Подаръкът на “Хамас” за Владимир Путин

0
103
Президент на Русия Владимир Путин
Президент на Русия Владимир Путин. Снимка: Архив

Бруталното нападение на групировката „Хамас“ срещу Израел се случи на рождения ден на руския президент Владимир Путин, съобщи „Politico“. Подобен катастрофален шок за сигурността в Близкия изток вероятно е добре дошъл за руския лидер, чийто стратегически приоритет е да отклони западната подкрепа и внимание от Украйна. Настоящата ескалация на напрежението в Израел рискува да доведе именно до това.

Важният въпрос в случая е доколко да отдадем заслуженото на Кремъл за „перфектната“ буря от нарастващи кризи – в Израел, Косово, Кавказ и Африка, които се стоварват върху САЩ и Европа. За мнозина е изкушаващо да видят в Путин вдъхновител или кукловод, който разпалва повече конфликти, отколкото Западът може да овладее. Всъщност самият Путин не е разпалил всички тези кризи, но сега с удоволствие налива масло в огъня и ги използва в своя полза. Той се наслаждава на хаоса. Ентусиазирани пропагандисти на Кремъл вече разпространяват версията, че войната в Близкия изток е победа за Русия, а финансовата подкрепа за Украйна ще секне.

„Това вероятно беше най-добрият подарък за рождения ден на Путин. Атаката срещу Израел ще отвлече вниманието, като се има предвид естественият фокус на САЩ върху Израел“, коментира дипломат от ЕС.

Напълно очаквано е, че ескалиралият конфликт на „Хамас“ и Израел ще намали вниманието на САЩ към Украйна, погълнато и без това от последиците от свалянето на председателя на парламента Кевин Маккарти миналата седмица от група републикански членове – част от същата група консерватори, която искаше да ограничи помощта за Украйна. Надпреварата за наследник на Маккарти тепърва се разгръща, което затруднява администрацията на Байдън да получи одобрението на Конгреса за всяка форма на допълнителна помощ, която реши да предостави на Израел.

Усещайки заплахата, че Западът може да отклони вниманието си от Киев, украинският президент Володимир Зеленски изтъкна, че Иран и Русия, които подкрепят „Хамас“, са близки съюзници, и заяви, че борбата срещу Русия и борбата срещу ислямистките бойци са едно и също явление.

„Израелските журналисти, които са били тук, в Украйна, в Буча, сега казват, че са видели същото зло, в което участва и Русия. Същото зло. И единствената разлика е, че там има терористична организация, която е нападнала Израел, а тук има терористична държава, която е нападнала Украйна,“, коментира Зеленски.

Кремъл ликува

И така, доколко Русия е замесена? Нека започнем с атаките на „Хамас“. Русия отдавна „ухажва“ ислямистките бойци, а лидерът на групировката Исмаил Хания и други ключови фигури от нейните редици наскоро осъществиха пътувания до Москва. След атаките в събота Русия побърза да повдигне въпроса за старите планове за връщане на границите на Израел там, където са били през 1967 г. Външният министър Сергей Лавров заяви, че създаването на палестинска държава се осуетява от „разрушителната политика“ на САЩ, а бившият президент Дмитрий Медведев с нескрито задоволство отхвърли атаките на въоръженото движение, като ги определи като „очаквано развитие“ и изтъкна гнева си срещу Запада.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков също заяви с радост, че сега финансирането за Украйна неизбежно ще намалее.

„Процесът на „помпане“ на киевския режим с оръжие от фактическа, емоционална, финансова и технологична гледна точка ще навлезе в низходяща тенденция,“, сподели той.

Все пак, означава ли това, че Русия е имала пряка роля в нападенията? Засега това изглежда неправдоподобно. Русия далеч не е толкова важна, колкото Иран, когато става въпрос за оръжията и финансирането на „Хамас“.

Норман Рул, бивш високопоставен служител на американското разузнаване, твърди, че политическата подкрепа на Москва за „Хамас“ окуражава групировката да предприема различни форми на насилие, но въпреки това смята, че всяка роля на Русия извън това вероятно е незначителна.

„Тази стратегия позволява на Русия да твърди, че подкрепят мирния процес, но последвалото насилие нарушава спокойствието в региона, отклонява вниманието на политиците от руската агресия в Украйна и привлича военноморските активи на САЩ от Черно море към Източното Средиземноморие,“, обясни той пред „Politico“.

Съюзникът на Русия и основен чуждестранен военен доставчик Иран със сигурност също поиска налагането на нов световен ред, но е спорно доколко Техеран дава конкретни нареждания на „Хамас“. Рул се съмнява, че Техеран е участвал в оперативното планиране на атаката. Според експерта Иран „създава чудовище от рода на Франкенщайн и след това го пуска на свобода в едно село“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments