Полша: Ожесточената предизборна кампания разединява гласоподавателите

0
35
Матеуш Моравецки
Матеуш Моравецки. Снимка: Фейсбук

В старата корабостроителница „Ленин“ в град Гданск, където стачкуващите работници някога са били катализатор на сериозни политически промени, днес младите поляци обсъждат как да защитят демокрацията в страната си, предаде “BBC”. Те се опасяват, че правата и свободите, извоювани от движението „Солидарност“ преди повече от три десетилетия, сега са изложени на риск, тъй като управляващата дясна партия „Право и справедливост“ /ПиС/ има силен стремеж да спечели рекорден трети мандат.

„Това са много важни избори. Решаваме дали отново ще бъдем демократична страна. Това е нашият последен призив – да отидем на изборите и да се борим за по-добро бъдеще в Полша,“, коментира разпалено активистката Юлия Ландовска, която е студентка.

Събитието, за чието организиране младата жена е помогнала, се провежда под мотото „В моя ден нещата ще бъдат по-добри“. Програмата му включва съчетание от дискусии и музика, изпълнена на живо, като целта е повече млади гласоподаватели да отидат до урните и да гласуват.

Притесненията на активистката се споделят и от други жители на Гданск, които посочват ограничаването на независимостта на съдилищата при управлението на ПиС и потискането на правата на жените, включително почти пълната забрана на абортите.

Притесненията на Юлия са свързани и със свободата на медиите, тъй като не е тайна, че публично финансираната телевизия се превръща в арена за изява и пропаганда на правителството. Друг въпрос, който тревожи нея и съмишлениците й, са острите спорове на страната с Брюксел по редица теми, включително съдебната реформа и миграцията. Ето защо много поляци определят предстоящите избори на 15 октомври като най-важните от 1989 г. насам, когато кандидатите на „Солидарност“ спечелиха първия частично свободен вот след комунистическото управление.

ПиС и сигурността

В град Елблаг, недалеч от Гданск, в събота участниците в предизборната кампания агитираха избирателите да гласуват за управляващата партия. Изявата им се проведе на пазар за хранителни стоки. Между купчини картофи и огромни тикви те раздаваха торбички с логото на партия ПиС, както и листовки, рекламиращи основния кандидат на града, който не присъства лично.

„Право и справедливост“ има добра програма за нас, младите хора, и за моите деца. Аз имам близнаци, а партията предлага добра програма за нашето бъдеще,“, споделя Моника, която подкрепя силно управляващата партия. Тя изтъкна, че е доволна от размера на месечните детски надбавки (500 злоти, което се равнява на 95 паунда), които правителството изплаща сега на майки като нея. Жената вярва на думите на управляващите, че размерът на тази помощ ще нарасне до 800 догодина.

„В Полша тази сума може да реши много проблеми,“, допълва съпругът на Моника.

Нито един от двамата съпрузи не е съгласен с опасенията на опозицията за бъдещето на демокрацията в Полша. Вместо това двамата изтъкват темата за сигурността, включително за лозунга на правителството, че „защитава бъдещето на поляците“.

Остри реплики

В тази толкова поляризирана надпревара голяма част от кампаниите се водят остро и провокативно. По време на предизборния дебат по държавната телевизия тази седмица Доналд Туск отново определи настоящото правителство като „зло“ и нарече министър-председателя „Пинокио“.

Премиерът Матеуш Моравецки на свой ред реагира остро на тези думи и нарече Туск и неговите поддръжници „група рижави“ (по повод цвета на косата на Туск). Неговата партия упорито твърди, че партията „Гражданска коалиция“ представлява „чужди интереси“, като представя Доналд Туск като предател и подставено лице на Берлин.

Протестен вот

На фона на гигантските кранове на старата корабостроителница „Ленин“ млади хора позират пред табела, с която обявяваха как искат да подобрят ситуацията в страната си.

„Наистина сме притеснени. Ето защо дойдохме: за да можем да променим нещо,“, казва още студентката Юлия Ландовска. Тя посочва забраната на абортите, която предизвика разпалени протести през 2020 г., като едно от големите си притеснения.

„Ако управляващата партия спечели, може би просто ще напусна страната, толкова е зле! Те ме мразят! Страх ме е! “, допълва София, хомосексуална жена, която се опасява от въведените преди няколко години зони, в които не се допускат хора от ЛГБТ общността, няколко от които все още са в сила.

Преди 2 години организаторката на събитието Юлия e била глобена за ругатни по адрес на ПиС по време на протест – обвинение, което в момента тя обжалва. Младата жена смята, че нейният случай е имал за цел да сплаши другите и да заглуши инакомислието. Ето защо, докато привържениците на управляващата партия са насърчавани да отидат до урните, с обещания за повече сигурност и социални облекчения, Юлия планира да даде своя глас в ползва на промяната – не толкова съдбоносна, колкото през 1989 г., но все пак важна.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments