Пазарите се сриват поради притеснения около стимулите, които ЕС отпуска за борбата с коронавируса

0
104
Пазари
Снимка: Pixabay

Глобалните акции паднаха в петък поради забавяне на споразумението за разделителни подробности относно пакета за стимулиране на Европейския съюз и съмнения относно напредъка в разработването на лекарства за лечение на COVID-19, съобщава агенция “Ройтерс”.

Индексът на MSCI All Country World, който проследява акциите в 49 държави, е спаднал с 0,5% и се е насочил към най-лошата си седмица от три насам, докато най-мащабният индекс на MSCI за азиатско-тихоокеанските акции извън Япония се е свил с 0,9 на сто.

Европейските акции се понижиха с 1,4%, а лондонските FTSE 100 паднаха с 1,3 процентни пункта поради факта, че продажбите на дребно във Великобритания през март са се сринали.

“Това е отрицателна сесия”, каза Франсоа Савари, главен инвестиционен директор в швейцарския мениджър на богатството Prime Partners. “Пазарът за последната седмица беше под консолидация след силен подем. Вече бяха отчетени много добри новини, но беше отразен и броят на смъртните случаи в САЩ, който се увеличи, което също беше предупредителен знак за инвеститорите.”

Игнорирайки поредния спад през цялата изминала нощ, лидерите на Европейския съюз се съгласиха в четвъртък да изградят фонд за спешни случаи от един трилион евро, който да помогне за възстановяването от пандемията от коронавирус. Въпреки това те оставиха разискването на подробностите около харченето на средствата за лятото.

Френският президент Еманюел Макрон заяви, че продължават различията между правителствата на ЕС във връзка с това дали фондът трябва да прехвърля безвъзмездни средства или просто да дава заеми.

“Съществува риск, че конкретно решение за създаването на фонда за възстановяване може да не се случи преди септември, като по този начин няма да може да започне да функционира преди началото на 2021 г.”, пише в бележка Ален Дюре от Goldman Sachs.

Основните европейски сектори паднаха в началото на търговията, като банковият индекс водеше спада, след като S&P намали кредитния рейтинг на Commerzbank с една степен и намали перспективите си за Deutsche Bank до отрицателни от стабилни преди това.

Фючърсите на акциите в САЩ паднаха с 0,7% след срива на S&P 500, а Nasdaq падна до отрицателен в края на четвъртък след доклад, че антивирусният ремдезивир (лекарство) на “Gilead Sciences Inc” не успя да помогне на тежко болни пациенти с COVID-19 в първото си клинично изпитване.

Фармацевтичната компания заяви, че резултатите са неубедителни, тъй като проучването, проведено в Китай, е прекратено твърде рано.

Чувствителността на пазарите към новини, свързани с медицинското лечение на COVID-19, отразява отчаянието на инвеститорите за знак кога световната икономика може да започне да се нормализира, заяви Тим Гризки, главен инвестиционен стратег в базираната в Ню Йорк фирма за управление на богатството “Inverness Counsel”.

“Всяка порция лоши новини вероятно ще разтърси пазара”, каза Гризки. “Инвеститорите имат желание да подхранват надеждата, че скоро могат да изпълзят от домовете си и да продължат да живеят живота си по нормален начин до някаква степен, дори и с трепет и страх.”

Смъртността от коронавируса в САЩ надхвърли 49 000 души в четвъртък, тъй като броят на изгубените животи през април се повишава средно с 2000 на ден, сочат данни на “Ройтерс”.

Търговската активност в най-голямата икономика в света се понижи през април, носеща със себе си ужасяващи цифри от Европа и Азия, а причината е строгите препоръки хората да си седят у дома. Това от своя страна  смаза производството, веригите за доставки и потребителските разходи, показва проучване.

Американската камара на представителите в четвъртък прие законопроект за отпускане на 484 милиарда долара за разширяване на федералните заеми за някои малки предприятия и за болниците, които в момента са препълнени с пациенти.

Президентът Доналд Тръмп, който посочи, че ще подпише законопроекта, каза късно в четвъртък, че може да се наложи да удължи периода за социално дистанциране до началото на лятото.

Цените на петрола ускориха своя спад след ценовия срив тази седмица, което изтласка американските сурови фючърси в отрицателна печалба за първи път, подпомогнати от производители като Кувейт, които заявиха, че ще преминат към намаляване на производството.

Суровият продукт на Brent се повиши с 24 цента, или 1,1%, при 21,57 долара за барел след кратко поскъпване с малко над 1 долар и скочи с 5% в четвъртък. Американският петрол повиши цената си с 38 цента, или 2,3 на сто, при 16,88 долара за барел, като поскъпна с 20% през предишната сесия.

Но перспективите остават неясни, тъй като глобалното търсене на гориво се изпари поради затварянето на бизнеса и ограничаването на пътуванията, което е част от мерките, целящи да забавят пандемията. Освен това в някои страни се изчерпва капацитета за съхранение на суровия нефт, тъй като суровината не се използва.

Споразумението на лидерите на ЕС относно спешния фонд спомогна за увеличаване на доходността на италианските държавни облигации. Доходността на италианските облигации с кратък срок скочи с 12 базисни пункта. 10-годишната доходност на облигациите в Италия се повиши със 7 пункта при 2,08% ръст, а внимателно наблюдаваният италиански/германски десетгодишен пропуск в облигациите беше с 14 базисни пункта по-голям от нивата, които бележеше в края на четвъртък с около 252 пункта, което показва стесняване.

Бележещ най-голямото си седмично покачване от началото на април, щатският долар е в подем, след като еврото спадна с 0,4% спрямо долара, като за последния един месец се срина до най-ниското си ниво от 1.07275 за долар и удари тригодишно дъно спрямо йената при цена 115,55 йена за евро.

Превод: Диана Тодорова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments