Нетаняху: Не се хващайте за мира с палестинците

0
32
Бенямин Нетаняху. Снимка: wikimedia commons
Бенямин Нетаняху. Снимка: wikimedia commons

Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху заяви, че хората могат да се „закачат“ на мирните преговори с палестинците, като каза, че е избрал различен подход в интервю с Джейк Тапър от „CNN“ от вторник. Той подчерта:

„Когато на практика арабско-израелският конфликт приключи, мисля, че ще се върнем към палестинците и ще постигнем работещ мир с тях.“

Попитан от Тапър за опасенията на администрацията на Байдън, че заселванията в окупирания Западен бряг могат да изострят напрежението, Нетаняху посочи успеха на Споразуменията на Ейбрахам от ерата на Тръмп, които нормализират отношенията между Израел и няколко арабски държави.

„Обиколих ги (палестинците), отидох директно в арабските държави и изковах нова концепция за мир… Изковах четири исторически мирни споразумения, Споразуменията на Авраам, което е два пъти повече от броя на мирните споразумения от всички мои предшественици през 70  години се комбинират.“

Коментарите му идват в напрегнат момент за Израел. Палестинците и израелците претърпяха ужасни кръвопролития през последната седмица и нарастват страховете, че ситуацията ще излезе извън контрол. Миналият четвъртък беше най-смъртоносният ден за палестинците в окупирания Западен бряг от близо две години, последван от стрелба близо до ерусалимска синагога в петък вечерта – която Израел определи като една от най-тежките си терористични атаки през последните години.

Администрацията на Байдън се застъпи за двудържавно решение на израелско-палестинския конфликт, но имаше много малко движение и изглежда малко активни усилия към тази цел от Нетаняху или палестински лидери.

Анализаторите са на мнение, че споразуменията на Ейбрахам също са направили малко за смекчаване на позицията на Израел спрямо палестинците. На въпрос каква отстъпка би предоставил Израел на палестинските територии, Нетаняху отговори:

„Ами, със сигурност съм готов да им дам всички правомощия, от които се нуждаят, за да управляват себе си. Но нито една от силите, които биха могли да ни заплашват и това означава, че Израел трябва да носи основната отговорност за сигурността.“

Има надежди, че посещението на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен в Израел и Западния бряг тази седмица ще помогне за охлаждане на нарастващото напрежение. Но изглежда, че и двете администрации са от двете страни на монетата, когато става въпрос за израелските селища. Нетаняху обеща тази седмица, че Израел ще „укрепи“ селищата в отговор на атаките със стрелба в Йерусалим, което се явява позиция, срещу която Блинкен предупреди във вторник.

На въпрос за опасенията на САЩ, че разширяването на израелските селища на палестинска земя може да попречи на перспективите за мир, Нетаняху коментира:

„Ами, абсолютно не съм съгласен“.

Сложни отношения

Байдън и Нетаняху имат сложни отношения, особено по отношение на Иран. Нетаняху се сблъска с бившия президент на САЩ Барак Обама за преговорите с палестинците, след това отново по-открито за ядрената сделка с Иран – в която Байдън би искал да влезе отново. Нетаняху обясни позицията си относно Иран на Тапър, казвайки:

„Ако имате измамни режими, които (възнамеряват да получат) ядрени оръжия, можете да подпишете 100 споразумения с тях, това не помага.“

Той изтъкна:

„Мисля, че единственият начин, по който можете да спрете или да се въздържате от получаване на ядрени оръжия, е комбинация от осакатяващи икономически санкции, но най-важното нещо е надеждна военна заплаха.“

Иран заяви, че ядрената му програма е само за мирни цели и че официално е спрял оръжейната си програма, но американски служители предупредиха, че дейностите на Иран по обогатяване на уран са надхвърлили далеч отвъд параметрите на провалената ядрена сделка от 2015 г., откакто бившият американски президент Тръмп излезе от нея. Миналата седмица шефът на Международната агенция за атомна енергия предупреди, че Техеран е натрупал достатъчно материал за „няколко ядрени оръжия“ и призова дипломатическите усилия да бъдат подновени, за да се предотврати подобен сценарий.

Друга спорна точка сред съюзниците на САЩ е двусмислената позиция на Израел спрямо Украйна. След инвазията на Русия в Украйна, Израел извършва дипломатическо балансиране в отношенията си с Москва. Въпреки че официално осъди нахлуването и редовно изпраща помощ на Украйна, Израел все още не е изпратил оръжия на украинците и е критикуван, че не е по-силен в критиките си към Русия.

Израел не иска да разстройва Русия, когато израелските военновъздушни сили искат да ударят цели отвъд границата в Сирия. През последните години Израел е нанесъл стотици удари срещу своята съседка, най-вече с цел да прекъсне доставките на Иран на технология за прецизно управляеми ракети за Хизбула.

Нетаняху спомена този сложен сценарий на Тапър, добавяйки, че Израел „предприема действия срещу някои разработки на оръжия“ в Иран. Той обаче отказа да потвърди или отрече дали Израел стои зад атаките с дронове срещу военен завод в централния ирански град Исфахан през уикенда.

„Никога не говоря за конкретни операции… и всеки път, когато се случи някаква експлозия в Близкия изток, Израел бива обвиняван или му се дава отговорност – понякога сме ние, понякога не сме.“

Най-десният кабинет

Широкообхватното интервю засегна опасенията относно кабинета на Нетаняху, описван като най-крайнодесния и религиозен в историята на страната, който вече се сблъска с вътрешно напрежение и широко разпространени обществени протести.

Управляващата коалиция на Нетаняху разчита на подкрепата на редица националистически политически фигури, които някога са били в периферията на израелската политика. Нетаняху отхвърли опасенията относно подстрекателската реторика и действията на тези членове, като каза:

„Държа двете си ръце на волана“.

Притиснат към някои от тези крайни изявления – включително съобщения, че министърът на финансите Бецалел Смотрич описва себе си като „фашистки хомофоб“ – Нетаняху коментира:

„Е, много хора казват много неща, когато не са на власт. Някак си се каляват, когато дойдат на власт. И това със сигурност е случаят тук.“

Нетаняху обвини критиците в лицемерие и липса на подобна гледна точка срещу своите предшественици, като добави:

„Вижте, аз контролирам правителството и съм отговорен за неговите политики, а политиките са разумни и отговорни и продължават да бъдат че.“

Шесткратният премиер също така отхвърли критиките за натиска на правителството му за съдебни реформи, които ще дадат на парламента (и оттам на партиите на власт) възможността да отменя решения на върховния съд, да назначава съдии и да отстранява от министерствата правни съветници, чиито правни съвети е обвързващо.

Това се случва, след като той беше принуден да освободи ключовия си съюзник Арие Дери от министерските му постове, след като Върховният съд постанови, че е неразумно да се назначава лидерът на партията ШАС на позиции в правителството поради неговите криминални присъди.

Нетаняху сподели пред Тапър, че вярва, че промените ще „направят демокрацията по-силна“. Страната му стана свидетел на продължаващи демонстрации срещу съдебните реформи, които привлякоха десетки хиляди израелци по улиците през януари. Междувременно Нетаняху продължава да е изправен пред обвинения по три отделни случая в дългогодишен процес за корупция, който го преследва политически. Той многократно е отричал всички обвинения срещу него и е описвал процеса като „лов на вещици“.

На въпрос дали има истина в твърденията, че Нетаняху се опитва да надделее над съдебната власт поради собствените си интереси, той каза:

„Това е невярно. Нито една от реформите, за които говорим… няма нищо общо с моя процес.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments