Отхвърлиха предложение за промяна при удостояване със званието „Почетен гражданин на Община Бургас“

0
235
Община Бургас
Община Бургас. Снимка: Искра.бг

Комисията по икономика и инвестиционни политики отхвърли предложение на нейния председател Константин Бачийски за промяна в начина на удостояване със званието „Почетен гражданин на Община Бургас“. Вносителят на докладната записка обясни пред съветниците, че идеята не е негова. Тя се породи на предишно заседание на Комисията по правни въпроси, чийто член е Бачийски. На него беше дискутирано, че според сега действащите правила званието „Почетен гражданин на Община Бургас“ девалвира поради лесния начин за номиниране на кандидатите.

В момента за целта са необходими подписите на 30 души от инициативен комитет. Избирането става от Общинския съвет на неговата сесия през месец октомври. Със званието „Почетен гражданин на Община Бургас“ могат да бъдат отличени петима души на година. Гласуването е явно и поименно, като за избирането на определен кандидат са необходими повече от половината от гласовете на общинските съветници.
В докладната записка на Константин Бачийски се предлага да са необходими подписите на поне 300 души, с което ще се осигури по-голяма представителност. Освен това със званието да могат да бъдат отличени трима души годишно. А самото гласуване в Общинския съвет да бъде тайно.

Всички тези предложения са били подготвени след дискусия между четирима членове на правната комисия, обясни Бачийски. Те са решили той да подготви докладната записка и да я внесе за обсъждане, както и е направил. Тя е била качена на сайта на Общинския съвет в продължение на 30 дни. През това време не са постъпили предложения за промени по текстовете.

Въпреки това днес на заседанието на икономическата комисия се оказа, че мнозинството подготвя своя докладна записка по въпроса.

„Мисля, че това е крачка в правилна посока. Това е становище на четири от членовете на правната комисия. Инициативата не е моя“, обяви Бачийски.

„Абсолютно сте прав, че има нужда от промяна на наредбата. Именно поради това текат процедури и е качен проект за такава наредба на сайта. Всеки един от колегите може да подаде своите предложения. Членовете на правната комисия могат също да го направят. Тази наредба е плод на широко обществено обсъждане, което трябва да има. Предлагам да се правят предложения върху нея, за да можем да изработим една силна, актуална и отворена към нивото на нещата, които претендираме да защитим. Нека там да изразим тези свои идеи, а да не се разводняваме“, каза от своя страна Тодор Йосифов от ГЕРБ.

„Това е промяна в наредба. При входирането на тази докладна вече сме минали тази процедура. Вече е била качена на страницата на Общинския съвет и всички, които са имали желание, можеха да направят предложения. Не виждам защо не сте го направили досега. Процедурата е изпълнена. Всички сме се обединили, че трябва да има промяна. Това, което е направено, според мен е абсолютно одобрено от мнозинството в Общинския съвет“, категоричен беше Бачийски.

„На практика работата по нашето предложение започна същия ден и при нас има много по-кардинални промени от тези, които вие предлагате. Не съм чул някой друг представител на правната комисия да каже, че това е някакво общо мнение. Предложенията, които ние правим, обхващат и други наредби. Оттеглете това предложение. Нека всички да се обединим около един документ. Да чуем и гражданите какво мислят по въпроса. Имаме достатъчно време до следващия избор“, обяви Георги Маринчев от ГЕРБ.

В крайна сметка въпреки изложените аргументи предложението на Бачийски беше отхвърлено с 2 гласа „за“ и 4 – „въздържал се“. Той каза по този повод следното:

„По стар обичай няма значение какво пише в докладната записка, важно е кой я предлага.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments