Над 150 000 хора са евакуирани в Индия и Пакистан заради циклона Бипарджой

0
61
Циклон
Снимка: Pixabay

Над 150 000 души в Индия и Пакистан са били евакуирани заради мощен циклон ден преди очакваното му връхлитане на сушата. Синоптиците предупреждават, че циклонът Бипарджой, което в превод от бенгалски означава „бедствие“, може да унищожи домове и насаждения, предава „BBC“.

Бипарджой си проправя път през Арабско море и се очаква да удари първо индийския щат Гуджарат в края на днешния ден. Най-малко седем души вече са загинали в резултат на проливните дъждове в Индия. Сред жертвите са две деца, затиснати от срутваща се стена, и жена, която е била ударена от падащо дърво, докато карала мотоциклет, съобщи информационната агенция АФП.

В Пакистан се очаква бурята да удари крайбрежието на провинция Синд. Властите вече са евакуирали 81 000 души от югоизточното крайбрежие и са създали 75 лагера за оказване на помощ на бедстващи хора на територията на местни училища.

Пакистанската министърка по въпросите на изменението на климата Шери Рехман заяви, че Карачи, най-големият град в провинцията с население над 20 милиона души, засега не е непосредствено застрашен, но вече са предприети спешни превантивни мерки.

Метеоролозите съобщиха, че изключително силната циклонална буря е предизвикала постоянни ветрове със скорост до 135 км в час и пориви, достигащи до 150 км в час. Те също така предупредиха, че високите вълни могат да залеят ниско разположените райони по крайбрежието. От вчера насам в някои части на крайбрежната област Гуджарат се наблюдават проливни дъждове и силни ветрове.

Очаква се циклонът да достигне сушата близо до пристанището Джакхау, което се намира между Мандви в Гуджарат и Карачи в Пакистан, между 16:00 ч. и 20:00 ч. местно време, съобщи началникът на метеорологичната служба на Гуджарат. Тази сутрин в Мандви са регистрирани силни ветрове и бурни морски условия. Кадри показват, че пристанището Джакаху, което обикновено кипи от усилена човешка дейност и е населено с много рибари, има безлюден вид, тъй като цялото село в близост до бреговата линия е било евакуирано. Представители на щата Гуджарат съобщиха, че 67 000 души са били евакуирани от крайбрежните райони.

Влаковете в района на Гуджарат са спрени, а пристанищата Кандла и Мундра – две от най-големите в Индия, са преустановили работа, съобщиха властите. Риболовът по крайбрежието на Гуджарат също е преустановен, а рибарите в крайбрежния регион на Пакистан също са били предупредени да не влизат във водата.

Шест специализирани екипа за оказване на помощ при бедствия са мобилизирани в потенциалните проблемни райони в региона Куч в Гуджарат, като вече са в готовност за оказване на помощ. Според тях приоритет ще бъде да се гарантира, че основните услуги ще останат незасегнати или поне ще бъдат възстановени в най-кратки срокове в зависимост от това колко силен е циклонът.

Индийският метеорологичен департамент обяви, че очаква интензивността на Бипарджой да постепенно да намалее.

Циклоните, известни още като урагани в северната част на Атлантическия океан и тайфуни в северозападната част на Тихия океан, са редовно и смъртоносно явление в Индийския океан. Повишаването на температурата на повърхността на Арабско море през последните години вследствие на климатичните промени направи околните региони още по-уязвими за такива опустошителни бури.

Евакуацията заради Бипарджой връща мрачните спомени на местните хора отпреди 25 години, когато друг също толкова мощен циклон порази крайбрежието на Гуджарат, оставяйки след себе си смърт и разрушения. По официални данни броят на загиналите тогава е около 4000 души, но според неофициални данни реалната цифра е много по-голяма.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments