Руснаците търсят евтини апартаменти в окупирания Мариупол

0
68
Поражения в Мариупол
Поражения в Мариупол. Снимка: Маріупольська міська рада, Facebook

Навършва се година, откакто украинският град Мариупол беше до голяма степен разрушен от руските сили и превзет. Сега той се трансформира, а някои руснаци дори се надяват да си купят жилища там. Русия твърди, че е анексирала Мариупол, заедно с всички други окупирани райони, след поредица от референдуми, които бяха широко осъдени и определени за фиктивни, предава „BBC“.

Около 90% от сградите в града са повредени или разрушени след руския обстрел по време на изтощителна двумесечна обсада. Хиляди цивилни бяха убити, а около 350 000 души напуснаха населеното място, предава ООН.

Сега окупационните власти изглежда имат намерение да „русифицират“ града, да сменят пътните знаци на украински с руски, да въведат руската учебна програма в училищата и да принудят останалите жители да получат руски паспорти. „BBC Verify“ използва сателитни кадри, за да картографира как Русия прекроява структурата на града.

Освен това е установено, че докато новото строителство продължава, все още са налице големи разрушения.

„Намерих имот. Мариупол ще бъде красив град“, коментира Владимир, жител на арктическия руски град Мурманск, пред „BBC“. Той, както и други, с които журналист на британската медия разговаря, не пожелаха пълното му име да бъде публикувано.

Владимир е сред десетките руснаци, които през последните месеци търсят имоти в окупирания град във „ВКонтакте“ – най-популярната социална мрежа в Русия. Той споделя, че вече е продал апартамента си в родния си град и скоро ще се премести в Мариупол с цялото си семейство.

„Основното е, че е на морето“, обясни той, добавяйки, че ще го вземе сега, защото цените са ниски.

Забележките на Владимир отразяват това, което милиони руснаци чуха в контролираните от Кремъл медии през последната година. Има постоянен поток от репортажи по държавната телевизия, представящи реконструкцията на Мариупол като протичаща с „рекордно“ темпо и животът се връща към нормалното.

„На мястото на руините сега има нови жилищни блокове, детски ясли, училища – всичко се възстановява с най-модерните технологии“, се казва в репортаж на държавната телевизия „Россия 1“.

Сателитните изображения, анализирани от „BBC“, наистина показват множество многоетажни имоти, появяващи се в съществуващи квартали в града през последната година, най-вече близо до покрайнините. Има и огромен нов район с новопостроени многоетажни сгради в северозападния край на града, наречен „Невски“.

Изображенията, заснети от сателит, също така разкриват, че степента на опустошение в града все още е огромна. Това е особено вярно в части от центъра на населеното място, където може да се види, че повечето от сградите все още нямат покриви.

Александър /не е истинското му име/, служител на големия градски завод за стомана „Азовстал“, който е останал в града, казва, че това, което се показва по руската телевизия, е не е вярно. Заводът е мястото, където беше последната битка между украинските и руските войски. Мъжът изчислява, че досега само около 10% от домовете, повредени в боевете, са възстановени.

В същото време, докато новите апартаменти се увеличават, много жилищни блокове са съборени, тъй като е било преценено, че не подлежат на възстановяване. Те включват цял ​​квартал – с площ от около 315 000 кв. метра, според сателитни записи – в източната част на града, друга част на Мариупол, силно засегната от боевете. Но Александър твърди, че малко или нищо не се вдига на тяхно място.

„Така те събориха жилищен блок и сега има само дупка в земята, не се полагат основи, нищо не се прави“, каза той пред „BBC“.

Официално тези, чиито домове са разрушени или съборени, могат да кандидатстват за апартамент в новопостроените имоти. Както руската държавна телевизия, така и прокремълските YouTube канали постоянно показват очевидно щастливи семейства, които се местят в новите си домове. И все пак много местни жители, включително тези, с които журналистът на „BBC“ разговаря, съобщават, че процесът е агонизиращо бавен и на практика има много ограничения, в резултат на което новите сгради стоят полупразни.

Светлана /не е истинското й име/ казва, че баба й все още чака апартамент, който да замени този, който е загубила, когато сградата й е била съборена – месеци след като е била уведомена, че ще получи новия си апартамент през март.

„Хората са поставени в някакъв списък с чакащи и не знаят къде ще получат апартамент“, заяви Светлана, която замина да живее в чужбина след войната.

Александър предполага, че апартаментите се раздават „много пестеливо и много избирателно“ на хора, които са „очевидно с проруски възгледи“. Често срещана причина за отказ – широко съобщавана от жителите на Мариупол онлайн – е, ако някой притежава имущество, различно от техния съборен апартамент, дори парцел земя, дял в апартамент или ваканционна къща в страната.

Една жена, чийто блок е бил съборен, Анна, каза пред местната проруска телевизия „Мариупол 24“, че й е отказан заместващ апартамент, защото притежава навес от 8 кв. метра в село на 40 км извън града. Нейната сграда на булевард „Нахимов“, западно от центъра на града, се заменя с нов жилищен блок, наречен „Дом на Нахимова“. Построен от частна руска строителна компания, уебсайтът му създава впечатлението за луксозен комплекс и ще бъде продаден на свободния пазар на предлагащи ипотека.

„В момента нямаме средства да купим жилище с ипотека“, заяви Анна пред „Мариупол 24“.

Инвеститорите в „Дом на Нахимова“ обясниха, че повечето от апартаментите вече са резервирани и посочиха цената за апартамент от 35 кв. метра като 3,55 милиона рубли (около 37 500 долара).

Руснаците, с които разговаря екипът на „BBC“, не изглеждат обезпокоени от мащаба на разрушенията в града или от проблемите, които жителите изпитват на място.

„Украйна унищожи града, разбира се“, коменентира Владимир, пренебрегвайки факта, че Русия нахлу в Украйна, причинявайки масово унищожение.

„Русия ще издигне града от земята… и ще бъде дори по-добър, отколкото беше като част от Украйна“, добавя той.

Оксана от Татарстан, многодетна майка, заявява, че „винаги е мечтала да живее край морето“. Тя изрази загриженост относно перспективата за завръщане на украинците. Украйна се опитва да се насочи на юг към града като част от своята контраофанзива, според нейния заместник-министър на отбраната.

И ако си върне града, правата на собственост, дадени по време на окупацията, вероятно ще бъдат обявени за невалидни, посочи Уна Хатауей, професор по право в Йейлския университет. Но това не отблъсква хора като Оксана: „Все още не съм се отказала от мечтата си“, казва тя. „Целта ми е да имам собствена къща от не по-малко от 180 кв.м.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments