Орбан иска китайски университет в Унгария. Противниците му с шанс да обърнат реториката му срещу него

0
30
Премиер Виктор Орбан
Премиер Виктор Орбан. Снимка: Orbán Viktor, Facebook

Изоставен парцел на брега на река Дунав в Будапеща, може да изглежда като необичаен епицентър за политически земетръс, пише „CNN“. Но това беше преди популисткото правителство на премиера Виктор Орбан да обяви противоречивия план, че престижен университет в Шанхай ще отвори първия си задграничен кампус там през 2024 г. – който унгарците очевидно ще платят. Сега протестите за бъдещето на този невзрачен съюз подсилиха опозицията на Унгария и ги обединиха в опит да свалят управляващата партия на Орбан на общите избори догодина.

Откакто Орбан се изкачи на власт преди 11 години, в Будапеща имаше много демонстрации срещу нападението му срещу демократичните свободи. Самозваният защитник на християнските ценности в Европа отмени гражданските свободи, вариращи от права на мигранти и ЛГБТИ до свобода на медиите, както и съдебна и академична независимост.

Не, че е наранено политическото състояние на Орбан. Дясната му партия Фидес се радва на убедителни победи в изборите, без сериозен политически претендент извън Будапеща. Но предложеният кампус на университета Фудан се превърна в доста голям проблем.

Критиците по този казус посочват огромните разходи за Унгария, предупреждавайки, че парите на данъкоплатците ще бъдат използвани за обслужване на интересите на китайската комунистическа партия. Нещо повече, те казват, че кампусът ще бъде построен върху земя, предназначена за достъпни жилища за около 10 000 унгарски студенти.

Миналия месец хиляди протестиращи излязоха на улиците в Будапеща, за да се противопоставят на плана, носейки плакати, изписани с думата „предателство“ и лозунги като „унгарски пари за унгарски университети“.

Орбан е направил голям политически капитал от популяризиране на „традиционните“ унгарски ценности. Изглежда, че опозицията обслужва популисткия лидер с доза от собственото му лекарство.

Противоречието във университета Фудан е „дали тази малка 10-милионна държава може най-накрая да реши собствената си съдба, дали наистина ще бъдем свободна нация“, каза лидерът на опозицията и кметът на Будапеща Гергели Карачони пред демонстранти в столицата, съобщават местните медии. Петър Креко, директор на базирания в Будапеща мозъчен тръст „Политически капитал“, заяви:

„До известна степен в момента опозицията обърна реториката на Орбан срещу него.“

Креко каза, че Орбан е възприел себе си като „най-великият защитник на суверенитета – от САЩ, от Брюксел, от Берлин“Сега министър-председателят на практика отваря вратата за китайските интереси – и „това е трудно да се обясни“ на избирателите, каза той. Креко добави:

„Имиджът на Китай в Централна Източна Европа не е много благоприятен. Това е нещо, което може лесно да се използва от опозицията.“

Орбан гледа на изток

В драстичен ход шест от унгарските опозиционни партии оставят настрана политическите си разногласия, за да се кандидатират заедно срещу Фидес на парламентарните избори през 2022 г. Те включват зелената партия на Карачони, Диалог за Унгария, бившата крайнодясна партия Jobbik и младата центристка партия Momentum. Тази опозиционна коалиция тепърва ще обяви своя кандидат за министър-председател, въпреки че проевропейският съюз (ЕС) Karácsony се смята за фаворит.

В съвместно писмо до китайския президент Си Дзинпин на 22 юни лидерите на опозицията заявиха, че ако бъдат избрани през следващата година, те незабавно ще спрат университетския проект и друга планирана железопътна връзка между Будапеща и Белград, подкрепена от Пекин.

Унгария и Китай се споразумяха за 20-годишна сделка за заем от 1,9 млрд. долара за железопътната линия, която да бъде изградена от консорциум от унгарски и китайски фирми. Но подобно на университетския кампус, железницата е критикувана в Унгария заради липсата на прозрачност в отношенията на правителството с Китай. Спорните бизнес начинания са част от политиката на Орбан „Източно отваряне“. Вследствие на световната финансова криза и нарастващото напрежение с Европейския съюз премиерът все повече се стреми да привлече китайски инвестиции. За идеологията на премиера Креко коментира:

„Мисля, че Орбан наистина дълбоко вярва в упадъка на Запада и че Изтокът е във възход. И следователно, ако трябва да заложите на това кои са бъдещите лидери в света, тогава е по-добре да се обърнете към Китай, отколкото към САЩ.“

Досега тази политика донесе на Унгария ограничени икономически резултати. Това обаче създаде по-тесни връзки между двете страни. Унгария беше единствената държава-членка, която блокира изявление на ЕС, осъждащо новия закон за сигурност на Китай в Хонконг, и беше първата държава от ЕС, която одобри китайските ваксини.

Широк съюз

Това не е първият път, в който опозиционните партии на Унгария обединяват силите си. Същата тактика даде резултат на общинските избори през 2019 г., когато Карачони постигна шокираща победа срещу подкрепяния от Фидес кмет на Будапеща.

Друг въпрос е дали те могат да повторят този успех на национално ниво. Ако Орбан бъде победен, не е тайна, че депутатите от Европейския съюз до голяма степен ще си отдъхнат, каза Дермот Ходсън, доцент по политическа икономия в колежа Биркбек към Лондонския университет.

Миналият месец холандският премиер Марк Рюте заяви, че Унгария „няма място“ в ЕС, след като страната прие спорен нов законопроект, забраняващ съдържанието на ЛГБТИ съдържание в училищата – последната от дълъг списък с провокации към основните ценности на блока.

За лидерите на ЕС „Орбан е истинско главоболие в много отношения“, каза Ходсън, описвайки политическата ситуация в Унгария като „правителство, предизвикващо предизвикателството“. Той добави:

„Отблъскването срещу Европейския съюз, но желанието да останем в него, е много вредно съчетание.“

След неотдавнашните протести срещу него правителството обяви публичен референдум за университета, но заяви, че той ще се проведе след изборите. Междувременно унгарският парламент – където Фидес притежава свръх мажоритарност – гласува в средата на юни да дари държавна земя на фондация, отговаряща за планирания университетски кампус. На същия ден Парламентът прие и своя закон срещу ЛГБТИ, което предизвика по-нататъшни протести в Будапеща и възмущение от лидерите на ЕС в Брюксел.

Времето на анти-ЛГБТИ законодателството беше „всичко – част от усилията за отклоняване на вниманието от проекта Фудан“, каза Креко и обясни:

„Тъй като правителството смята, че това е нещо опасно за тяхната идентичност.“

Законът служи и на друга цел за Орбан: Той разцепи опозиционния алианс, след като Йобик се присъедини към Фидес в гласуването за него.

„Упадък на Запада“

Основна пречка за критиците на университетския план са разходите – според съобщенията повече от бюджета за цялата образователна система на Унгария.

Според изтекли документи, получени от агенцията за разследваща журналистика „Direkt36“, проектът ще струва приблизително 1,5 милиарда евро (1,8 милиарда долара), основно финансирани чрез заем от китайска държавна банка.

Строителните работи на земя, първоначално предвидена за настаняване на унгарски студенти, ще бъдат извършени от китайски изпълнител, добави тя.

Критиците повдигнаха вежди относно естеството на сделката, при която унгарските данъкоплатци на практика ще плащат за това Фудан да създаде своя кампус на унгарска територия.

Според доклада на Direkt36, така нареченият университет Fudan Hungary ще бъде създаден и поддържан от китайско-унгарска фондация за управление на активи – което предполага съвместни приходи от проекта.

„CNN“ се свърза с Fudan University за коментар по заема, но не получи отговор по време на публикуването. Унгарското правителство също не коментира докладваната цена на заема в обширно изявление пред CNN. Въпреки това се казва, че 6000 до 8000 студенти от Унгария, Китай и други страни ще бъдат обучавани от 500 преподаватели в икономическите, хуманитарните, инженерните и медицинските науки на кампуса.

Унгарското правителство добави, че Fudan University вече си сътрудничи с пет германски университета, 24 скандинавски университета и има академично партньорство с Йейлския университет в САЩ. То добави:

„Ако успеят да защитят интересите си спрямо националната сигурност, ние сме способни и на това.“

Независимо от това, две трети от унгарците, които са чували за проекта, се противопоставят на плана за университета Фудан, според анкета на либералния мозъчен тръст Republikon Institute.

И противоречията между университетите могат да стигнат до привържениците на Орбан извън Будапеща, каза Тамас Матура, асистент в университета Корвинус в Будапеща и основател на Центъра за азиатски изследвания в Централна и Източна Европа.

Той посочи разследването на „Direkt36“, разкриващо, че първоначалното студентско жилище, планирано за обекта, ще бъде бракувано. Той добави:

„Средностатистическите хора, които биха искали да изпратят децата си в столицата, за да учат в университет разбират, че има шанс собствените им деца да имат по-малък достъп до евтини квартири, тъй като китайците са отнели тази възможност.“

Унгарското правителство заяви пред „CNN“ в изявление, че предложеният кампус „няма да отнема място“ от планираното настаняване на студенти.

Матура каза, че Фудан е един от най-добрите университети в света. Но той също така се опасява, че дълбокият финансов джоб на шанхайската институция може да привлече най-добрите професори и студенти от „недостатъчно финансирани“ унгарски университети. Критиците също се опасяват, че академичната свобода ще бъде подкопана от предаността на университета към Китайската комунистическа партия.

Всичко това идва на фона на противоречивите университетски реформи на Орбан, които според критиците разширяват идеологическия отпечатък на управляващото дясно правителство.

Всъщност подкрепеният от Джордж Сорос Централноевропейски университет (ЦЕУ) беше „принуден“ да излезе от Будапеща, след дългогодишно нападение над академичните му свободи от правителството на Орбан. Университетът се премести във Виена, което предизвика протести в унгарската столица. Фудан е „нещо като втора част от тази политическа история, която се разгръща“, подчерта Ходсън, който добави:

„Това е отблъскване на непрекъснатото нападение на Орбан срещу свободите.“

Но посочи, че „в Будапеща има някакъв прогресивен бастион“Ходсън постави под съмнение това дали демонстрациите в столицата могат сериозно да попречат на шансовете за преизбиране на Орбан другаде в Унгария. В знак на протест срещу университетските планове местните власти в Будапеща преименуват улици в близост до кампуса след известни каузи за правата на човека, за които китайското правителство е чувствително, включително Далай Лама и уйгурите.

Унгарското правителство нарече хода на Будапеща „инфантилен“ в изявление пред CNN. А китайското външно министерство нарече поведението „презрително“. Това са буквални признаци на протест. Големият въпрос е дали тази съпротива в Будапеща посочва и пътя към значителна промяна в Унгария.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments