Руснаците се подготвят за драстична промяна в стандарта си на живот

0
43
Москва.
Москва. Снимка: Пиксабей

Докато западните санкции се вкореняват, руснаците се подготвят за драматична промяна в стандарта си на живот, след като спестяванията им намаляват в стойност, а вносът на ежедневни стоки бързо се прекъсва, предава „CNN“. През изминалата седмица няколко западни компании изоставиха своите руски операции, за да не се сблъскат със санкции. Те също така се отправят към потенциални PR дупки, които биха могли да възникнат от поддържането на връзки със страна, която все повече се разглежда като пария на световната сцена.

Във вторник Apple заяви, че е спряла да продава всичките си продукти в Русия, след подобни действия на производители на автомобили и камиони, включително Ford, General Motors, Volvo, Renault и Jaguar. Западните петролни гиганти Shell и BP прекратиха съвместните си предприятия със свои руски колеги по-рано тази седмица. Disney, заедно с WarnerMedia, компанията майка на „CNN“, спират пускането на филми в Русия.

Утежнявайки икономическата ситуация, две от най-големите компании за контейнерни превози в света, Maersk и MSC, заявиха, че спират резервациите на товари за и от Русия, с изключение на храни, лекарства и хуманитарни доставки.

Тези напускания, съчетани с падащата стойност на рублата, заплашват да задушат руската икономика и да лишат руснаците от важни чужди стоки като автомобили, мобилни телефони, дрехи и храна. Въпреки че руската икономика се движи основно от износа на петрол и природен газ, тя разчита в голяма степен на вноса на готови потребителски продукти.

Руската валута падна с около 25% в понеделник и една рубла сега струва по-малко от една стотинка. Отслабената рубла вероятно ще изостри инфлацията, която вече беше доста над целта на централната банка преди нахлуването на Путин в Украйна. Вече има признаци на паника, с множество съобщения за жители, чакащи на дълги опашки за теглене от банкомат през уикенда. Централната банка е избегнала разпродажба на акции, като запази фондовия пазар затворен тази седмица. Освен това той увеличи повече от два пъти основния си лихвен процент до 20%, за да се опита да стабилизира валутата.

Удар под брадичката

Ако историята е някаква индикация за това как режимът на президента Владимир Путин ще реагира на катастрофалната национална икономика, тогава ежедневните руснаци може да са в тежка промяна на парадигмата.

След нахлуването си в Крим през 2014 г. Русия отговори на западните санкции с така наречените политики за заместване на вноса, за да се опита да намали зависимостта си от чуждестранни стоки. Макар и по-успешни, отколкото повечето западни наблюдатели очакваха, тези политики имат смесени резултати. Чарлз Личфийлд, заместник-директор на Геоикономическият център на Атлантическия съвет, заяви:

„Имаше доста успешно заместване, главно на храната и на някои други части, които влизат в промишлени стоки… но това беше основно в долния край на икономическата скала.“

Личфийлд допълни:

„Това е нещо, при което те са изключително зависими, не непременно от западни доставчици, а от доставчици, които търгуват в долари.“

Ограниченията за износ на САЩ, обявени миналата седмица, имат за цел да навредят на военното развитие на Русия – без да причиняват прекомерно напрежение на руските потребители. Сривът на рублата обаче вече предизвиква паника в страна, която е преживявала подобна валутна криза през последното десетилетие.

Ако последните санкции продължат, Русия е много по-вероятно да удвои вътрешните заместители и да каже на гражданите си просто да се адаптират, отколкото да преговаря със Запада. Личфийлд смята още:

„Начинът, по който се справиха с това през 2014/15 г., начинът, по който ще се справят с него сега, е просто да се справят с инфлацията в така създалите се условия (удар под брадичката), да се приемат политики за заместване и да се използват приходите от петрол, за да се поддържат публичните разходи.“

Руското правителство може да направи това, защото общественото мнение просто не е толкова важно за режима на Путин, колкото би било в една западна демокрация. Личфийлд коментира още:

„Няма истинска опозиция, така че стандартът на живот падна през 2014/15 г., но това всъщност нямаше политически последици. И мисля, че те очакват, че ще бъде същото и този път.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments