
Руският президент Владимир Путин покани Украйна да участва в „директни преговори“ на 15 май, часове след като европейските лидери призоваха Москва да се съгласи на 30-дневно прекратяване на огъня, предава „BBC„.
В рядко излъчвано по телевизията късно вечерно обръщение от Кремъл, Путин заяви, че Русия се стреми към „сериозни преговори“, насочени към „придвижване към траен, силен мир“.
По-рано в събота британският премиер сър Киър Стармър пътува до Киев с колеги от Франция, Германия и Полша, за да окаже натиск върху Русия да се ангажира с безусловно прекратяване на огъня, считано от понеделник. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков по-късно заяви, че Москва „ще трябва да обмисли това“, но предупреди, че „опитът да ни се оказва натиск е напълно безполезен“.
В собственото си изявление Путин заяви, че „не може да изключи“ възможността преговорите да доведат до споразумение между Русия и Украйна за „ново примирие“.
Руският лидер заяви, че предложените преговори трябва да се проведат в турския град Истанбул, както са се провеждали и преди, и че ще разговаря с турския президент Реджеп Тайип Ердоган в неделя, за да обсъди подробностите.
Киев не е отговорил на поканата. Украинската столица беше домакин в събота на сър Киър, френския Еманюел Макрон, германския Фридрих Мерц и полския Доналд Туск, които са част от „коалицията на желаещите“ – група държави, ангажирани с подкрепата на Украйна.
Заедно с украинския президент Володимир Зеленски, те участваха в съвместна пресконференция. Лидерите предупредиха, че ще бъдат наложени „нови и мащабни“ санкции на енергийния и банковия сектор на Русия, ако Путин не се съгласи на безусловното 30-дневно прекратяване на огъня „във въздуха, в морето и на сушата“.
Те също така заявиха, че са обсъдили предложението с Доналд Тръмп. Сър Киър по-късно заяви пред „BBC“, че президентът на САЩ е бил „абсолютно ясен“, че предложението им за незабавно прекратяване на огъня е „изискване, което трябва да бъде изпълнено“.
След срещата Зеленски благодари на събралите се лидери, че „стоят до“ Украйна.
„Днес ще се съсредоточим върху това как да изградим и гарантираме реална и трайна сигурност“, каза той.
В отговор на предложението, Песков от Кремъл заяви: „Това е ново развитие. Но опитите да ни се оказва натиск са напълно безполезни.“
Руските държавни медии също го цитираха, като каза, че изявленията от Европа са „по-скоро конфронтационни по природа, отколкото насочени към опит за съживяване на отношенията ни“. Москва вече заяви, че преди да обмисли прекратяване на огъня, Западът първо трябва да спре военната си помощ за Украйна.
Присъединете се към нашия Телеграм
Имен ден празнуват Кирил, Методий и още много – честито на 11 май!