Президентът на Йемен предава властта заради политически сътресения

0
46
Президент Абдрабу Мансур Хади
Президент Абдрабу Мансур Хади. Снимка: Facebook

Президентът на Йемен освободи от длъжност вицепрезидента и предаде властта на Президентския съвет в резултат на сериозни сътресения в подкрепяната от Саудитска Арабия коалиция, която се бори ожесточено с бунтовниците хути от началото на гражданската война в страната досега. Абдрабу Мансур Хади обяви, че осемчленният съвет ще се ръководи от бившия министър Рашад ал-Алими. Той възложи на съвета да започне преговори с хутите с цел постигане на споразумение за постоянно прекратяване на огъня и намиране на компромисно политическо решение на войната.

Този ход дойде пет дни след началото на двумесечно примирие, обявено за територията на цялата страна. Йемен е опустошен от конфликт, който ескалира през 2015 г., когато подкрепяните от Иран хути завзеха насилствено големи части от западната част на страната. Тогава Хади избяга в чужбина, а ръководеният от Саудитска Арабия алианс от арабски държави се намеси, за да възстанови управлението му. Последваха обаче седем години на безизходица и тежко положение за гражданите. По официални данни размириците са довели до смъртта на над 150 000 души и са предизвикали една от най-тежките хуманитарни кризи в света, като понастоящем над 23 милиона души – три четвърти от населението се нуждаят от някаква форма на помощ.

Необратимо делегирам на Президентския съвет пълните си правомощия съгласно конституцията и Инициативата за Персийския залив и нейния изпълнителен механизъм.“, съобщи държавният глава в изявление, отправено в ранните часове на днешния ден.

Той обясни още, че съветът ще ръководи политическите и военните въпроси, както и въпросите по сигурността в Йемен по време на така наречения „преходен период„. Хади добави, че новите лидери на страната ще преговарят с хутите за прекратяване на огъня в цял Йемен и ще седнат на масата за преговори, за да се опитат да постигнат окончателно политическо решение. Съветът ще бъде оглавен от Алими, съветник на Хади и бивш министър на вътрешните работи, за когото се твърди, че има тесни връзки със Саудитска Арабия и влиятелната сунитска ислямистка партия „Исла“ в Йемен. Сред останалите седем членове са Ейдрус ал-Зубайди, лидер на подкрепяния от ОАЕ „Южен преходен съвет“ (ЮПС), който се бори за независимост на Южен Йемен, Тарек Салех, военен началник и племенник на покойния бивш президент Али Абдула Салех, и шейх Султан ал-Арада, губернатор на богатата на петрол провинция Мариб, която е ключово бойно поле в конфликта.

Саудитска Арабия обяви пълната си подкрепа към Президентския съвет и обеща нова финансова помощ в размер на 3 млрд. долара, съобщиха държавните медии. Саудитска Арабия, заедно с Обединените арабски емирства, ще използва част от тези средства, за да вложи 2 млрд. долара в Централната банка на Йемен, а 1 млрд. долара ще бъдат предоставени за развитие на петролната индустрия. Саудитска Арабия също така призова Съвета да започне спешно преговори с хутите под егидата на ООН. Вчера специалният пратеник на ООН Ханс Грюндберг заяви, че е налице „значителна деескалация на насилието„, след като първото от шест години насам общонационално примирие влезе в сила в събота, в началото на ислямския свещен месец Рамазан. Въпреки това той предупреди, че има данни за извършени враждебни военни действия, особено в района на Мариб, които будят безпокойство.

Очаква се примирието да даде възможност за свободно влизането на 18 кораба с гориво в контролираното от бунтовниците пристанище Худайда, осъществяване на два търговски полета седмично в посока от и към контролираната от бунтовниците столица Сана, както и за отваряне на пътищата в град Таиз, който бунтовниците владеят от 2015 г. насам. Досега правителството е освободило четири кораба с гориво, като междувременно се подготвя първият полет от Сана.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments