Разговор на Ким Чен Ун с Путин: Какво ни казва видяното?

0
33
Ким Чен Ун и Владимир Путин.
Ким Чен Ун и Владимир Путин. Снимка: Фейсбук страницата на Владимир Путин

Те се разхождаха рамо до рамо през блестящия космически център – спираха, за да надникнат в изкопа, откъдето ракетите излитат в космоса, пише „BBC“.

На пищния си банкет те пиха руски вина и вдигнаха тост за прегръдката на двете си държави партии. И преди да се разделят, си размениха оръжия като подаръци – модели на пушки от линията на боеприпасите на другата страна.

Срещата на Ким Чен Ун и Владимир Путин в Източна Русия ясно подчертава една нова връзка, която се изковава по време на война. Преди да се завърне у дома, севернокорейският лидер ще прекара няколко дни в обиколка на корабостроителници, самолетни заводи и други военни обекти.

В началото имаше голямо очакване – с глобален медиен възторг, докато Ким се движеше с часове в своя брониран влак над границата. Той накара Запада да гадае близо 40 часа, преди да стигне до космодрума Восточни – космическа база в отдалечен източен ъгъл на Русия. Дори тогава не беше ясно за какво точно ще се срещат двамата – с предупрежденията на Белия дом миналата седмица, че Северът може да продава оръжия на Русия, предизвикаха тревога.

Путин беше изпратил група за добре дошли, за да поздрави Ким, докато влакът му се търкаляше по релсите на космическата база. Стълбище с червен килим и балюстрада също беше издигнато във въздуха, чакайки влакът да спре и севернокорейският лидер да излезе. Путин чакаше пред центъра, когато Ким спря с лимузината си. Там, преди да светнат светкавиците на фотоапаратите, двамата лидери си стиснаха ръцете – снимките бяха публикувани веднага от държавните медии.

„И двамата лидери познават силата на демонстрацията, но върховният лидер на Северна Корея, както е известен Ким, е особено почитател на церемониите. Той е третият в династията на върховните лидери, около които са изградени поколения митология.

Това заяви Сара Сон, експерт по Северна Корея в университета в Шефилд.

„Не би било подходящо да бъдете възприемани като обикновен държавен лидер с ограничен мандат от местната публика, която ще види това пътуване и части от срещите по телевизията и във вестниците.

„Много е важно за Ким да има лични срещи с лидери на други страни, така че всички погледи да са насочени към него, което прави Северна Корея да изглежда като по-значим глобален играч, отколкото всъщност е.

„Санкциите, разбира се, остават изключително строги и нуждата на Русия от оръжие представлява възможност за постигане на две допълващи се цели: доходи за севернокорейската държава и доказателство, че Ким заслужава вниманието на лидера на голяма световна сила.“

Около час преди срещата на двамата лидери Пхенян също беше изстрелял две балистични ракети – първата, изстреляна без лидера да е в границите на страната.

„Срещата предизвикателно свърза поведението на изгонените държави в Европа и Азия“, изтъква Лейф-Ерик Ийсли, професор в университета Ewha в Сеул.

Но освен спектакъла и помпозността, наблюдателите се съмняват дали срещата е постигнала някакви конкретни сделки. Малко от това, което са говорили двамата лидери, беше разкрито публично.

„Към момента изглежда, че няма съществено развитие в публичното пространство“, казва Фьодор Тертицки, севернокорейски военен изследовател в университета Кукмин в Сеул.

„Наблюдавахме двустранно събитие – грандиозен спектакъл, предназначен предимно за чуждестранна публика, и неразкрити споразумения зад затворени врати, чието значение остава неясно.“

Не бяха разкрити подробности за опасенията за оръжейната сделка, за която Западът се опасява, че може да засили войната на Русия в Украйна. И не се споменава нито дума за определени печалби за Северна Корея – за хранителна помощ, икономическа помощ или споделяне на военни и технологии, нещата, които Ким би искал, смятат анализатори.

