Пандемията може да тласне половин милиард души към бедност

0
106
Портфейл
Снимка: Pixabay

Кризата, свързана с разпространението на коронавируса, който до този момент е отнел живота на повече от 83 000 души, водейки след себе си сериозни поражения върху икономиките по света, може да тласне около половин милиард души към бедност, заявиха от благотворителната организация Оксфам в четвъртък.

Докладът, публикуван от благотворителната организация, базирана в Найроби, преди годишната среща на Международния валутен фонд (МВФ) и Световната банка, която трябва да се проведе следващата седмица, изчисли влиянието на кризата върху бедността в световен мащаб, пряко свързана със свиването на приходите и потреблението на домакинствата.

„Икономическата криза, която се развива много бързо, е по-сериозна от глобалната финансова криза от 2008 г.“, гласи докладът.

„Прогнозите показват, че независимо от сценария, бедността в световен мащаб може да се увеличи за първи път от 1990 г. насам, освен това кризата може да върне някои страни обратно към нивата им на бедност, наблюдавани последно преди три десетилетия.“, се казва още в доклада.

Авторите на доклада разглеждат няколко сценария, като вземат предвид различните линии на бедност според Световната банка – от крайна бедност, определена за хората, живеещи с 1,90 долара на ден или по-малко, до по-високи линии на бедност, която се отнася за тези, които живеят с по-малко от 5,50 долара на ден.

При най-сериозния сценарий – свиване на доходите с 20%, броят на хората, живеещи в крайна бедност, ще нарасне с 434 милиона души, достигайки 922 милиона в световен мащаб. По същия този сценарий броят на хората, живеещи под прага на бедността, с 5,50 долара на ден, нараства с 548 милиона души, достигайки близо 4 милиарда.

Жените са изложени на по-голям риск от мъжете, тъй като за тях е по-вероятно да работят в сивата икономика с малко или никакви трудови права.

„Живеейки ден за ден, най-бедните хора нямат възможност да си вземат почивен ден от работа или да се запасяват със стоки от първа необходимост“, предупреждават експертите в доклада, добавяйки, че повече от 2 милиарда души, заети в сивия сектор в световен мащаб, нямат достъп до обезщетение, свързано с отсъствие по болест.

Миналата седмица Световната банка заяви, че бедността в Източна Азия и в Тихоокеанския регион може да се увеличи с 11 милиона души, ако условията се влошат.

За да смекчи негативното въздействие на пандемията, Оксфам предложи план за действие в шест опорни точки, включващ отпускането на парични субсидии, насочени към служители и предприятия в нужда, анулирането на дългове, както и повече подкрепа от страна на МВФ.

Необходимите средства биха могли да бъдат събрани чрез данъчното облагане на богатите хора, извънредните печалби и спекулативните финансови продукти, добавят от Оксфам.

Призивите за облекчаване на дълговете се увеличиха през последните седмици, тъй като пандемията от COVID-19 се разрасна и в развиващите се страни по целия свят.

Общо правителствата по света ще трябва да мобилизират поне 2,5 трилиона долара за подкрепа на развиващите се страни.

„Богатите страни показаха, че по време на криза са в състояние да мобилизират трилиони долари за подкрепа на собствените си икономики“, гласи докладът.

„Ако развиващите се страни не успеят да преборят здравните и икономическите въздействия на пандемията, кризата ще продължи и ще нанесе още по-големи поражения на всички страни, независимо дали са богати и либедни.“

Превод: Глория Йорданова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments