Президентът на Ирак твърди: В страната вече цари мир и нормалният живот се завръща

0
91
Ирак.
Ирак. Снимка: Пиксабей

Близо 20 години след свалянето на Саддам Хюсеин с помощта на САЩ иракският президент Абдул Латиф Рашид иска светът да разбере, че в страната му вече цари мир, демокрация и стремеж за възстановяване на икономическия живот, като същевременно функционира правителство, което служи на цялата страна и на региона.

Вчера Рашид заяви пред „Associated Press“, че след преодоляването на трудностите през последните две десетилетия Ирак е готов да се съсредоточи върху подобряването на ежедневието на своя народ. Тези трудности включваха години на съпротива срещу чуждестранните войски, насилие между сунити и шиити и жестоки нападения от страна на екстремистите от групировката „Ислямска държава“, които до неотдавна контролираха обширни територии, включително втория по големина град в Ирак-Мосул.

„Мирът и сигурността са в цялата страна и много бих се радвал, ако отразите това и наблегнете на него, вместо да представяте Ирак все още като военна зона, което много медии продължават да правят,“, заяви държавният глава.

Макар че най-ожесточените бойни действия в Ирак приключиха, напоследък в страната се наблюдават някои изблици на насилие. Такава проява беше извършена в деня на избирането на Рашид, което се случи след едногодишна безизходица след изборите през октомври 2021 г. Преди гласуването най-малко 9 ракети бяха насочени към иракския парламент в укрепената Зелена зона на Багдад. След избирането на Рашид, той номинира министър-председателя Мохамед Шиа ал-Судани, който сформира правителство с подкрепата на коалиция от подкрепяни от Иран партии, като даде обещания за подобряване на сигурността и обществените услуги.

Въпреки петролното си богатство инфраструктурата на Ирак остава слаба. Ежедневните прекъсвания на електрозахранването също са един от водещите проблеми за гражданите, които прибягват до използването на лични генератори. Дълго обещаваните проекти за обществен транспорт, включително метро в Багдад, все още не са осъществени. Рашид твърди, че всичко това се дължи на тежки щети, нанесени в резултат на конфликти и терор, в резултат на дългогодишен живот във война.

Критиците на правителството обаче смятат, че прекъснатите доставки на електроенергия  също така са резултат от мащабна корупция, чиито корени се крият в опорочената система за подялба на властта в страната, която позволява на политическия елит да използва мрежи за покровителство, за да консолидира властта си.

Рашид, който отправи последното си послание от президентската си каюта в бившия дворец на Саддам, заяви още, че повечето иракчани вярват, че нахлуването на САЩ и техните съюзници в управлявания от Саддам Ирак през 2003 г. е било необходимо поради бруталността на бившия диктатор. Той допълни, че според него повечето местни жители, включително всички слоеве на обществото, кюрдите, сунитите, християните, шиитите, са били против Саддам и оценяват факта, че САЩ и техните съюзници са дошли да помогнат на страната.

Въпреки оптимистичните думи на президента обаче не може да се отрече, че масовите антиправителствени демонстрации, които започнаха в края на 2019 г., често са били потушавани със сила. Стотици протестиращи са били убити от силите за сигурност и подкрепяни от държавата въоръжени групи. Рашид призна, че все още има конфликти, но призова иракчаните, особено по-младото поколение, да бъдат търпеливи и да вярват в светлото бъдеще на нацията.

„Нямаме голям избор, освен да живеем заедно и да позволим да се проведат демократичните ни избори, които да представят нашите ценности,“, заяви Рашид.

Рашид пое президентския пост през октомври. Според неофициалното споразумение за разпределение на властта в Ирак президентът на страната винаги е кюрд, министър-председателят – шиит, а председателят на парламента – сунит. Една от ключовите задачи на лидера е да поддържа деликатен баланс между различните центрове на политическа власт в Ирак и равнопоставени отношения със САЩ и Иран – двете основни и често противоположни международни сили, подкрепящи правителството.

Рашид също така обеща да се бори безкомпромисно с корупцията. През октомври се появиха твърдения, че над 2,5 милиарда долара иракски държавни приходи са били присвоени от мрежа от компании и служители на данъчната служба на страната. През последните месеци, на фона на обвиненията за широко разпространено пране на пари, използвано за контрабанда на долари към санкционираните от САЩ Иран и Сирия, САЩ предприеха мерки за затягане на доларовото предлагане в Ирак, оказвайки натиск върху валутата на страната.

Според президента в икономическо отношение Ирак ще бъде съсредоточен върху възстановяването на промишлеността и селското стопанство, пострадали от дългогодишния конфликт, както и върху разработването на запасите си от природен газ, за да не бъде зависим от закупуването на газ от съседните страни, особено от Иран. Въпреки девалвацията на валутата и инфлацията през последните месеци, перспективите пред Ирак са добри, успокоява Рашид.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments