Най-големият град в Австралия започва да живее нормално с COVID-19, Азия ще вземе пример

0
20
COVID-19
COVID-19. Снимка: Pixabay

Мелани МакТиг и 92-годишният ѝ баща живеят в един и същи град, но не могат да се видят от почти четири месеца насам. Това ще се промени от днес, тъй като Сидни, най-големият град в Австралия и столица на Нов Южен Уелс, излиза от строгия локдаун, наложен през юни с цел ограничаване на разпространението на новия щам на COVID-19, познат като „Делта“.

Мелани споделя, че е „развълнувана“ да започне живота си отново и да се види с близките си, но се притеснява относно настоящия брой на заразените с коронавирус в града с население, наброяващо 5,3 милиона души: „Мисля, че докато всички не разберат същността на вируса по-добре, както и начина, по който той продължава да мутира, имаме повод за притеснение.“

Както е известно, в продължение на над 18 месеца Австралия беше затворена за света, като с този ход властите положиха всички усилия да овладеят пандемията на COVID-19 и да ограничат разпространението на вируса. Границите на страната бяха затворени, като наред с това бяха наложени строги ограничителни режими. Сега Австралия излиза от това изолирано положение в опит „да се научи“ да живее нормално с вируса.

Считано от днес напълно ваксинираните жители на Сидни, които са повече от 70% от пълнолетните жители на града, могат да се върнат в ресторантите, баровете и фитнес залите, а мнозина като Мелани МакТиг вече имат право да посещават свободно своите близки, настанени в старчески домове, след месеци раздяла. Въпреки това експертите предупреждават, че тази дългоочаквана свобода ще дойде на цената на много промени и рискове, което означава, че се очакват хиляди нови случаи на заразени и починали от COVID-19.

Неизбежно възникват въпроси относно това как здравната система ще се справи с един потенциален скок в новите случаи, както и доколко би било сериозно въздействието на вируса върху уязвимите групи и колко бързо Сидни може да се адаптира към нормален живот оттук насетне. Несъмнено това, което ще се случи по-нататък, ще бъде критично както за града, така и за Австралия. Други страни с много нисък процент на заразени в Азиатско-тихоокеанския регион също ще наблюдават отблизо дали Сидни ще съумее да задържи настоящото положение и занапред и дали броят на смъртните случаи ще бъде достатъчно нисък, за да се избегне претоварването на болниците, като същевременно засегнатият бизнес възобнови дейността си.

Край на нулевия процент заразени

От началото на пандемията досега Австралия беше една от малкото държави, които съумяха успешно да контролират за дълго разпространението на COVID-19, чрез прилагане на строги ограничения, задължителна карантина и временни локдауни. През юни тази година обаче новият щам „Делта“, който беше регистриран в Сидни, бързо се разпространи в съседния щат Виктория, а след това и на други места в страната.

Забавянето на процеса по масова ваксинация в Австралия, причинено отчасти заради проблем с доставките, направи населението на страната особено уязвимо и принуди властите да наложат местни ограничителни режими. С увеличаването на броя на новите случаи стана ясно, че австралийските власти трябва спешно да вземат мерки и по тази причина, съставиха план за по-бързото ваксиниране на населението на страната. С решаването на първоначалните проблеми, свързани с доставките на ваксини, програмата за масова ваксинация потръгна успешно. Миналата седмица Нов Южен Уелс стана първият щат, който постигна първоначалната цел от 70% ваксинирани местни жители. При други щати се очаква също да бъде постигната тази цел през следващите седмици, а до края на годината и на територията на цялата страна.

Даване на добър пример

Австралия започва прехода си от живот с нулев процент на заразени към живот с вируса чрез висок процент ваксинации, но тя не е първата страна в региона, която прави това. През юни правителството на Сингапур обяви, че ще се съсредоточи върху ограничаването на тежките случаи на COVID-19 и намаляването на броя на хоспитализациите, а не върху броя на новозаразените. Понастоящем Сингапур е с едно от най-високите нива на ваксинация в света – 83% от цялото население е напълно ваксинирано. Въпреки това след като започна постепенно да облекчава ограниченията, страната отчете най-високия скок в броя на новите случаи от началото на пандемията. В началото на октомври страната отново въведе някои строги мерки, за да ограничи нарастващия брой на новите случаи и да намали натиска върху здравната система. Миналата седмица броят на хората, на които е разрешено да се събират, спадна от пет на двама, работата от вкъщи беше въведена масово, а учебните часове бяха преустановени или променени в онлайн  форма за на-малките ученици.

Австралия също очаква броят на новите случаи да се увеличи, като това е неизбежно, предвид факта, че гражданите ще започнат да се събират масово на големи групи, макар да спазват препоръките за опазване на общественото здраве, включително носенето на маски. Преди да обявят премахването на ограниченията австралийските лидери предупредиха своите граждани за потенциален скок в броя на смъртни случаи, считайки това за „цена“ за връщане към нормалния живот. Подобно на Сингапур обаче Австралия не изключва възможността за повторно въвеждане на по-строги ограничения, ако случаите нараснат твърде бързо.

Освен Сингапур и Австралия, Нова Зеландия, Тайланд и Виетнам също обсъждат идеи за постепенно премахване на ограниченията. На някои от тези места обаче това предизвика безпокойство – в Нова Зеландия експерти изразиха опасения, че този ход може да се окаже катастрофален за най-уязвимите  групи на обществото.  Експертите заявиха още, че страните от региона ще се опитат да последват примера на Сидни и да се поучат от грешките си, проследявайки колко успешно австралийският град се бори да възобнови дейността на своята икономика.

Пол Грифин, специалист по инфекциозни болести, заяви, че други правителства ще бъдат особено заинтересовани от това как здравната система на Сидни ще се справи с работата си след повторното отваряне. Той коментира: „Не мисля, че броят на новите случаи ще бъде ключов показател. Мисля, че това ще бъде показател за сериозността на протичане на заболяването, приема на пациенти в интензивни отделения и, разбира се, смъртността. Ако болниците бъдат претоварени и не могат да извършват нормално дейността си по безопасен начин, това би означавало „червен флаг“.

Мелани МакТиг сподели още, че според нея първоначалният локдаун е бил необходим, но все пак не очаква повторното отваряне да протече гладко, тъй като вероятно ще има увеличение на новите случаи и повторно въвеждане на ограничения: „Можете да видите малко светлина в края на тунела.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments