„Ръгби Австралия“ обмисля частни капиталови инвестиции, след като претърпя огромни загуби

0
78
Ръгби
Снимка: Pixabay

„Ръгби Австралия“ отчете нетен дефицит на стойност 27,1 милиона долара за 2020 г. заради пандемията от COVID-19. След значителните загуби ръководният орган дори обяви, че обмисля да се завърне към аматьорски статут.

Намаляването на приходите с 45,7 милиона долара е ключовият фактор за огромната загуба, която донякъде вече е компенсирана със сумата от 31,2 милиона долара, придобита след налагането на драстични мерки за максимално свиване на разходите. Разходите за персонал са намалени с 9,9 милиона щатски долара (46 процента), разходите за играчи – със 7,7 милиона долара (45 процента), цялостното финансиране на съюза е свито с 8,1 милиона щатски долара (28 процента), а другите разходи са намалени с 5,5 долара милиона.

Председателят на „Ръгби Австралия“ Хамиш Макленън заяви, че организацията е „разтърсена до основи“ от последствията на глобалната пандемия. Както беше обявено, сериозните финансови загуби, доведоха до тревожни дискусии в областта на въпросния спорт в Австралия, като за пореден път се обсъди идеята за възвръщане на аматьорския статут.

Обстановката беше притеснителна.„, обясни Макленън по-рано днес след провеждането на годишното общо събрание на организацията. Той добави още: „Когато се присъединих към борда през юни, не успяхме да получим известна сигурност относно нашите приходи и открито обсъдихме играта, която има вероятност да стане аматьорска. Това беше реална възможност. Това не беше просто безсмислен разговор. Въпреки това преодоляхме някои от трудностите и вече виждаме светлина края на тунела. Знаехме, че ще бъде много трудно, така че всъщност това не е изненада. Гордея се с факта, че екипът все още съумява да поддържа играта жива и професионална.“

Междувременно Новозеландският ръгби съюз одобри безпрецедентно споразумение с частен капиталов инвеститор по време на на своето общо събрание по-рано днес. Според анализатори око 12,5% от акциите предстои да бъдат продадени на американската акционерна компания „Silver Lake“ в замяна на сумата от 361 милиона долара.

Макленън, на свой ред, посочи, че „Ръгби Австралия“ ще последва този пример. Той заяви: „Ние сме в абсолютно същото положение. Не мога да преотстъпим повече от 15 процента. Делът ще бъде между 10 и 15 процента. Вероятно 12,5 процента. Спортът ръгби заслужава да спечели много пари, които можем да реинвестираме обратно в играта, която се играе на нашата територия.“ В заключение председателят обясни, че според него организацията е преживяла най-лошия период от така наречената „финансовата буря“, но се надява, че провеждането на поредица международни състезания в бъдеще ще осигурят така необходимите финансови средства.

„Играта трябва да се промени“

В Нова Зеландия 26-те провинциални синдикати гласуваха единодушно в подкрепа на предложената сделка, насочена към продаването на дял на частен капиталов инвеститор, в частност компанията „Silver Lake“. За момента единствената пречка за сключването на сделката е липсата на подкрепа от страна на Асоциацията на играчите по ръгби в Нова Зеландия. Профсъюзът, представляващ съсловието на професионалните играчи, изрази загриженост относно няколко аспекта на продажбата, включително възможната комерсиализация на традиционни и културни символи като сребърната папрат. Проведените дискусии между двете страни с помощта на посредници обаче, засега не могат да успокоят тези опасения.

За първи път националният отбор на Нова Зеландия, известен под името „All Blacks“ от 1905 г. насам, който е най-успешният отбор по ръгби в световен мащаб, няма да принадлежи изцяло на новозеландците.

Председателят на Новозеландския ръгби съюз Брент Импей заяви, че сделката с компанията „Silver Lake“ е повратна точка за спорта ръгби в Нова Зеландия като цяло, въпреки че феновете няма да бъдат засегнати от промените.

Играта трябва да се промени, а капиталовата инжекция на „Silver Lake“ ще ни позволи да пресъздадем представата за ръгби и да инвестираме в играта в рамките на общността ни в областите, при които тази нужда е най-осезаема, особено в юношеските и женските отбори, тъй като целим да създадем по-запомнящи се преживявания за нашите фенове.“, каза още той.

Главният изпълнителен директор Марк Робинсън обяви, че неговата организация вярва, че предложението ще бъде „от полза за всички в играта„. Робинсън опроверга предположенията, че сделката ще опорочи историята и традицията на „All Blacks“, продавайки го на „безлични милиардери„.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments