Незаконно застрояване на плажовете край Ропотамо и Аркутино: Има ли злоупотреба с власт?

0
158
Застрояване на плаж
Застрояване на плаж. Снимка: Виктор Димчев, Фейсбук

През последните години стана тенденция частни лица незаконно да застрояват и приватизират обществените плажове и природните ресурси по българското Черноморие. Районите на Ропотамо и Аркутино, известни със своята природна красота и биоразнообразие, станаха жертви на тази порочна практика.

Защитените пясъци в местността Аркутино се превърнаха в строителен обект. За това алармира Виктор Димчев – режисьор, фотограф и журналист,
в социалните мрежи, като приложи и снимков материал. Той написа:

„Пясъците на защитената местност Аркутино се използват, за да произведат поредния частен плаж в страната. Щастливецът, сдобил се с имота на Людмила Живкова, в момента приватизира цял един плаж. Строи си паркинг, частни пътища, руши местообитания, граби и безчинства. Точно до него е ваканционното селище Свети Тома, където друг капиталист превърна скалите в частен плаж. Много се изписа за подпорната стена там, нищо за приватизацията на Аркутино от другата страна.“

„Кражбата на Аркутино започна преди много години, но далаверата беше изцяло разгърната през управлението на революционните НС-та, които ни дадоха звезди като Радостин Василев в спорта и Боби Сандов в екологията. Това ни донесе промяната – човекът в сянка Кирил Петков, далаверата с газта и външните кредити на Асен Василев и цинизмът с Конституцията на Христо Иванов и Делян Пеевски“, подчерта Димчев. Той завърши с думите:

„Застрояването на плажовете и кражбите на обществени ресурси не само не спря, но и се увеличи.“

Проблемът с приватизацията на плажовете има дълга история, която включва серия от спорни сделки и злоупотреби с власт, започнали от преди години.

Разрушаването на естествените местообитания води до намаляване на биоразнообразието и нарушаване на екологичния баланс в региона. Това води до лишаване на гражданите и туристите до достъп на традиционните рекреационни зони.

Българското законодателство предвижда защита на обществените ресурси и природни зони, но в много случаи тези закони са заобикаляни или игнорирани.
Отговорността на управляващите е създаването на устойчива политика за опазване на природата.

Ситуацията около Ропотамо и Аркутино е пример за широко разпространения проблем с незаконното застрояване на плажове и приватизация на обществени ресурси. Такива случаи изискват незабавни действия от страна на компетентните органи и обществеността, за да се запазят тези ценни природни зони за бъдещите поколения.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments