Най-важното от изминалата седмица: Предложения за служебни министри, натиск върху главния секретар на МВР и нови временни комисии в НС

0
97
Димитър Главчев и Румен Радев
Димитър Главчев и Румен Радев. Снимка: Президентство

В последния работен ден избраният за служебен премиер Димитър Главчев представи своите кандидати за служебни министри пред президента Румен Радев и представители на парламентарно представените сили. Сред тях попадна името на Калин Стоянов. По този повод служебният министър председател каза, че това е най-трудното му решение и се е колебал довчера. Той уточни:

„Още един път ви казвам, че проведох среща с полицейския синдикат. Те твърдо застанаха зад господин Стоянов. Даже казаха, че ще бъдат, използвам много мек израз, ще бъдат демотивирани да участват в организацията на изборите, ако господин Стоянов, който е извършил толкова много реформи, бъде сменен. Много време отделих, защото това е възлова тема.“

Дали да остане на поста или не Калин Стоянов – това беше въпрос, който беше засяган от почти всички политически сили през изминалата седмица. Така например още на 2 април лидерът на „Продължаваме Промяната“ Кирил Петков разпространи Facebook пост, в който заяви, че Мария Габриел е предложила Стоянов. Постът му беше озаглавен: „Кирил Петков ме покани за министър“ (По Калин Стоянов)“, като в него разкрива, че когато е бил съставян кабинетът „Денков-Габриел“, първото предложение за вътрешен министър е дошло от Борисов и е ставало въпрос за Атанас Илков, но проверка е показала, че е в близки контакти с ГЕРБ-ДПС и затова е получил отказ. След представянето на служебния кабинет Кирил Петков за пореден сподели, че е „против“ назначаването на Стоянов в него и дори напусна разговорите при държавния глава.

Представяне на служебните министри
Представяне на служебните министри. Снимка: Президентство

Същевременно в края на 2 април председателят на Синдикалната федерация на служителите в МВР Илия Кузманов проведе среща със служебния премиер Димитър Главчев. След това коментира пред журналисти, че в момента промени в МВР са необосновани, както и че не са били обсъждани персонални промени и в момента министерството работи спокойно. По думите му Главчев основно слушал и се е интересувал от състоянието на ведомството.

Заговори се и за натиск, оказван върху и от Стоянов. По този повод той публикува във Facebook: „Публичните атаки към мен от определени кръгове от хора в медийното и интернет пространство не стихват! Използват се внушения на неистини и откровени лъжи! /…/ Не познавам, не съм се срещал и разговарял лично или чрез други лица, по телефона, включително и чрез мобилни приложения, с Мартин Божанов – Нотариуса!“

На този фон в четвъртък от МВР съобщиха, че главният секретар на МВР главен комисар Живко Коцев е подал заявление за освобождаване от длъжност по собствено желание. Последва още една публикация на министерството – „Позиция на главен комисар Живко Коцев, главен секретар на МВР“:

„Обръщам се към Вас с цялото си уважение и за да предотвратя излишни спекулации и внушения спрямо мен и Министерството на вътрешните работи. През последните седмици мислих сериозно дали да прекратя професионалния си път в системата на МВР. Направих равносметка на постигнатото, успехите и несгодите. Прецених, че съм вложил достатъчно сили и енергия в работата в услуга на обществото.“

МВР
МВР. Снимка: Архив

Малко след това Бойко Рашков заяви, че не може да се свърже с Живко Коцев. От Искра.бг се опитахме да го потърсим за коментар, но телефонът му беше изключен.

На следващия ден министър Стоянов заяви, че Коцев е подал оставката по лично искане и причини. И подчерта:

„Категорично никакъв натиск няма. /…/ Не за първи път чух от премиера Николай Денков, че евентуално е имало някакъв натиск, че те си комуникират заедно, би следвало комуникацията да минава през нас.“

Калин Стоянов
Калин Стоянов. Снимка: МВР

В 15:30 часа в петък самият Коцев излезе с брифинг в Министерски съвет, на който участва акад. Николай Денков, и обяви:

„Заставам пред вас с ясното съзнание и воля да оттегля своята оставка. Това бе оставка, която е провокирана от психологически и морален натиск. Виждам какво се случва в системата на МВР. Аз съм служител повече от 30 години. Първоначалната реакция ми бе на огромно разочарование, на обида, болка за отношението спрямо мен. Забелязвам, че срещу мен се развива изключително грозна кампания. Срещу мен седи сериозна армия, която желае да дискредитира като личност, като професионалст, мен и моите близки.“

Живко Коцев
Живко Коцев. Снимка: Скрийншот от видео

„На 3-ти април бях поканен да съдействам на образувано наказателно производство. Явих се в КПКОНПИ, в прокуратурата. След което на по-късен етап бяха извършени определени процесуални действия в служебното ми помещение и в дома ми, но това, което се твърди за колосални финансови парични средства и други нелепи твърдения не отговаря на истината“, коментира още Коцев.

Акад. Денков поясни, че телефонът на Коцев е бил иззет и заради това никой не е имал връзка с него.

Коцев не отговори на журналистически въпроси дали акцията срещу него е била свързана, както се предполагаше, със заловения кокаин на частно пристанище в Бургас, нито дали е свързана с тази, започнала на 3 март от служители на Държавна агенция „Национална сигурност“ в Агенция „Митници“. По време на нея беше задържана директорката на Агенцията Петя Банкова, която заяви пред журналисти, че е „първата жертва на новата Комисия за противодействие на корупцията /КПК/“. Адвокатът й Аделина Натина посочи, че е претърсен домът на Банкова и кабинетът ѝ, при акция по неотложност, както и този на нейния заместник Людмил Маринов.

Петя Банкова
Петя Банкова. Снимка: Агенция „Митници“

На 4 април адвокатът ѝ разкри, че Банкова е задържана за 72 часа и е обвинена за участие в организирана престъпна група за търговия с влияние, контрабанда, подкупи с още трима души, които тя не познава. Тя посочи още, че в неформален разговор служители от КПК са ѝ казали, че е направен обиск в дома на главния секретар на МВР Живко Коцев. Юристът добави:

„Банкова имаше данни, че с парите от наркотиците, които бяха задържани на частно пристанище в Бургас в пратка с банани, са щели да се използват за купуване на избори. Някой се погрижи тя да не си свърши работата.“

В малките часове на четвъртък беше създадена и временна парламентарна комисия, която ще разследва корупционните практики в Агенция „Митници“ и евентуалната роля на Асен Василев в тях. Проекторешението беше внесено от „Има такъв народ“ и беше гласувано със 133 гласа „за“, 10 „против“ и 40 „въздържал се“. Комисията ще трябва да изготви доклад за резултатите от работата и установените факти и обстоятелства. Тя ще работи в срок от един месец и ще се състои от 12 народни представители, избрани на паритетен принцип – по един от всяка парламентарна група.

Депутати
Депутати. Снимка: Народно събрание

По време на същото заседание на Народното събрание беше взето решение временна комисия да проверява всички факти и обстоятелства относно изчезналия стратегически документ „Пътна карта за реализация на проекта за разширение на газопреносната система на Република България“, както и всички факти и обстоятелства относно реализацията на проекта „Турски поток“ на територията на Република България. Решението дойде след над четири часа дебати между народните представители и серия от почивки. Проекторешението беше внесено от „Продължаваме промяната – Демократична България“ /ПП-ДБ/. Депутатите гласуваха и състава на временната комисията, който ще е от 12 народни представители, избрани на паритетен принцип – по двама от всяка парламентарна група.

Създадена беше и временна парламентарна комисия, свързана с дерогацията, ползвана от „Лукойл“. Народните представители гласуваха комисията да бъде създадена на паритетен принцип, но не успяха да изберат председател.

През последната седмица се проведе и още едно заседание на временната парламентарна комисия за изясняване на факти и обстоятелства, свързани с дейността на групата около Мартин Божанов – Нотариуса. На него бяха поканени за изслушване настоящият главен прокурор Борислав Сарафов, както и неговите предшественици Иван Гешев и Сотир Цацаров. Още в понеделник Гешев съобщи, че няма как да присъства, тъй като ще пътува в чужбина. Другите двама уведомиха комисията половин час по-рано. Сарафов изпрати и писмо до председателя Никола Минчев.

Мартин Божанов-Нотариуса
Мартин Божанов-Нотариуса. Снимка: АКФ

Във вторник беше разкрито и че е била изискана информация от МВР дали Божанов е бил сътрудник на полицията.

„Има отговор в секретното деловодство на Народното събрание, който представлявал класифицирана информация“, посочи Минчев и добави, че депутатите могат да се запознаят с информацията в отговора.

Същевременно на 4 април парламентът изслуша министър Стоянов относно Мартин Божанов. Това се случи на закрито заседание. След него Христо Иванов каза, че не са получили отговор дали Мартин Божанов е бил сътрудник на МВР.

Изминалата седмица беше белязана с още една важна тема – на 1 април изтече гратисният период, в който можеха да се издават паралелно електронни и хартиени рецепти за антибиотици. От понеделник влезе в сила само електронното предписване на антибиотици, съгласно наредбата на здравното министерство. На 16 октомври м.г. ресорното министерство въведе изписването само по електронен път на рецептите за антибиотиците и за медикаментите за лечение на диабет, които се изписват чрез мобилно приложение – eRx. По-късно за антибиотиците бе разрешено да продължи предписването и на електронни, и на хартиени рецепти.

Лекар, кардиолог, сърдечни заболявания
Лекар, кардиолог, сърдечни заболявания. Снимка: Pixabay

На следващия ден председателят на Българския лекарски съюз /БЛС/ д-р Иван Маджаров заяви, че е-рецепти са пример за налагането на нещо, без да се направят предварителни изследвания и анализи, без да се стъпва на базата на данни. По думите му антидиабетните медикаменти от няколко месеца също са само с електронни рецепти.

„Резултатът от електронните рецепти е такъв, какъвто очаквахме – не се преодоля дефицитът на антидиабетни медикаменти. Ние твърдяхме, че проблемът е друг“, коментира Маджаров и призова без пилотен проект и анализи здравното министерство да не въвежда повече никакви новости в системата.

Председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров
Председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров. Снимка: Скрийншот от NOVA

БЛС разпространиха позиция, в която е посочено, че смятат, че системата продължава да не е готова антибиотиците да се изписват само с електронна рецепта и след изтичането на гратисния период. От организацията очакват отново да настъпят сериозни проблеми, от които най-големият потърпевш ще бъде българският пациент.

Термометър
Термометър. Снимка: Pixabay

В началото на предходната седмица бяха отчетени и температурни рекорди във Видин, Велико Търново, Монтана, Русе, Хасково и Шумен. Температурен рекорд от 50 години насам беше отчетен в 16:30 часа в Монтана – 32,5 градуса. Измерената температура в късните следобедни часове във Видин е била 29,7 градуса по Целзий, а тази във Велико Търново – 30,3 градуса.

Най-важното от изминалата седмица: Отиваме на предсрочни избори и има кандидат за служебен премиер

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments