Ранното прекъсване на блокирането в САЩ, Бразилия и други се оказа смъртоносно

0
76
Блокировки заради коронавируса.
Снимка: Пиксабей

Търпението за премахване на коронавирусните ограничения се изплаща по целия свят, но преждевременното премахване на блокирането може да има смъртоносни последици, информира “CNN”Анализ на медията на политиките в 18 държави показа, че повечето от страните, които сега са определени от Европейския съюз като такива, които контролират епидемията, започнаха да облекчават своите регулации, след като видяха трайни спадове в ежедневните нови случаи на COVID-19

За разлика от тях, три от четирите страни с най-висок брой на смъртните случаи и общия брой в световен мащаб – Съединените щати, Бразилия и Индия, или никога не са предприели правилни действия за блокиране, или са започнали да отварят отново, преди броят им да започне да намалява. 

ЕС официално прие набор от препоръки, събрани от 15 държави, които смята за достатъчно безопасен, за да позволи на техните жители да пътуват на територията му във вторник. За да влязат в списъка, страните трябва да поставят отметка в редица полета: новите им случаи на 100 000 граждани през последните 14 дни трябва да са сходни или по-ниски от тези на ЕС и те трябва да имат стабилна или намаляваща тенденция на новите заболели през този период на базата на предходните 14 дни.

Блокът също така ще разгледа какви мерки предприемат държавите, като например проследяване на контакти и колко надеждни са данните на всяка странаСписъкът включва Алжир, Австралия, Канада, Грузия, Япония, Черна гора, Мароко, Нова Зеландия, Руанда, Сърбия, Южна Корея, Тайланд, Тунис, Уругвай. Китай, откъдето произхожда вирусът, също е в списъка, но ЕС ще предложи на Китай влизане само при условие на реципрочни договореностиПроучване на коронавирусния отговор в 14-те страни показва, че те имат едно общо нещо. Въпреки икономическия натиск, по-голямата част отказва да облекчи мерките за социално дистанциране, докато броят на случаите им все още нараства. И когато вдигнаха блокировките, те го направиха внимателно, поетапно.

Според учените блокирането вероятно е предотвратило стотици милиони инфекции по целия свят. Моделно проучване, публикувано в научното списание Nature миналия месец, изчисли, че до началото на април политиките за спиране са спасили 285 милиона души в Китай от заразяване, 49 милиона в Италия и 60 милиона в САЩ.

“Не мисля, че някое човешко начинание някога е спасявало толкова много животи за толкова кратък период от време. Имаше огромни лични жертви за оставане вкъщи и отмяна на събития, но данните показват, че всеки ден от блокирането оказваше дълбока промяна”, заяви Водещият автор на проучването Соломон Хсиан, професор и директор на лабораторията за глобална политика в Калифорнийския университет, Бъркли.

Колко успешно е било блокирането, зависи от редица причини, включително дали то е било въведено достатъчно рано. Нито една блокировка не прилича на другата, така че докато хората в страни като Италия или Испания се сблъскват с глоби, ако излязат извън домовете си по друга, освен по съществени причини, докато в Япония престоят вкъщи е препоръка, а не заповед. Австралия, Канада, Нова Зеландия бързо ограничиха пътуванията, докато в други страни, включително Алжир, Джорджия и Мароко, децата бяха първите, които видяха въздействието на пандемията, след като училищата бяха затворени.

Други мерки включват препоръки за престой в дома, несъществени затваряния на магазини, поставяне под карантина и изолация. В някои страни като Алжир, Руанда, Черна гора и Китай пламнаха огнища след премахването на ограниченията. Това подтикна служителите да въведат някои мерки на местно ниво.

В Китай, столицата Пекин беше поставена под частично блокиране миналия месец след нов клъстер, свързан с пазара на храни. Черна гора върна забрани за масови събития миналата седмица, след като наблюдава ново огнище на случаи след три седмици, в които нямаше заразени. А в Руанда здравните власти поставиха няколко села в отново под ключ миналата седмица, след като и там се появиха нови случаи на вируса.

Но ограниченията, започнали за противодействие на болестта, също са изключително вредни за икономиката и изострят съществуващите неравенства в образованието и на работното място, както и между половете, расите и социално-икономическия произход.

Тъй като магазините и училищата се затварят и почти всички пътувания са преустановени, стотици милиони хора по света изведнъж се оказват безработни. Въздействието върху икономиката е една от причините някои лидери, включително американският президент Доналд Тръмп, да настояват за бързо отваряне, дори когато специалистите по инфекциозни болести предупреждават, че исканията за премахване на ограниченията се случват твърде рано.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments