Проф. Кантарджиев за COVID-19: Това не е някакво смъртоносно заболяване, не е едра шарка

0
260
Проф. Тодор Кантарджиев
Проф. Тодор Кантарджиев. Снимка: Правителствена информационна служба

Покрай COVID кризата изпъкнаха част от слабостите на здравната система у нас, коментира директорът на НЦЗПБ и член на Националния оперативен щаб проф. д-р Тодор Кантарджиев в ефира „БНТ“. Той призова гражданите да не се страхуват и спокойно да погледнат на проблема.

„Всичко, което става в момента, аз и мои колеги, добросъвестни лекари, сме предупреждавали. А то какво стана? След намаляването на случаите през септември и началото на октомври просто мерките трябваше да се спазват. В България как се компенсират мерките? Ако мерките са много строги, то значи няма никакъв контрол. Това е компенсацията. Ако глобите са много големи, няма никаква събираемост. Това е компенсацията. Така според мен не е най-доброто.“

„От едно пълно неглижиране минаваме в паника. Това не е някакво смъртоносно заболяване, не е едра шарка. Но това заболяване просто трябва да се контролира, за да е по-малък наплива в болниците, по-малък наплива в лабораториите.“

Според проф. Кантарджиев през изминалите летни месеци се е направило доста. Той подчерта, че в момента има дезинфектанти, маски и работни облекла за обслужващите болните и работещите в лабораториите.

„За съжаление, тази криза доведе до това, че изпъкнаха някои от слабостите на нашата система. 30 години направихме всичко в медицинското образование да намалим броя на студентите.“

Ако мерките се спазват само за две седмици случаите от 1500 ще станат 1100 на ден, прогнозира експертът. По думите му COVID-19 може да се различи от грипа с бързите тестове, както и личните лекари можели да преценят симптомите. Той препоръча на човек, който е разбрал, че е контактен – още в същия ден да се самоизолира за 10 дни.

„След контакт на четвъртия или петия ден тестът би могъл да се позитивира, ако ставате вирусоносител или ще се разболеете. Трябва да мине един период, през който трябва да сте ограничени. Били сте дълго с човек, който е болен, прекарали сте повече от час с него на закрито, тогава рискът да сте заразен е много голям. Тогава и отрицателният тест не ви освобождава от карантина.“

Ако човек е с положителен тест за COVID-19 трябва да даде списък с контактни лица 4 дена назад в случаите, когато са били заедно дълго време без маска на закрито. Проф. Кантарджиев разкри, че при едно прилично разстояние между хората трябва да сме на едно място повече от час и половина, за да стане заразяване. Още е рано да има грип, добави още той.

„Обикновено първите случаи имаме ноември. Декември е епидемиологичното разпространение. Обикновено пикът е януари или февруари.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments