Под 2% от населението у нас в най-активна трудоспособна възраст надгражда квалификацията си

0
45
Кръгла маса
Кръгла маса. Снимка: МТСП

„Качеството на човешкия капитал, квалификацията и уменията на работната сила и тяхното непрекъснато надграждане се превърнаха в основен фактор, за да постигнем устойчиво икономическо възстановяване и развитие. Наш ангажимент е да гарантираме на работниците и работодателите ползите от ученето през целия живот.“

Това заяви социалният министър Иванка Шалапатова по време на кръгла маса в парламента. Събитието беше посветено върху уменията на работната сила, а в него се включиха председателят на Народното събрание Росен Желязков, просветният министър Галин Цоков, председателят на Икономическия и социален съвет Зорница Русинова и депутати от парламентарните комисии по труда, социалната и демографската политика и по образование и наука. Разговорите идват на фона на предстоящата Европейска година на уменията – 2023 г., на която целта е да насърчи хората да участват в обучения за придобиването на нужните умения за пазара на труда и да стимулира инвестициите в образованието и повишаването на квалификацията на работната сила.

Министър Шалапатова обърна внимание, че на фона на засилващия се недостиг от квалифицирана работна сила статистиката на Евростат показва, че под 2% от населението на България в най-активна трудоспособна възраст (25-64 години) надграждат уменията и квалификацията си с образование и обучение, което е най-ниският дял в Европейския съюз.

Успоредно с това българските работодатели имат ниска мотивация да предоставят възможности за обучение за своите работници и служители. Едва 41% от всички предприятия у нас са предоставили продължаващо професионално обучение на работниците и служителите си, докато в ЕС средното ниво е 67%.

По линия на Плана за възстановяване и устойчивост Министерството на труда и социалната политика /МТСП/ ще инвестира 380 млн. лв. за повишаване на дигиталните умения на работната сила, обяви ресорният министър. Целта е до средата на 2026 г. 500 000 безработни и заети да бъдат обучени. Над 623 млн. лева по Програмата „Развитие на човешките ресурси“ ще бъдат насочени към мерки за придобиването на нови умения, ключови компетентности, квалификация и преквалификация на работната сила. Очакванията са повече от 170 000 заети и безработни да бъдат включени в обучения за придобиване на нови умения и над 160 000 души да повишат дигиталните си умения.

МТСП ще надгради изследванията си за търсенето и предлагането на труд чрез включване на прогноза кои ще са най-търсените умения в бъдеще, изтъкна още министър Шалапатова.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments