Предизвикателствата на климата: Как България може да спечели от инвестиции в зелено?

0
25
ВЕИ
ВЕИ. Снимка: Pixabay

Климатичните промени се налагат като един от най-сериозните глобални предизвикателства. Нов доклад подчертава критичната важност на амбициозната климатична политика за България. Изследването „Парижкото споразумение се отплаща: Ускоряването на зеления преход води до социално-икономически съпътстващи ползи“, публикувано от мрежата организации CAN Europe, разкрива драматичните икономически последици от бездействието и потенциалните ползи от амбициозните действия по климата. За това информираха от екологичното сдружение “За Земята”.

Сценариите в доклада варират от пълно бездействие до прилагане на минимални мерки и амбициозни реформи, като се анализират потенциалните икономически, здравни и социални последици за 13 държави членки на ЕС, включително България. Научните модели, използвани за изчисленията – COACHH и COMBI, предоставят убедителни доказателства за значителните икономически и социални ползи от преминаването към нисковъглеродна икономика.

Бездействието по отношение на климатичните промени може да доведе до икономически загуби за България в размер на 59 милиарда евро, докато адаптацията към сценарий, съвместим с целта за ограничаване на глобалното затопляне до 1.5°C, обещава не само избягване на тези загуби, но и допълнителни икономически ползи в размер на 7,6 милиарда евро. Това представлява почти 10% от БВП на страната за 2022 година.

Амбициозните климатични реформи предлагат значителни ползи в множество области, включително:

Енергийна сигурност – икономии от 2,1 милиарда евро, дължащи се на намален внос на изкопаеми горива и избегнати инвестиции в технологии за изгаряне.
Подобрено обществено здраве – здравните ползи се оценяват на 300 милиона евро, като се вземат предвид фактори като избегнати преждевременни смъртни случаи и намалена заболеваемост.
Икономически растеж и ползи за публичния бюджет – очакваните ползи в тази сфера достигат до 3,4 милиарда евро, благодарение на повишеното търсене на стоки и услуги и стимулиране на инвестициите.

Докладът изтъква, че навременните и амбициозни действия в областта на климата не само могат да предотвратят значителни икономически загуби, но и да допринесат за устойчив икономически растеж, подобрение на общественото здраве и сигурност. Предвид почти 14% загуба от БВП на България вследствие на замърсяването на въздуха, сравнима с тази в държави като Китай и Сърбия, ускоряването на зеления преход се явява не просто морален избор, а икономическа необходимост.

България, заедно с останалите държави членки на ЕС, стои пред важен избор – да действа сега и да извлече ползите от климатичните политики или да плати високата цена на бездействието.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments