СЕМ глоби БНР и ще разгледа исканата оставка на директора

1
240
Снимка: Skitterphoto/Pixabay
Снимка: Skitterphoto/Pixabay

Съветът за електронни медии (СЕМ) реши, че на БНР ще бъде наложена имуществена санкция за нарушаване на Закона за радио и телевизия, за нарушаване на условията на индивидуалната лицензия, заради спирането на програмата.

До 19 септември прокуратурата ще бъде сезирана от СЕМ и за опит за цензура и заплахи, след като в четвъртък журналисти от „Хоризонт” разказаха за събитията в радиото около свалянето на Силвия Великова от ефир.

С 4 гласа „да” беше прието следващия петък съветът да обсъди поисканата от журналистите оставка на Светослав Костов. Дотогава от регулатора ще се запознават с предоставените им документи по двата случая.

Зам. главният редактор на програма „Хоризонт“ в оставка Даниела Късовска настоя за оставката на генералния директор и на Управителния съвет на медията. Според нея през Светослав Костов е осъществяван натиск върху общественото радио:

„Без оставки с този генерален директор и с този Управителен съвет не можем да продължим да работим. При нас свободата на изразяване е изключително важна. В качеството си на заместник главен редактор на програмата аз настоявам за оставка на генералния директор и на Управителния съвет“

каза Късовска по време на изслушването пред СЕМ, цитирана от БНР.

Късовска заяви категорично, че има връзка между спирането на излъчването на „Хоризонт“ на 13 септември, свалянето от ефир на Силвия Великова и спешното пенсиониране на шефа на програмата Ивайло Савов предишния ден. Тези събития тя определи като „опит за безпрецедентен натиск и цензура“.

„Потресени сме от случилото се в БНР, от разминаванията в обясненията на генералния директор и вече подалия оставка и.д. шеф на „Хоризонт“ Николай Кръстев за свалянето на Силвия Великова и за спирането на сигнала на радиото“, заяви новинарят Николай Петров, зам.-председател на редколегията на „Хоризонт“, цитиран от „Свободна Европа“.

Силвия Великова заяви пред членовете на СЕМ, че журналистите, които искат оставката на генералния директор си дават сметка за последствията и са „готови за това, което ще последва оттук нататък“.

Великова отхвърли мотивите за отстраняването й на ръководството като посочи, че вече е санкционирана за нарушаването на трудовата дисциплина и че не е призовавала да се ходи на протест срещу кандидатурата на Иван Гешев за главен прокурор.

Тя разказа за хронологията на събитията, свързани със свалянето й от ефир и отнемането на съдебния ресор, за който отговаря от 15 години. По думите ѝ Светослав Костов я извикал на разговор в Борисовата градина, където й обяснил, че е заплашван живота му, ако не бъде отстранена. Натискът идвал от четирима души, които той не назовал. Заявил обаче, че ако не се подчини е заплашван, че децата му ще ходят гладни и, че няма да може да си намери работа.

Великова добави, че когато предложила на Костов да се обадят на премиера Бойко Борисов и да му разкажат за случващото се, той отказал, като обяснил, че „натискът не е оттам“.

Главният прокурор Сотир Цацаров вече разпореди на заместника си Иван Гешев да провери случая. Под негово ръководство ДАНС, СЕМ и Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) събраха необходимата информация, като заключението на прокуратурата бе, че единственият отговорен за замлъкването на програмата е техническият директор на националното радио инж. Пламен Костов.

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
iv4ou
iv4ou
4 години по-рано

С комнада Shift+X(на фонетика) се получава буквата ѝ.