Проф. Кантарджиев: COVID-19 не е толкова опасен, че да затваряме образованието и икономиката

0
1727
Проф. д-р Тодор Кантарджиев
Снимка: Скрийншот от видео на NOVA

Заведенията на закрито са най-рисковото място, където човек може да се зарази с COVID-19. Градският транспорт е едва на 7-8 място, показва проучване на Тексаският университет, цитирано от директора на Националния център по заразни и паразитни болести проф. д-р Тодор Кантарджиев в ефира на „NOVA“. Според него всеки човек трябва да има предвид тази статистика и да пази себе си и околните.

„Тази инфекция не е толкова опасна, че да си затворим образованието, да си затворим икономиката, да си спрем тока и водата. Мерките трябваше да бъдат навременни и не трябва да са половинчати.“

Заради липсата на контрол и некомпетентното говорене, ситуацията в страната ни вече не изглежда добре, коментира проф. Кантарджиев. Той припомни тезата си, че ако през пролетта не са били баловете и религиозните празници България е щяла да премине безпроблемно през първия COVID пик. Експертът е на мнение, че спортните мероприятия и публичните събития, на които не се спазват противоепидемичните мерки, допринасят за увеличения брой заболели у нас.

„Може би първите прояви за обръщане на тенденцията за повишаване на случаите ще бъде след 2 седмици.“

Проф. Кантарджиев сподели, че не виждал ентусиазъм от общопрактикуващите лекари да въведат бърз тест за COVID-19, който да може да се прави в кабинетите им. И заяви:

„Когато ние учихме медицина – учихме, за да помагаме на хората и ние много добре знаехме нещо важно. Че в дадем момент ние може да рискуваме нашето здраве и това на близките си, за да запазим общественото такова. Ако някои колеги са забравили това, трябва да им се припомни. Много спокойно, нашето общество допусна медицината да стане бизнес.“

Проф. Кантарджиев препоръча в малките домакинства, където има заразен с COVID-19, той да носи маска и да се повишат хигиенните навици – повече дезинфектант и по-добро проветряване.

„40% е вероятността да се заразиш, ако твоят партньор е болен, но ако се спазват мерките – процентите падат на 10.“

В градските условия, където няма слънцегреене, е добре да се взима витамин Д, препоръча проф. Кантарджиев. Той изтъкна, че не трябва да се прекалява – да се приема 15 дни по средно 4 капки на ден за възрастен и след това да се прави пауза от 15 дни. Той също така подкрепи тезата, че содата и водата за уста унищожават вируса.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments