
На 11 май Българската православна църква отдава почит на Светите равноапостоли Кирил и Методий – създателите на славянската писменост и просветители на всички славянски народи. Това е и един от най-почитаните духовни празници в България, с особено значение за културата, образованието и националната идентичност.
Кои празнуват имен ден на 11 май?
На тази дата имен ден празнуват:
- Кирил, Кирилка, Киро, Методий, Методи, Методиа, Методка, Кица, Киряко, Киряна
Имената произхождат от гръцки и латински корени – „Кирил“ означава „господарски“, „владетелски“, а „Методий“ идва от „metodos“ – „път“, „начин“.
Кратка информация за светците
Светите братя Кирил (Константин Философ) и Методий са родом в Солун. През IX век те създават глаголицата – първата славянска азбука, и поставят основите на славянската книжнина. Превеждат Светото писание на старобългарски език и защитават правото на славяните да служат на Бога на родния си език. Делото им е продължено от техните ученици – Климент, Наум и Ангеларий.
Признати са от Църквата за равноапостоли, а днес са и покровители на Европа, обявени за такива от папа Йоан Павел II през 1980 г.
Традиции и обичаи на 11 май
На този ден в миналото се организирали църковни и училищни тържества, особено след Възраждането. Денят бил честван и като празник на българската писменост, преди тази роля да се пренесе на 24 май след 1916 г.
В селата хората отивали на литургия, палели свещи за здраве и се молели за просветление.
Празникът се свързва и с началото на жътвените ритуали на някои места – за плодородие и защита от природни бедствия.
Имениците посрещат гости, а традиционната трапеза включва пита, мед, и домашно вино.
11 май остава важен и дълбоко емоционален празник – не само за хората, носещи имената на светците, но и за цялата българска нация, защото символизира почитта към духовността, езика и културната памет.
Присъединете се към нашия Телеграм
Кой празнува имен ден на 11 май? Пълен списък с имената, които черпят днес!