Вместо това единственият известен напредък изглежда е намекването на Путин, че потенциално би могъл да помогне с космическите и сателитните цели на Ким.

Това е мястото, където изборът на място е забележим според анализатори. И двамата лидери пропътуваха дълги разстояния, за да стигнат до модерните космически пристанища, на другия край на страната от Москва. Но анализаторите уточняват:

„Но срещата на космическата площадка предостави значителна оптика за Путин.

Първо, деликатното му предложение за космическа помощ остана в обсега на това, което руският лидер би могъл да предложи на севернокорейците. Пхенян не успя на два пъти тази година да изпрати разузнавателен сателит в космоса – технологията му изостава с десетилетия от руската.

Помощта за поставяне на сателит в космоса, който Северът може да използва за наблюдение на враговете си, е значително различно от това Москва действително да се съгласи да помогне на държава-измамник да разработи своята ядрена и ракетна програма, която е осъдена и забранена от Съвета за сигурност на ООН от години.

Преди войната дори се смяташе, че Русия има някакво посредническо влияние върху потенциалното разоръжаване на Северна Корея. Проф. Ийсли заяви:

„Така че срещата тази седмица на космодрума е еквивалентна на това Путин да си пипа носа в резолюциите на Съвета за сигурност на ООН.“

Това трябва да бъде сигнал за събуждане към всички други държави-членки на ООН относно необходимостта от удвояване на усилията за налагане на санкции срещу Пхенян“, твърди той.

Други обаче смятат, че настройката на космодрума е просто измама – целяща да обезпокои Запада и Южна Корея, които прекъснаха връзките си с Русия след нахлуването в Украйна и приеха западни санкции.

„Вероятно Путин има за цел да използва тази среща на върха като лост срещу Сеул, потенциално да ги обезкуражи да предоставят на Украйна оръжия, с имплицитното внушение, че те могат да доставят военни технологии на Северна Корея като отмъщение“, коментира Тертицки.

Но остава значително съмнение относно това дали Русия би споделила някое от своите космически бижута или дори смята оръжията на Севера за нещо повече от резервна доставка.

„Дори по отношение на сателитната технология, изявленията на Путин бяха предпазливи, не бяха изричен ангажимент за предоставяне на помощ, а по-скоро силно внушение, че тя може да бъде обмислена“, казва Тертицки.

Той също така посочва почти несъществуващите парични потоци между двамата – въпреки реториката около оръжията, търговията остава близо до нулата според оценките на Южна Корея. Северна Корея остава зависима от Китай за над 95% от своите търговски приходи.

„Това ни оставя несигурни дали тази среща на върха ще даде по-конкретни резултати от безплодната среща през 2019 г.“, заключи той, имайки предвид последната среща на двамата лидери.

Изминаха 4 години от тази среща и за Ким това рядко пътуване не трябва да се подценява, смятат анализатори. Това беше първата му визита в чужбина от четири години, тъй като неговото уединено състояние също започва да се отваря отново към света след пандемията.

Путин се е погрижил да бъде третиран добре, твърдят наблюдатели.

Срещата можеше току-що да се проведе във Владивосток, в кулоарите на Източния икономически форум, знаковата платформа на Путин, обърната към Азия, на която преди това присъстваха китайски и южнокорейски лидери. Вместо това той избра да остави Ким на централно място, на съвсем различно място – извеждайки червения килим, банкета, духовия маршируващ оркестър – и самият той да пътува, за да се срещне с него там. Тертицки обясни:

„Това е знак на уважение към Ким. Това може да се разглежда като жест, за да се гарантира, че Ким се чувства ценен.“

Но също така, казва той, става въпрос и за посланието, което се изпраща на Запада – повдигайки възприятието за връзката им, дори когато подробностите са оскъдни. Той заяви:

„Но в тази връзка е изключително важно да се съсредоточите върху това, което двете страни всъщност правят. Както Ким, така и Путин са умели в използването на измама. Още веднъж е наложително да се изследват внимателно конкретните им действия, а не думите им.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments