САЩ се опитват да попречат на сделката за придобиване на Activision от Microsoft

0
54
Microsoft
Снимка: Пиксабей

Регулаторните органи в САЩ са поискали от съдия да попречи на Microsoft да завърши покупката на компанията за видеоигри Activision Blizzard на стойност 69 млрд. долара (56 млрд. паунда). Федералната търговска комисия на САЩ (ФТК) обяви, че сделката, която ще бъде най-крупната в историята на индустрията за видеоигри, може „значително да ограничи конкуренцията“ в сектора.

Този ход беше предприет, след като Обединеното кралство също се опита да осуети сделката поради опасения, че тя ще навреди на конкуренцията, но в крайна сметка ЕС я одобри. Планирано е съдебният процес в САЩ да започне през август.

Федералната търговска комисия на САЩ се аргументира в съдебното си заявление с мотива, че предварителната забрана е необходима, за да се предотвратят временни вреди, докато регулаторът определи дали предложението за придобиване нарушава антитръстовото законодателство на САЩ.

Предложението от страна на Microsoft за придобиване на Activision породи противоречия и разделение сред световните регулаторни органи. За да се осъществи сделката обаче страните се нуждаят от одобрението на регулаторните органи в Обединеното кралство, ЕС и САЩ.

Европейската комисия одобри сделката, като обяви, че предложението на Microsoft за 10-годишни безплатни лицензионни договори, които обещават на европейските потребители и на услугите за стрийминг на игри в облака достъп до игрите за персонални компютри и конзоли на Activision, означава, че на пазара ще има лоялна конкуренция. Британският орган за защита на конкуренцията и пазарите изрази несъгласие през април, като подчерта, че се опасява, че промяната ще доведе до намаляване на иновациите и до по-малък избор за геймърите. В отговор на това двете компании Microsoft и Activision изказаха недоволство от решението и заявиха, че ще го обжалват.

Президентът на Microsoft Брад Смит сподели, че това е „най-мрачният ден“ на компанията за всичките четири десетилетия дейност в страната. Коментирайки изявлението на Федералната търговска комисия, той заяви, че Microsoft приветства възможността да представи своя случай във федералния съд с надеждата да убеди американските регулаторни органи да разрешат завършването на сделката.

„Вярваме, че ускоряването на съдебния процес в САЩ в крайна сметка ще доведе до по-голям избор и конкуренция на пазара“, допълни Смит.

Уилям Ковачич, бивш председател на Федералната търговска комисия, разкри, че комисията е изразила опасения, че Microsoft и Activision могат да сключат сделката си въпреки съпротивата на Обединеното кралство, и затова е поискала от съдия да я спре.

„Решението на ЕС да приеме споразумение беше малко изненадващо,“, каза още Ковачич в ефира на предаването „Wake up to Money“, като допълни, че все още има шанс сделката да бъде финализирана, но „шансът е намален“.

Покупката на Activision, която държи правата върху играта Candy Crush, се смята за важна за гиганта Microsoft, който се опитва да навакса изоставането си от основния си конкурент Sony. Въпреки това този опит за инвестиция от страна на Microsoft може да се разглежда като надпревара, в която е заложено бъдещето на видеоигрите, като в момента компанията залага много на своята услуга Xbox Game Pass, която е описана като „Netflix на игрите“. Microsoft вярва, че бъдещето е в абонаментите на играчите за виртуални библиотеки и стрийминг на игри чрез „облачни услуги“, а не в еднократните покупки, което е основният начин за достъп до игри в момента.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments