоставяне на военни технологии от страна на Русия в замяна на боеприпаси, които да бъдат използвани във войната на Русия в Украйна.

Официалната севернокорейска Корейска централна информационна агенция съобщи, че лидерът се е качил на личния си влак, за да отпътува за Русия, в неделя следобед, придружен от членове на управляващата партия, правителството и военните сили.

След десетилетия на сложни, обтегнати и студени отношения, Русия и Северна Корея се сближиха след инвазията на Москва в Украйна през 2022 г. Близките им отношения са обусловени от нуждата на Путин от военни доставки и от усилията на Ким Чен-Ун да укрепи партньорството си с традиционните съюзници Москва и Пекин, докато се опитва да излезе от дипломатическата изолация, в която се намира.

Според анализатори Северна Корея вероятно разполага с десетки милиони артилерийски снаряди и ракети по съветски образец, които биха могли да дадат огромен тласък на руската армия във войната с Украйна. На общи снимки с Ким Чен-Ун са разпознати и Пак Тае Сонг, председател на Севернокорейския комитет за космическа наука и технологии, и адмиралът от военноморските сили Ким Мьонг Сик, които са пряко свързани с усилията на Северна Корея да се сдобие с шпионски сателити и подводници с ядрени балистични ракети. Експертите твърдят, че Северна Корея трудно ще придобие такива способности без външна помощ, въпреки че засега не е ясно дали Русия би споделила такива чувствителни технологии.

Възможно е също така по време на срещата Ким Чен-Ун да помоли Русия за предоставяне на крайно необходимите енергийни и хранителни доставки. Заместник-министърът на външните работи Андрей Руденко е заявил, че Русия може да обсъди идеята за оказване на хуманитарната помощ със севернокорейската делегация, предадоха руските информационни агенции. Делегацията на Ким вероятно включва и външния му министър Чо Сун Хуей и двамата му висши военни служители – маршалите от Корейската народна армия Ри Пьонг Чол и Пак Йонг Чон.

Миналата седмица американски високопоставени служители разпространиха информация, че Северна Корея и Русия организират среща между своите лидери. Според американските източници Путин вероятно ще се съсредоточи върху осигуряването на повече доставки на севернокорейска артилерия и други боеприпаси, за да попълни намаляващите резерви на своите военни сили, тъй като се стреми да отблъсне решително украинската контраофанзива и да покаже, че е способен да води дълга война на изтощение. Това потенциално може да окаже по-голям натиск върху САЩ и техните партньори да продължат преговорите, тъй като опасенията за продължителен конфликт нарастват въпреки щедрите им доставки на модерно оръжие за Украйна през последните 17 месеца.

Междувременно главният секретар на японския кабинет Хироказу Мацуно заяви пред репортери, че Токио ще следи с тревога изхода от срещата между Ким и Путин, включително „въздействието, което тя може да окаже върху руската инвазия в Украйна“.

Съединените щати от своя страна обвиниха открито Северна Корея, че снабдява Русия с оръжие, включително че продава артилерийски снаряди на руската наемническа групировка „Вагнер“. Както руски, така и севернокорейски високопоставени лица отрекоха тези твърдения. Въпреки това, спекулациите за военното сътрудничество на двете нации се засилиха след изненадващото посещение на руския министър на отбраната Сергей Шойгу в Северна Корея през юли, когато Ким го покани тържествено да присъства на оръжейно изложение и масиран военен парад в столицата, където бяха демонстрирани междуконтинентални балистични ракети, предназначени да бъдат насочени към континенталната част на САЩ.

След тази визита севернокорейският лидер обиколи местните оръжейни заводи, включително завод за производство на артилерийски системи, където призова работниците да ускорят разработването и мащабното производство на нови видове боеприпаси. Експерти твърдят, че посещенията му в заводите вероятно са имали двойна цел – да насърчат модернизацията на севернокорейското оръжие и да проучат задълбочено ефективността на артилерийски и други материали, които биха могли да бъдат изнесени за Русия.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments