САЩ: Администрацията на Байдън предприе стъпки в защита на венецуелските мигранти

0
21
Президент на САЩ Джо Байдън
Президент на САЩ Джо Байдън. Снимка: Joe Biden, Facebook

Администрацията на Байдън обяви вчера, че предоставя временен легален статут на стотици хиляди венецуелци, които вече са в страната, като наред с това им дава право да работят. В момента нацията е изправена пред нарастващ брой хора, които бягат от южноамериканската страна и от други страни и пристигат на границата на САЩ с Мексико, предава „BBC“.

Този ход, заедно с обещанията за ускоряване на издаването на разрешителни за работа на много мигранти, вероятно ще успокои съсловието на демократите, които оказват натиск върху Белия дом да направи повече за подпомагане на търсещите убежище, като същевременно ще даде „храна“ за критика на републиканците, които твърдят, че президентът е твърде небрежен по отношение на имиграцията.

Министерството на вътрешната сигурност планира да предостави временен защитен статут на приблизително 472 000 венецуелци, пристигнали в страната до 31 юли 2023 г., като по този начин ще се улесни и процесът по получаване на разрешение за работа в САЩ. Това беше ключово искане от страна на кметовете и губернаторите от Демократическата партия, които се опитват да се справят с проблемите, произтичащи от увеличения брой мигранти, които се намират под тяхна опека.  Преди отправянето на това изявление в САЩ вече са били регистрирани около  242 700 венецуелци, отговарящи на условията за получаване на временен статут.

Закрилата за венецуелците е важна, тъй като те представляват голяма част от мигрантите, които пристигат в страната през последните години. През последното десетилетие Венецуела изпадна в дълбока политическа, икономическа и хуманитарна криза, която принуди най-малко 7,3 милиона души да мигрират, а за повечето от тези, които останаха, храната и другите стоки от първа необходимост станаха недостъпни.

По-голямата част от избягалите се установиха в съседни държави в Латинска Америка, но през последните три години много от тях взеха решение да заминат за Съединените щати през известния с опасността Дариенски пролом – участък от джунглата в Панама. Важно е да се отбележи обаче, че венецуелците, които пристигат в САЩ след 31 юли тази година, няма да имат право на закрила. Тези, които сега имат право на нея, трябва да подадат молба за получаването ѝ.

Министърът на вътрешната сигурност Алехандро Майоркас разреши разширяването и удължаването с 18 месеца на временния статут на тези, които вече са го получили, поради „повишената нестабилност и липсата на сигурност, трайните хуманитарни условия, политическите условия и околната среда,“, гласи изявление на министерството.

Администрацията информира още, че ще ускори процеса по издаването на разрешителни за работа на хора, които са пристигнали в страната от януари насам, чрез мобилно приложение за регистрация на сухопътните контролно-пропускателни пунктове с Мексико, наречено CBP One, или чрез условно предсрочно предоставяне на тази възможност на кубинци, хаитяни, никарагуанци и венецуелци, които имат финансови спонсори и пристигат на местните летища. Целта е те могат да получат разрешително за работа в рамките на 30 дни, докато в момента този срок е около 90 дни. Обещанието за ускорено издаване на разрешителни за работа обаче не се отнася за хората, които пресичат границата нелегално и търсят убежище, които по закон трябва да чакат шест месеца, за да получат разрешително за работа.

Вчера от кабинета на Байдън съобщиха още, че ще бъдат мобилизирани и сили на Министерството на отбраната в подкрепа на служителите на Вътрешна сигурност по границата. Вътрешната сигурност вече разчита на около 2500 военнослужещи от Националната гвардия в помощ на Митническата и гранична охрана. В прессъобщението за вътрешната сигурност се казва, че до 800 нови военнослужещи кадри на активна служба също ще бъдат изпратени на границата. Те ще бъдат включени в различни дейности като логистика, като идеята е митническите служители да разполагат с повече време, за да поемат повече отговорности на първа линия. Представители министерството по вътрешна сигурност разкриха, че ще бъдат предприети и други стъпки за справяне с имиграцията, като например разширяване на започналия през май процес за бързо извеждане от страната на семейства, за които е установено, че нямат основание да останат на нейната територия. Агенцията съобщи, че е увеличила и капацитета за задържане по южната граница.

По официални данни напоследък броят на експулсираните от страната лица е нараснал значително. От 12 май насам са били експулсирани 253 000 души в малко над 150 държави по света. За сравнение, през същия период на 2019 г. от САЩ са били изведени 180 000 души.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments