Правителството на Австралия одобри първата нова въглищна мина откакто е на власт

0
49
Въглищна мина
Снимка: Pixabay

Австралийското правителство одобри нова въглищна мина за първи път, откакто бе избрано миналата година. При разглеждането на предложението за въглищната мина „Isaac River“ в Централен Куинсланд правителството е поело сериозен ангажимент, свързан с националните закони за околната среда, разкри говорителка, предава „APNews“.

Учените многократно са предупреждавали, че всички нови проекти за изкопаеми горива не са съвместими с глобалните цели за климата. Въглищната мина “Isaac River” се намира на 11 часа път с кола северно от Бризбейн и се очаква да произвежда около 2,5 милиона тона въглища за пет години. В мината ще се добиват металургични въглища, известни още като коксуващи се въглища, които се използват в производството на стомана. Въпреки че това е малка мина в сравнение с други в щата, нейните дейности могат да доведат до генерирането на около 7 млн. тона парникови газове през целия период, в който функционира, твърди мозъчният тръст „Australia Institute“.

Групи за защита на околната среда призоваха правителството да блокира строителните дейности по изграждане на мината с мотива, че тя ще увеличи глобалните емисии и ще увреди местообитанията на застрашени или уязвими видове като коалата, централния гларус и декоративната змия. Вчера четвъртък следобед обаче, когато беше обявено предложеното от министърката на околната среда и водите Таня Плиберсек решение, правителството заяви, че никой не е представил такива становища по време на официалния период за консултации.

Компанията „Bowen Coking Coal“, чиято собственост ще бъде мината, ще има възможност да отговори на всички предложени условия за разработка, преди тя да бъде официално одобрена. Този процес обикновено се случва в рамките на няколко месеца.

Откакто дойде на власт през май 2022 г. след кампания за по-активни действия в областта на климата, лейбъристкото правителство на Антъни Албанезе предприе по-строг подход за намаляване на емисиите – с 43% до 2030 г., като наред с това договори въвеждането на „въглероден таван“ за най-големите замърсители в страната. Въпреки това новите управляващи не изключиха напълно идеята за развитие на проекти в областта на изкопаемите горива.

Според Междуправителствения комитет по изменение на климата на ООН всички нови проекти за изкопаеми горива не са съвместими с целта на Парижкото споразумение – ограничаване на глобалното затопляне до 1,5 градуса по Целзий. Всъщност съществуващата инфраструктура за изкопаеми горива трябва спешно да бъде премахната, гласи една от констатациите в доклада.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments