Целите на Китай за 2023г. в областта на емисиите и енергийната ефективност не са постигнати

0
30
Въглеродни емисии.
Въглеродни емисии. Снимка: Пиксабей

Китай не е успял да постигне ключови цели в областта на климата, а именно ограничаване на вредните емисии, които допринасят сериозно за глобалното затопляне, предаде „Reuters“. Според анализатори доверието в Пекин по време на световните преговори за климата може да бъде изложено на риск, ако страната не удвои усилията си при справянето с този проблем.

В миналото китайското правителство рядко не е постигало целите си. Сега обаче, водено главно от опасения, свързани с енергийната сигурност, то не е проявило достатъчно силна политическа воля при мерките за ограничаване на емисиите, смятат анализаторите.

Миналата седмица Китайската национална комисия за развитие и реформи, която има важна роля за икономическото планиране в страната, обеща да „удвои усилията си за пестене на енергия и намаляване на въглеродните емисии“ през тази година, след като през 2023 г. „не успя да оправдае очакванията“. Според експерти нацията изостава значително от целта си да намали енергийната интензивност с 13,5 %, а въглеродната интензивност – с 18 % в периода 2021-2025 г.

Показателите за интензивност, измерващи колко електроенергия се потребява и колко въглероден диоксид се отделя за единица икономически растеж, са ключова част от ангажимента на страната да сведе емисиите до сериозен минимум преди 2030 г. и до нетна нула до 2060 г. За да бъдат постигнати тези цели, ще са необходими „съгласувани усилия във всички сектори“, предупреди Джом Мадан, старши анализатор в консултантската компания „Wood Mackenzie“. Комисията вече е определила цели за 2024 г., които обаче са далеч от необходимото. По отношение на енергийната интензивност тя е определила намаление едва от 2,5 %. Освен това комисията по планиране все още не е поставила нова цел за въглеродния интензитет и не е предприела нови стъпки за ограничаване на използването на въглища – най-замърсяващото изкопаемо гориво от векове насам.

Предвид факта, че Китай е най-големият замърсител на въглероден диоксид и втора по големина икономика в света, той е подложен на все по-голям международен натиск да прояви по-голяма амбиция в областта на климата. Страната се противопоставя с аргумента, че вече прави много повече в сравнение с болшинството от бързо развиващи се страни. Нарастващите емисии на Китай представляват 35 % от общите годишни емисии в световен мащаб. На глава от населението нивото на емисиите е с 15 % по-високо от средното за ОИСР (Организацията за икономическо сътрудничество и развитие), съобщи миналата седмица Международната агенция по енергетика. За да постигне целите си, Пекин трябва да се съсредоточи върху подобряването на енергийната ефективност в сферата на промишлеността и строителството, както и да предложи по-голяма финансова подкрепа на компаниите за подмяна или модернизация на остарелите съоръжения, твърдят експерти. Разширяването на пазара на въглеродни емисии също би помогнало.

Нова реалност

Официално енергийната интензивност на Китай е спаднала с 0,5% през 2023 г., съобщи статистическото бюро на страната миналия месец. Това означава, че не е била постигната целта от 2%. Разликата щеше да бъде още по-осезаема, но миналия месец Китай премахна от уравнението неизкопаемите горива като ядрената енергия и възобновяемите енергийни източници, за да се съсредоточи върху борбата с изкопаемите горива. Китай прилага това със задна дата, поясни Лаури Миливирта, водещ анализатор в Центъра за изследвания на енергията и чистия въздух. Без тази промяна изчислението на енергийната интензивност щеше да покаже увеличение от 0,5 %. Според изчисленията на Лаури Миливирта Китай ще трябва да намали енергийната си интензивност с 6 % през 2024 г. и 2025 г., за да постигне целта за периода 2021-2025 г. Това е много повече от целта от 2,5 %, определена тази седмица.

Въпреки че Китай не си е поставил нови цели за въглеродния интензитет, икономическият растеж на страната предполага, че този показател ще спадне с около 3% през тази година, смятат анализатори. Все пак, след като от 2020 г. до 2023 г. въглеродният интензитет е спаднал с 4,6 %, в рамките на тази и следващата година той ще трябва да намалее с около 7 %, за да се постигне целта за 2025 г..

Неизпълнението на климатичните цели е необичайно за Китай, който обвързва увеличаването на работните места с напредъка в областта на околната среда, за да насърчи активно работещите и агенциите да се стремят към целите. През 2022 г. китайският орган за борба с корупцията предупреди, че някои региони предоставят фалшиви данни за енергийната и въглеродната интензивност, които са прекалено положителни. Натискът за спазване на целите за интензивност предизвика и икономически сътресения през 2010 г., като провинциите намалиха доставките на електроенергия за енергоемките отрасли и принудиха домакинствата да разпределят електроенергията чрез налагане на режими.

Без сериозен тласък на усилията в областта на климата, „постигането на петгодишните цели за интензивност до 2025 г. ще бъде много трудно“, предупреди Ли Шуо, който ръководи Китайския център за климата към Института за политика „Азиатско общество“ във Вашингтон.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments