ООН: По-топлият климат през 2020 г. разби рекордите за времето, нарани и хората

0
155
Изменние на климата, глобално затопляне.
Изменние на климата. Снимка: Pixabay

Прегряването на света счупи рекордите за климата през 2020 г., създавайки екстремна година за урагани, горски пожари, горещи вълни, наводнения, суши и топене на лед, съобщи метеорологичната агенция на ООН в сряда, цитирана от “Асошиейтед прес”.

Докато земното кълбо отчасти е спряло поради пандемията от коронавирус, крайностите, свързани с предизвиканите от човека климатични промени, се засилиха, посочва Световната метеорологична организация в своя доклад за състоянието на глобалния климат. Докладът беше разпространен в деня, когато Организацията на обединените нации настоя за нови действия в областта на климата с два документа и голяма реч на генералния секретар Антониу Гутериш, описваща ужасното състояние на планетата.

Обединеното кралство насочи усилията си за климатична среща на 12 декември във Франция на 5-ата годишнина от Парижкото споразумение за климата през 2015 г.

Докладът на Световната метеорологична организация (СМО) установява, че влошаването на глобалното затопляне се наблюдава и във всичките седем ключови климатични показателя, но се казва, че проблемът е повече от измервания и увеличава човешкото страдание през и без това лошата година. В доклада пише следното:

“През 2020 г. над 50 милиона души са били двойно засегнати: от климатични бедствия (наводнения, суши и бури) и пандемията от COVID-19. Страните в Централна Америка страдат от тройното въздействие на ураганите Ета и Йота, COVID-19 и съществуващите хуманитарни кризи.”

По времето, когато приключи, 2020 г. ще се превърне в една от трите най-топли години в историята, въпреки охлаждането на La Nina в централната част на Тихия океан, което често понижава температурите в световен мащаб, се казва в доклада на СМО.

Тази година трябва да бъде с около 1,2 градуса по Целзий (2,2 градуса по Фаренхайт) по-топла от последната половина на 1800-те, което учените използват като базова линия за затопляне, причинено от задържащи топлината газове от изгарянето на въглища, нефт и природен газ. Най-много уловена топлина отива в световните морета, а океанските температури сега са на рекордни нива, се казва още в доклада. В изявление генералният секретар на СМО Петери Таалас казва:

“Има вероятност 1 към 5 временно температурата да надвиши 1,5 градуса по Целзий до 2024 г.”

Парижкото споразумение за климата си поставя за цел да не надвишава 1,5 градуса по Целзий (2,7 градуса по Фаренхайт) затопляне от прединдустриалните времена.

Нов анализ на учени от Climate Action Tracker, които наблюдават замърсяването с въглерод и обещава да ги намали, заяви, че публичните ангажименти за намаляване на емисиите, ако бъдат спазени, ще ограничат затоплянето до около 2,6 градуса по Целзий (4,7 градуса по Фаренхайт) и вероятно до 2,1 градуса по Целзий. Тези публични ангажименти включват обещанието на новоизбрания президент Джо Байдън, че САЩ ще имат нулеви нетни въглеродни емисии до 2050 г., а целта на Китай е да направи същото до 2060 г. Ученият по климата от университета Корнел Натали Маховалд, която не беше част от доклада на СМО заяви:

“2020 беше шокираща година не само заради COVID, но и заради въздействието от екстремни събития, които видяхме.”

Ето някои сред десетките крайности, които докладът подчерта:

  • Рекорд за 30 явления в Атлантическия океан, наречени тропически бури и урагани, плюс рекордните 12, които направиха сушата в САЩ.
  • Death Valley, Калифорния, достигна 129,9 градуса (54,4 градуса по Целзий), най-горещата температура, която светът е виждал от 80 години, докато централният район в Лос Анджелис регистрира най-горещия си ден със 120,9 градуса (49,4 градуса по Целзий) през септември.
  • Рекордни горски пожари обхванаха Калифорния и Колорадо в западната част на САЩ, след голям пожарен сезон в Австралия, влошен от рекордната жега.
  • Арктика регистрира рекордни горски пожари и продължителна гореща вълна, завършила със 100 градуса (38 градуса по Целзий) в Сибир през юни. Температурите в Русия от януари до август бяха с 2,7 градуса (1,5 градуса по Целзий) по-горещи от предишния рекорд.
  • Отчетени са ниски арктически морски ледове за април и август, а годишният минимум, през септември, е вторият най-нисък в записа.
  • Повече от 2000 души загинаха при рекордно обилни летни дъждове и наводнения в Пакистан и околните държави. Обширни наводнения от екстремни дъждове в Африка убиха стотици хора в Кения и Судан. А в Китай преливащата река Яндзъ уби най-малко 279 души.
  • Рекордно много време сушата и горещината причиниха големи загуби на реколта в Южна Америка. Голяма част от Централна Европа наблюдаваше обширна суша с рекордно 43-дневно засушаване през пролетта в Женева, родината на СМО.

Маховалд от Корнел каза, че въпреки че за тези събития не може да бъде обвинявано единствено изменението на климата, “това са типовете събития, за които учените се страхуват, че ще се увеличат поради климатичните промени”.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments