Пореден пример за безхаберие във вододайните зони на България

0
678
Дървесината от гората.
Дървесината от гората. Снимка: Александър Дунчев, Facebook

Народният представител Александър Дунчев, жители на село Свежен и горските служители на Държавното ловно стопанство „Тракия“ са попаднали на безпрецедентен пример на безхаберие във вододайните зони на България. Това става ясно от публикация на депутата във Facebook. Според написаното върху 30 декара една от най-големите дърводобивни фирми у нас е била работила, като че ли е била в изкуствена евкалиптова плантация в Австралия, а не в чувствителна зона за опазване на водата.

„Нещо повече, една трета от боровата гора включва 4 каптажа с повредени в миналото огради в Санитарно-охранителните зони /СОЗ/ на водохващането „Лясково дере“. И макар лесовъдите да бяха разрешили сеч с намалена интензивност от 10%, при норматив 20%, и извозен път само по границата на имота, в гората открихме десетки незаконно отсечени дървета (едни без марки, други с фалшиви /свежи/ марки) и гъста мрежа от незаконни извозни пътища, включително в защитните зони на каптажите (целият сигнал е ТУК).“, продължава постът.

Гората е по туристическата пътека от селото към Хижа Свежен в Сърнена Средна гора и благодарение на будни туристи, кметът на Община Брезово е бил информиран и е сигнализирал за проблема. Благодарение на него останалите гори във вододайната зона са в много по-добро състояние поради ограничаване на сечите, посочва Дунчев. Според него е по-важно да се разбере защо, дори във вододайните зони на България, няма кой да спре това безлично отношение към гората? Разочарованието в очите на лесовъдите от видяното показваше, че нещата са извън техния контрол, вероятно и на техните шефове, добавя той и отбелязва, че на повечето въпроси, отговорът е бил „ами…“.

„И чак когато проверихме името на фирмата, която е спечелила обекта по дългосрочен договор 3Д2020 (виж таблица 2 в разследването), и фирмата-подизпълнител – една от най-мощните в България, разбрахме защо никой не смее да им търси отговорност. От анекс 2021 г. разбираме, че за 212 кубика за въпросния подотдел 85-г фабриката от старозагорско е заплатила 39 лв./м3, при текущи пазарни цени от близо 100 лв./м3 (виж данни за продажна цена от 104 лв./м3, достигната на реален търг с реално наддаване за продажбата на корен на дори по-некачествена дървесина от друг сходен обект в ДЛС-Тракия.“

Депутатът изтъква, че загубата за държавата е от близо 10000 лева само от тази гора – кеш, с който може да си купи хубав чадър.

„Ето как, монополизирането на дърводобива води не само до унищожаване на местните дърводобивни фирми, не само до обезсмисляне на лесовъдската работа на терен, но и до унищожително отношение към горите, включително към тези, които пазят водата. Но нещата се обръщат – все повече местни хора из България се вдигат за защита на горите си.“, заключва Дунчев.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments