Съдът възстанови уволнения за плагиатство ректор на ТУ-Варна

0
455
Скрийншот ТУ-Варна
Скрийншот ТУ-Варна

Варненският районен съд върна на поста му отстранения заради плагиатство ректор на Техническия университет-Варна проф. Росен Василев. Мотивите на съда са, че основанията за преждевременното прекратяване на мандата на ректор на висше училище са негово желание за това или решение на общото събрание на университета, а Василев беше отстранен със заповед на назначения за временен ректор проф. Розалина Димова, предаде БНТ.

През ноември 2018 г. Василев бе уличен в плагиатство на дисертационния си труд за степен „доктор на науките“ и на част от трудовете, представени при заемане на длъжността „професор“ във висшето учебно заведение, от Комисията по академична етика към МОН. Според новия закон за развитието на академичния състав при доказано плагиатство министърът на образованието и науката Красимир Вълчев го отстрани от ректорския пост и назначи временен заместник.

Сега съдът е постановил, че Василев трябва да се върне като ректор. Магистратите са отсъдили също, че университетът трябва да покрие 600 лева разноски по делото на Василев, както и 100 лева държавни такси.

Решението за връщането на проф. Василев подлежи на обжалване.

Междувременно за 22 март е насрочено общо събрание на университета, на което трябва да бъде избран ректор, който да довърши мандата на Василев. Той изтича тази година. Теоретично отстраненият заради плагиатство професор може да се кандидатира отново за поста.

Свалянето на ректор за плагиатство стана възможно с промени в Закона за академична етика, които влязоха в сила през миналата година. Още през 2017 г. министерството на образованието излезе с доклад, в който се казва, че Василев е плагиатствал в дисертацията си, с която защити научната степен „доктор на науките“. Тогава обаче ведомството нямаше механизъм, с който да санкционира ректора. Така бяха направени законови промени, които въведоха санкции при преписване на научни трудове или нередности при защитата на дисертации.

Проверката на Комисията бе по сигнал на двама бивши преподаватели във варненския Технически университет – професорите Овид Фархи и Николай Минчев, които алармираха, че ректорът е преписал четири глави от дисертацията на Ивайло Неделчев. Трудовете на проф. Василев са били прегледани от трима арбитри. Техните изводи са, че за придобиване на степен „доктор на техническите науки“ ректорът е представил като собствени частично или изцяло преписани чужди трудове, без да ги цитира, и е налице „плагиатство в особено голям размер“. Същите са констатациите и за трудове, представени в конкурса за заемане на длъжността „професор“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments