Общинският съветник Димчо Грудев е свързан с „ЕМДИ Бургас“, която предстои да купи спорен имот

0
914
Терен

От 700 евро нагоре тръгват цените за квадратен метър на терените в бургаския комплекс „Възраждане“. Това коментира строителен предприемач пред журналист на Искра.бг. Справка в сайт за недвижими имоти потвърждава думите на експерта – най-ниската цена е 666,67 евро за квадратен метър. В момента в комплекса има няколко свободни терена, върху които може да се построи многоетажна сграда. Един от тях се намира на ъгъла между булевард „Христо Ботев“ и ул. „Македония“. На 27 май Общинският съвет реши да продаде мястото на „ЕМДИ Бургас“ ООД срещу сумата от около 1000 лева за квадратен метър. Как се стигна до това решение, защо жителите в района недоволстват срещу него и по какъв начин общинският съветник Димчо Грудев е свързан?

„Цената е под пазарната“, твърди експертът, до който се допитахме.

Според устройствения си режим теренът е – 5/Ц – устройствена зона за многофункционално ползване от тип смесена централна зона. Точното му разположение е северозапад – улица-тупик от о.т. 356b до о.т. 356с, УПИ ІІІ-300; североизток – УПИ ІІІ-300; югоизток – улица „Македония“; югозапад – улица-тупик от о.т. 356а до о.т. 356b и е отразен като ПИ с идентификатор 07079.615.301.1, целият с площ 219 кв.м в КККР на Бургас. 07079.615.113.1.

Терен

От това произлиза, че върху парцела може да се вдигне сграда, която да отговаря на утвърдените условия за устройствена зона 5/Ц, съгласно действащия Общ устройствен план (ОУП) за Бургас. А именно: Кинт до 5.0, Плътност от 50% до 100% и Озеленяване от 20% до 30%, посочени в матрица и таблица, съгласно черните, червени, сини и зелени линии и надписи върху плана, който е неразделна част от настоящата заповед.

Какво обаче се крие зад тези понятия?

Кинт е отношението на разгънатата застроена площ на всички сгради в парцела и площта на парцела. Именно чрез тези данни можем да изчислим разгънатата застроената площ на всички етажи на основното и допълващото застрояване на и над терена, включително и целите площи на балкони, лоджии и тераси в надземните етажи, измерени по външните им очертания.

Според тези параметри на терена между бул. „Христо Ботев“ и ул. „Македония“ сградата може да стъпва максимум върху 109 кв.м., разгънатата застроена площ е максимум 1095 кв.м. и трябва да имаме поне 65,7 кв.м. озеленяване в парцела.

„Има някакви установени показатели, но те могат да се променят по Подробен устройствен план (ПУП) във времето и могат да се вдигнат показателите на имота. Може да направи 1000 квадрата постройка или 1300 квадрата в зависимост как ще се разработи самият имот. Зависи и от това как ще премине през общината одобрението.“, уточни строителният предприемач.

По думите му според сегашния действащ ПУП върху терена може да се вдигне 4-етажна постройка плюс таван, но уточни, че става въпрос за ъглов парцел, където застройката е по-различна.

Думите му са потвърдени и от директора на „Управление на общинска собственост“ Живко Димитров, който обясни, че според Подробния устройствен план в района се предвижда ниско застрояване – сграда около 100 квадрата с 3 етажа плюс един тавански и 30% озеленяване.

„И в момента там има движение на автомобили заради търговския обект, който се намира там. С ПУП-а не се засягат зелени площи, напротив, предвижда се премахването на една зарзаватчийница, зеленото си остава за озеленяване“, добави той.

Попитан как вървят цените на апартаментите в района, строителният предприемач, с когото се свързахме, обясни че започват от между 900 и 920 евро на квадрат.

„Заради пандемията се обърка малко пазарът. Може да достигне до 1000 евро.“

Как се стигна до решението да бъде продаден въпросният терен?

Първите „следи“ как се стига до решението на Община Бургас да продаде парцела с обща площ 219 квадратни метри, които откриваме са – Нотариален акт за покупко-продажба №179, том ІІ, рег.№5672, д.№309 от 12.07.2016 г. за построената масивна едноетажна сграда със застроена площ 32 кв.м. Става въпрос за бивш Нафтопункт на „Топливо“ ЕАД – клон Бургас, построен през 1970 г., а в момента същият работи като павилион за скара.

Терен

Интересен факт е, че „ЕМДИ БУРГАС“ ООД е учредена 4 дена преди това – на 08.07.2016 г. А от справка в имотния регистър става ясно, че „ТОПЛИВО АД“ продава Нафтопункта именно на тях. По този начин дружеството става незаобиколим фактор за бъдещите инвеститори.

Справка в имотния регистър

Справка в Търговския регистър
Справка в Търговския регистър за ЕМДИ Бургас ООД

Следващата „следа“, свързана с терена, е заявление с вх.№70-00-1865 от 16 март 2017 година отново от „ЕМДИ БУРГАС“ ООД. Те искат да закупят терена, „прилежащ към собствената на дружеството сграда със застроена площ 32 кв.м., изградена в УПИ ІV в кв.138, целият с площ 219 кв.м.“ Тоест са изминали едва 8 месеца, откакто са придобили Нафтопункта и дружеството вече иска да закупи парцела около него.

Във връзка със заявлението е било изготвено искане с входящ №70-00-1865/1/ от 26 май 2017 година от директор на дирекция „Управление на общинската собственост“ (УОС) за изследване на възможността за изменение на ПУП-ПРЗ за УПИ I в кв.138, по плана на ЦГЧ – Бургас до гл. архитект, директор на дирекция УТ на Общината. Запознати със случая обясняват действията така:

„От „ЕМДИ БУРГАС“ ООД са входирали молба и оттам цялата администрация е започнала да действа, така че да им угоди.“

Община Бургас
Община Бургас

На 20 септември 2017 година е издадена заповед, с която е било разрешено да се изработи служебно проект за изменение на ПУП-ПРЗ за УПИ I в кв.138, по плана на ЗЦГЧ-гр.Бургас – изменение на ПУП-ПРЗ за УПИ I в кв.138. Целта е била да се придаде на УПИ I към улична регулация за провеждане на нова задънена обслужваща улица с о.т.356а-356б, в обвръзка с ул. “Македония“, при съобразяване с одобрен проект и издадено разрешение за строеж на ул. “Македония“, с обособяване на 8 бр. места за паркиране, от които едно за хора с увреждания и обособяване на УПИ I на четири нови самостоятелни УПИ – УПИ I, отреден „за обществено жилищно строителство“, в който се запазва бл.70, УПИ II, отреден „за обществено жилищно строителство и ТП“, в който се запазва бл.50, попада съществуващ павилион, разрешен по отменения чл.120 от ЗТСУ, без траен градоустройствен статут и се предвижда застройка за ТП, УПИ III, отреден „за озеленяване“ и УПИ IV, отреден „за обществено обслужване“, с предвиждане на свободно застрояване в границите,  на което попада съществуваща масивна едноетажна сграда с идентификатор 07079.615.113.1 с височина до 12.00 м, разположено на 2.00 м. от уличната регулационна граница на УПИ към задънена улица, с показатели за застрояване в съответствие с утвърдените за устройствена зона 5/Ц, съгласно действащ ОУП на гр. Б., както следва: Кинт до 5.0, Плътност от 50% до 100% и Озеленяване от 20 % до 30%.

Отново запознати с казуса обясняват:

„Според мен или преобразуват едно голямо УПИ на 4, за да стане работата на „ЕМДИ БУРГАС“ ООД. Или 4 УПИ-та се коригират – отново, за да стане работата на дружеството. Ако не беше тази услуга от страна на администрация, щяха да си останат само с молба.“

И така на 25 септември 2018 г. е издадена заповед от заместник-кмета по „Строителство, инвестиции и регионално развитие“ при Община Бургас Чанка Коралска за одобряване на изменение на ПУП-ПРЗ за УПИ I в кв. 138 по плана на ЗЦГЧ, Бургас. Тя е можела да бъде обжалвана в 14-дневен срок.

Заместник-кметът по "Строителство, инвестиции и регионално развитие" при Община Бургас Чанка Коралска
Заместник-кметът по „Строителство, инвестиции и регионално развитие“ при Община Бургас Чанка Коралска

На 9 януари 2019 г. е постъпила жалба с вх.№ 70-00-1865/9 от С.А.К., в която изразява несъгласие с проекта на изменение на ПУП-ПРЗ за УПИ І, кв.138 по плана на ЦГЧ-Б. Жалбоподателят твърди, че са нарушени правата на живущите в съседство граждани за здравословна околна среда, не е проведена среща от страна на Община Бургас със заинтересованите лица, не е разгледана писмената им жалба, не са уведомени гражданите защо не са приети възраженията им. Според него заповедта е издадена при злоупотреба с властнически правомощия, планирано е строителство с унищожение на тревни площи с неясни причини. Съдът обаче отхвърля жалбата и не вижда нередности в заповедта.

На 1 април тази година кметът назначава Комисия, която да оцени имота. Шест дни по-късно членовете й решават, че имотът може да бъде продаден на правоимащите, въз основа на пазарна оценка, определена от независим оценител на имоти, записан в регистъра на независимите оценители в Република България. В изпълнение разпоредбите на чл. 41, ал. 2, във връзка с чл. 22, ал. 3 от ЗОС, е изготвена от оценител на имоти, пазарна оценка на УПИ ІV-301 в кв. 138 по плана на ЗЦГЧ-гр. Бургас, с приспадане на правото на строеж, определена в размер на 213 860 лв. без ДДС.

Строителство
Снимка: Скрийншот от Google Maps

Последва входирането на докладната записка на кмета на Бургас Димитър Николов. На 24 май граждани излязоха на среща-разговор, организирана от ПП „СЕК“, чрез който да изразят несъгласието си за строеж на въпросния имот. Живущите в района са против предложението терена да се продаде на въпросната фирма и се притесняват, че на мястото ще бъде вдигната сграда. Върху парцела искат повече зеленина и паркоместа. Дори събраха подписка, която предоставиха на общинските съветници преди началото на сесията на местния парламент днес. В нея са се подписали 90 души, всичките живущи в засегнатите два съседни блока. Те настояват Общината да оттегли докладната записка и районът да остане изцяло със зелени площи. Дори предлагат Общината да изкупи съседния парцел от собственика и да оформи залесена с широколистна растителност зона.

Въпреки това докладната записка влезе в местния парламент на 27 май. И предизвика бурни дебати. По време на разискванията беше изтъкнато, че собственикът на търговския обект притежава „вещно право на строеж“, а междувременно общината не реализира никакви приходи от своята собственост.

Теренът, който дружеството желае да придобие на цена от 1000 лева за квадратен метър, беше определен от част от местните управляващи като „мъртъв актив“, тоест според тях сделката би донесла значителни финансови постъпления на общината.

Мнозинството аргументираха продажбата като добра възможност по време на икономическа криза за приходи в общинската хазна от парцел, който няма никакъв потенциал за развитие в качеството си на общинска собственост. Те добавиха, че заведеното от местен жител съдебно дело срещу плана за застрояване на УПИ е било изгубено и няма никакви законови пречки на това място да се строи.

От ПП „Средна европейска класа“ дадоха за пример отчуждаването на 2 парцела в комплекс „Изгрев“ заради нежеланието на местните да се застроява. Съветниците Красимир Калудов и Константин Бачийски призоваха и тук да се балансира между местния бизнес и обществения интерес, и да се намери начин да не бъде застроена площта на това подблоково пространство. Бачийски припомни, че законът не задължава общината да продава своята собственост и не скри опасенията си, че в бъдеще разрешените 3 етажа височина на постройката лесно могат да бъдат трансформирани на 8. Въпреки това беше решено парцелът да бъде продаден, а строителството върху него да бъде реализирано.

„ЕМДИ Бургас“ ООД и кой стои зад нея?

От докладната записка на кмета Димитър Николов става ясно, че „ЕМДИ Бургас“ ООД е представлявано от управителя Д. Я. Димов. Справка в Търговския регистър потвърждава информацията – едноличен собственик на капитала е Димчо Янев Димов.

Но нека да хвърлим поглед към историята на фирмата. Дружеството „ЕМДИ Бургас“ ООД е учредено през 2016 г. от двама сътрудници – единият е Милчо Киряков, а другият е Димчо Грудев. Вторият е сред добре познатите лица в политическите среди на Бургас и е общински съветник над 15 години.

Димчо Грудев и кметът Димитър Николов
Димчо Грудев и кметът Димитър Николов

Димчо Грудев е бил избран за първи път за общински съветник през 2003 г. още по времето на управлението на кмета Йоан Костадинов. Той се е явил в листа на бургаския бизнес. През последните два мандата Грудев е зам.-председател на Общинския съвет. В момента е съветник от листата на ГЕРБ. Според декларацията си за имотно състояние, публикувана от КПКОНПИ тази година и тълкувана от „24 часа“, Грудев е декларирал около 1 млн. лева спестявания в банки, той е един от доайените на кетъринга в района, има три фирми, апартамент с гараж и двор за 192 000 лева, придобит през 1993 г. и кара автомобил за 18 хиляди лева. Можете да се запознаете с информация за имуществото му от следните снимки, като те изобразяват декларациите му от 2019 г.:

Важно е да се отбележи, че от 1 декември тази година влязоха в сила промените в Закона за местното самоуправление и местната администрация (ЗМСМА) – а именно в член 34, алинея 5 е записано (5) (Нова – ДВ, бр. 69 от 1999 г., в сила от 03.08.1999 г., изм. – ДВ, бр. 69 от 2003 г., в сила от 27.10.2003 г., изм. – ДВ, бр. 69 от 2006 г., доп. – ДВ, бр. 63 от 2007 г., в сила от 03.08.2007 г., изм. – ДВ, бр. 7 от 2018 г., в сила от 01.12.2019 г., изм. относно влизането в сила – ДВ, бр. 21 от 2018 г., в сила от 23.01.2018 г.) Общинският съветник не може:

1. да бъде член на управителен, надзорен или контролен съвет, съвет на директорите, контрольор, управител, прокурист, търговски пълномощник, синдик или ликвидатор на търговски дружества с общинско участие или директор на общинско предприятие;
2. да заема длъжност като общински съветник или подобна длъжност в друга държава – членка на Европейския съюз;
3. да е едноличен търговец, съдружник, акционер, член на управителен, надзорен или контролен съвет на търговско дружество, което има сключени договори с общината, в която е общински съветник, както и с търговски дружества с общинско участие или с общински предприятия.

В интервю за „Труд“ от началото на годината бивш шеф на КПКОНПИ д-р Николай Николов уточнява по повод точка 3, че се има предвид за всякакви видове договориза продажба на собственост и вещни права, за наем, за съвместни дейности, концесии, обществени поръчки и други.

Но да се върнем отново на „ЕМДИ Бургас“ ЕООД – справка в Търговския регистър показва, че на 27 февруари тази година Грудев прехвърля дружеството на Димчо Димов. А от 15 май е Докладната записка на кмета Димитър Николов, в която се предвижда да бъде продаден теренът.

Три поредни дни екипът ни многократно се опитваше да се свърже с господин Димчо Грудев. Искахме да го попитаме дали по някакъв начин създаването на „ЕМДИ Бургас“ ООД и купуването на Нафтопункта 4 дена след това са свързани, дали е прехвърлил „ЕМДИ Бургас“ ЕООД на Димчо Димов, защото в противен случай според ЗМСМА ще бъде в конфликт на интереси и дали знае какви са инвестиционните намерения за терена. Получихме само един отговор от нашето първо позвъняване, а именно – че е зает и в момента не може да разговаря.

От Искра.бг оставаме на разположение на всички засегнати страни да изкажат позициите си. Те могат да се свържат с нас на редакционните телефони или на iskra@iskra.bg

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments