Протест на хората на изкуството в София и Варна срещу COVID мерките

0
134
Фолклорен колектив "Плетеница"
Фолклорен колектив „Плетеница“. Снимка: Facebook, Архив

Представители на зали и школи за изкуства излязоха на протест под надслов „Изкуството е живот- душата на един народ!“ в София и във Варна. В столицата недоволните се събраха пред сградата на здравното министерство, а част от тях бяха приети на среща с министъра проф. Костадин Ангелов. Те настояват отново да отворят врати и твърдят, че са сред най-потърпевшите от ограничителните мерки.

На протеста в София са отишли хора от различни части на страната. Те искат организациите, свързани с изкуството, здравето и спорта, отново да заработят. Тяхно проучване показва, че повече от 85 на сто от родителите и потребителите искат да се в върнат в школите. Те споделят, че не издържат финансово, след като през изминалата година са работили едва няколко месеца.

Недоволство има и пред сградата на Министерството на културата. Част от демонстрантите са поканени на среща с министър Банов.

Протестиращи се събраха и във Варненската морска градина. Те споделят, че наложените мерки им пречат да осъществяват своята дейност и са готови да предложат план на министерството за работа на изкуството по време на форсмажорни обстоятелство. След това демонстрантите отидоха пред сградата на общината в морската ни столица.

Протестиращи във Варна. Видео: Dimo Alexandrov, Facebook

Преди броени дни от Съюза на организациите за любителско изкуство разпространиха отворено писмо, което гласи:

Уважаеми дами и господа,

Блокирането на дейността на школите за втори път в рамките на по малко от година е пагубно за изкуството в България, както за физическото, така и за психическото здраве на хората в страната.

От тези рестрикции най-пострадали са децата! Те са лишени от физическа активност, подложени са на обездвижване и психически са повлияни от затварянето в къщи сред негативни новини и статистики. Децата не трябва да се подлагат на подобен стрес, да им се насажда страх и да мисли за смърт! Децата трябва да бъдат щастливи!

Много от тях са избрали да продължат своя професионален житейски път в сферата на изкуството и културата, за което са вложени години обучение, средства и отдаденост.
Хората, пък които посещават любителските школи по изкуства- танцови, музикални или певчески, заявяват че това са местата, които ги правят много по- щастливи, по- усмихнати, носи им здраве и емоционална удовлетвореност, грижат се за физическото си и психическото си здраве, отърсват се от стреса на работното си място, чувстват се по- пълноценни в професионалния и личния си живот.

Ние, възрастните и родителите на децата, посещаващи заниманията по изкуства, заявяваме подкрепата си към работата на школите и желаем те да се завърнат към своята дейност.

Чрез занятията се стига до подобряване и профилактика на здравето на посетителите, а съответно повечето здрави хора водят до по-малко натовареност на здравната система.

Ние вярваме в хората преподаващи изкуство, защото:

  • имат изградени ясни противоепидемични правила, които се спазват стриктно, както и липса на смесване на потоци и работа с голям брой потребители.
  • оборудваха залите и помещенията си според изискванията на МЗ за хигиена, дезинфекция и грижа за здравето.
  • посещенията са контролирани, без смесване на потоци, с учащи се и клиенти, които идват в добро здраве.
  • изградиха графици с редуциране на груповите занимания. Много работят и индивидуално със своите потребители.
  • Посещението в залите нямат задължителен характер и това е ценното, което ги отделя от рисковия сектор, защото никой който не се чувства добре няма да посети зала за танци, спорт или фитнес.
  • там се усещат най-добре ФИЗИЧЕСКИ, ПСИХИЧЕСКИ И ЕМОЦИОНАЛНО ЗДРАВИ ЖЕЛАЩИТЕ ДА СЕ ГРИЖАТ ЗА ТЯЛОТО И ДУХА СИ.

Дългите месеци заливане с негативна информация, статистики за болни и за смърт, са причина много хора, като голяма част от тях са и деца, да развият тревожни състояния и депресии. Последиците от тези преживявания могат да бележат целия ни живот. Ние желаем да съхраним децата и себе си не само физически, но и психически.

Дискриминирането на определени професии, противопоставянето на спорт с изкуство, са изключително порочни практики. Няма логическа и адекватна обосновка за взети решения, кой да посещава зали и кой не! Липсата на компетентност, какво представляват видовете физически активности, независимо дали са спорт, изкуство или други занятия, води до недомислици в текстовете на заповедите, които объркват и преподаватели, и обучаващи се. Чрез подобни непоследователно взети решения се погубват мечтите на децата ни да бъдат професионалисти в сферата на изкуството, да се изграждат като уверени и пълноценни граждани! Спрете да им режете крилата

Уважавайте хората на изкуството, които са лицето на България!

До
Министър- председател – primeminister@government.bg
Министър на здравеопазването – minister@mh.government.bg
Министър на културата – press@mc.government.bg
Министър на образованието и науката – press_mon@mon.bg
Комисия по култура и медии към 44 НС – vezhdi.rashidov@parliament.bg
Президент на Р България – priemna@president.bg
Кмет на Вашето населено място.

От
СОЛИ / Съюз на организациите за любителско изкуство/

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments