Родители на деца с аутизъм настояват за помощ от НЗОК

0
1187
НЗОК
НЗОК. Снимка: Скрийншот от Google Maps

1 на 60 деца в цял свят е с разстройство от аутистичния спектър. Ежегодно в България броят им нараства с 10%, като голяма част от тях остават без диагноза и без лечение. Причината – диагностиката и терапията са прекалено скъпи за родителите им, а Националната здравноосигурителна каса /НЗОК/ не ги покрива.

Виолета Пашова споделя пред „NOVA“, че синът й, който е на 9 години, посещава детски терапевт. По думите й 1 час струва 35 лева, а НЗОК не поема нищо. За да има минимален резултат, детето трябва да посещава 2 часа психолог и 2 часа логопед минимум седмично, уточнява тя.

„Отделно няма центрове, където да ходят. Пътуват много хора отдалеч, както и ние от 30 км – това също е финансово затруднение за родителите. Единият от тях не може да работи, защото трябва да е постоянно с детето и трудно се издържа“, коментира Пашова.

Друга майка твърди, че това излиза на родителите до около 700 лева на месец.

„Срещаме трудности. Един от нас трябва да е постоянно с него. Ходим в училище, в което имаме отпуснат ресурсен учител, но с него се занимават 3 учебни часа на седмица, което е недостатъчно според мен“, сподели още една майка.

Същевременно д-р Николай Попов обясни, че здравната каса плащала 1 преглед с детски психиатър, но не покривала терапевтични дейности, които по същество са немедицински – психотерапията или езико-говорна рехабилитация.

„Това са дейности, които в цял свят са финансиране, когато са с доказателствен произход и от хора, които са сертифицирани да извършват подобен тип терапия“, добави д-р Попов.

На въпрос защо, след като всички до 18-годишна възраст имат право на безплатно лечение, родителите им трябва да плащат, медикът отвърна: „Причината е, че това не е разписано в Националния рамков договор.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments