Световната банка: Милиони ще обеднеят след COVID-19

0
85
Коронавирус
Photo: Pixabay

Финансовото въздействие на епидемията от коронавирус ще попречи на близо 24 милиона души да избягат от бедността в Източна Азия и Тихия океан, според Световната банка, информира “BBC”.

В съобщението се казва, че “значителния икономически крах изглежда неизбежен във всички страни”. Световната банка предупреждава още за “значително по-висок риск” (от нищета) сред домакинствата, които зависят от индустриите, особено уязвими от въздействието на вируса. Сред тях са туризмът в Тайланд и Тихоокеанските острови, както и производство във Виетнам и Камбоджа.

Банката призовава региона да инвестира в разширяване на фабрики за здравни грижи и медицинско оборудване и да предложи субсидии за финансиране в крайна нужда на тези, които биха помогнали на домакинствата за ограничаване на бедността и подпомагане.

В основния сценарий почти 24 милиона по-малко хора ще избягат от бедността в региона през 2020 г. поради икономическото въздействие на пандемията.

Според най-лошия вариант на развитие банката прогнозира, че почти 35 милиона души се очаква да останат в бедност, включително 25 милиона в Китай. Линията за определяне на бедността е бюджет от 5,50 долара на ден или по-малко на човек от домакинство.

Световната банка прогнозира още, че растежът през тази година в развиващата се Източна Азия и Тихоокеанския регион ще се забави до 2,1% в основната развръзка на нещата. Това се сравнява с прогнозна експанзия от 5,8% за 2019 г. Банката заявява, че точните прогнози за растеж са трудни предвид бързо променящата се ситуация.

“Добрата новина е, че регионът има силни страни, които може да използва, но държавите ще трябва да действат бързо и в мащаби, каквито не са предполагали преди това”, заяви Виктория Куакуа, вицепрезидент за Източна Азия и Тихия океан в Световната банка.

Прогнозата на Световната банка е най-малкото мрачна

Неизбежна значителна болка във всички страни – това е прогнозата на Световната банка за растеж в региона на Източна Азия тази година. Бедните ще станат по-бедни и ще има повече от тях, като дори богатите страни ще се борят да поддържат бизнеса и домакинствата в плаваща стабилност.

В Китай, където е започнала епидемията, банката казва, че влиянието на вируса върху икономиката ще има бавен растеж до 2,3% тази година от 6,1% миналата година. Но това е, ако пандемията не се влоши. Ако обаче коронавирусът не бъде овладян скоро, тази година растежът може да бъде само 0,1%. Прогнозите на банката за други страни в източна Азия са също мрачни.

Още по-лошото е, че според банката ще има сериозно въздействие върху бедността, както пряко чрез болест, така и косвено чрез загубени доходи. Представителите на неформалния сектор ще бъдат най-силно засегнати и ще се нуждаят от най-голяма (финансова) помощ.

Азия – и по-специално Китай – е световният икономически двигател през последното десетилетие. Последствията от пандемията от коронавирус са спиране на този растеж. Възстановяването ще бъде дълго и трудно, смята финансовият кореспондент на изданието Каришма Васвани.

Превод: Диана Тодорова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments