Ново предложение за прекратяване на споровете за принудителен труд между Южна Корея и Япония

0
82
Карта
Карта. Снимка: Pixabay

Южна Корея направи стъпка към подобряване на отношенията с историческия си съперник Япония, като обяви по-рано днес план за набиране на местни граждански средства за компенсиране на корейците, спечелили обезщетения в съдебни дела срещу японски компании, които са ги експлоатирали да извършват принудителен труд по време на 35-годишното колониално управление на Токио. Планът отразява решимостта на консервативния президент Юн Сук-Йол да изглади напрежението между двете нации и да затвърди сътрудничеството в областта на сигурността между Сеул, Токио и Вашингтон, за да може страната му да се справи по-добре с ядрените заплахи от страна на Северна Корея.

Президентът на Джо Байдън приветства плана като нова глава в сътрудничеството и партньорството между два от най-близките съюзници на Съединените щати и заяви, че очаква с нетърпение засилването на тристранните връзки. Байдън допълни, че лидерът на Южна Корея и японският министър-председател Фумио Кишида предприемат важна стъпка, за да изградят бъдеще за корейския и японския народ, което е „по-сигурно, по-безопасно и по-проспериращо“. Въпреки, оптимизма на Байдън обаче предложението предизвика незабавна гневна реакция от страна на бившите работници, извършвали принудителен труд, и на хората, които ги подкрепят. Те настояват за преки и щедри компенсации от японските компании, както и за нови извинения от японското правителство.

Южнокорейският министър на външните работи Пак Джин заяви по време на телевизионна пресконференция, че жертвите ще бъдат компенсирани чрез местна фондация, която ще се финансира от граждански дарения. Той подчерта, че Южна Корея и Япония са изправени пред „нова възможност“ да преодолеят конфликтите си и да изградят стабилни отношения, ориентирани към бъдещето. Парк не уточни подробности за това как точно ще се финансира фондацията, но миналия месец Шим Кю-Сун, председател на Фондацията за жертвите на насилствена мобилизация от имперска Япония, която се занимава с репарациите, обяви, че средствата ще дойдат от южнокорейски компании, които са се възползвали неправомерно от договора между Сеул и Токио от 1965 г., който нормализира отношенията им. Според исторически данни споразумението от 1965 г. е било придружено от стотици милиони долари икономическа помощ и заеми от Токио за Сеул, които са били използвани в проекти за развитие, осъществени от големи южнокорейски компании, включително „POSCO“, понастоящем световен стоманодобивен гигант.

Отношенията между Сеул и Токио от много време насам са обтегнати от недоволството, свързано с бруталното управление на Япония на Корейския полуостров от 1910 до 1945 г., когато стотици хиляди корейци са били мобилизирани като принудителни работници за японски компании или сексуални роби в управляваните от военните в Токио публични домове по време на Втората световна война.

Техните спорове се изостриха, след като през 2018 г. Върховният съд на Южна Корея разпореди на две японски компании – „Nippon Steel“ и „Mitsubishi Heavy Industries“ да обезщетят щедро бившите корейски принудителни работници или техните роднини. Япония, която настоява, че всички въпроси, свързани с обезщетенията по време на войната, са били уредени съгласно договора от 1965 г., реагира гневно на това, като през 2019 г. въведе строг контрол върху износа на химикали, жизненоважни за полупроводниковата промишленост на Южна Корея. Тяхната вражда усложни усилията на САЩ да укрепят сътрудничеството с двата си ключови азиатски съюзници в условията на конфронтация с Китай и Северна Корея. Притесненията за обтегнатите им отношения нараснаха както в Южна Корея, така и в Япония, особено след като миналата година Северна Корея прие ескалираща ядрена доктрина и изстреля набор от ракети, някои от които способни да пренасят ядрено оръжие, което застрашава сериозно близките страни от брутално поразяване.

Бившите работници, принуждавани да извършват тежък физически труд в миналото, и техните поддръжници и депутати от либералната опозиция разкритикуваха плана на правителството, наричайки го дипломатическа капитулация. Около 20-30 активисти се събраха в близост до външното министерство на Сеул, като надуха клаксони, крещейки лозунги: „Осъждаме правителството на Юн Сук-Йол“ и „Оттеглете изявлението!“.

„По принцип парите на южнокорейските компании ще бъдат използвани за заличаване на правата за компенсация на  експлоатираните работници. Това е абсолютна победа на Япония, която настоява, че не може да похарчи и 1 йена по въпроса за принудителния труд,“, пише във Facebook Лим Дже-Сунг, адвокат, който представлява някои от ищците.

Бонг Йонг Шик, експерт в сеулския Институт за севернокорейски изследвания „Йонсей“, заяви, че планът на правителството е „голяма политическа игра от страна на президента“. Той допълни, че Юн Сук-Йол вероятно е подложен на натиск да засили отбраната на Южна Корея и военния съюз със САЩ, тъй като ракетните заплахи от страна на Северна Корея се увеличават.

Чой Ън-Ми, експерт по въпросите, свързани с Япония, в южнокорейския Институт за политически изследвания „Асан“, сподели, че е било очевидно, че изплащането на обезщетенията с помощта на трета страна е единственото реалистично решение за Южна Корея, тъй като страната има „фундаментални“ разногласия с Япония по отношение на съдебните решения от 2018 г.

Понастоящем много от бившите работници, извършвали принудителен труд, вече не са между живите, а оцелелите са на около 90 години. Сред 15-те жертви, участващи в съдебните решения от 2018 г. насам, само трима са живи в момента.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments