На 24 август Япония започва да изпуска вода от АЕЦ „Фукушима“

0
39
Учени обсъждат процеса
Учени обсъждат процеса. Снимка: Скрийншот от видео във Facebook

Япония ще започне да изпуска в Тихия океан обработената радиоактивна вода от АЕЦ „Фукушима I“, претърпяла тежка авария след земетресение и цунами на 11 март 2011 г. Процесът ще стартира в четвъртък, въпреки съпротивата на съседките на азиатската страна, предава „BBC“.

Решението идва седмици след като ядреният наблюдател на ООН одобри плана. Около 1,34 милиона тона вода – достатъчно, за да напълнят 500 басейна с олимпийски размери – са се натрупали, откакто цунамито разруши централата. Водата ще бъде изпускана в продължение на 30 години след филтриране и разреждане.

„Властите ще поискат от оператора на централата „бързо да се подготви“ за започване на изхвърлянето на 24 август, ако времето и морските условия са подходящи“, каза японският премиер Фумио Кишида днес след заседание на кабинета.

Министър-председателят посети завода в неделя, което предизвика спекулации, че процесът е неизбежен. От правителството обявиха, че изпускането на водата е необходима стъпка в дългия и скъп процес на извеждане от експлоатация на централата, която се намира на източното крайбрежие на страната, на около 220 км североизточно от столицата Токио.

Япония събира и съхранява замърсената вода в резервоари повече от десетилетие, но мястото свършва. През 2011 г. цунами, предизвикано от земетресение с магнитуд 9,0, наводни три реактора на атомната електроцентрала „Fukushima Daiichi“. Събитието се смята за най-тежката ядрена катастрофа в света след Чернобил. Малко след това властите създадоха забранена зона, която продължи да се разширява, докато радиацията изтече от централата, принуждавайки повече от 150 000 души да се евакуират от района.

Планът за изпускане на вода от завода предизвика тревога в Азия и Тихия океан, откакто беше одобрен от японското правителство преди 2 години. Той беше подписан от ядрения надзорен орган на ООН през юли, като властите заключиха, че въздействието върху хората и околната среда ще бъде незначително. Въпреки това много хора, включително рибари в региона, се опасяват, че изхвърлянето на пречистената вода ще засегне поминъка им. Днес тълпа от протестиращи в Токио организира митинг пред официалната резиденция на премиера, призовавайки правителството да спре освобождаването.

Операторите на централата „Tepco“ филтрират водата, за да премахнат повече от 60 радиоактивни вещества, но тя няма да бъде напълно без радиация, тъй като все още ще съдържа тритий и въглерод-14 – радиоактивни изотопи на водород и въглерод, които не могат да бъдат отстранени лесно. Според експертите те не представляват опасност, освен ако не се консумират в големи количества, тъй като излъчват много ниски нива на радиация.

„Докато изхвърлянето се извършва по план, радиационните дози за хората ще бъдат малки – повече от хиляда пъти по-малко от дозите, които всички получаваме от естествената радиация всяка година“, казва проф. Джим Смит, който преподава наука за околната среда в Университет на Портсмут.

Експертите също така отбелязват, че замърсената вода се изпуска в огромен воден басейн – Тихия океан.

Атомните централи по света редовно изпускат отпадъчни води с нива на тритий над тези в пречистената вода от Фукушима. Въпреки това планът предизвика недоволство в съседните страни, като Китай беше най-големият противник. Той обвини Япония, че третира океана като своя „частна канализация“. В отговор Хонконг заяви, че „незабавно ще активира“ ограничаване на вноса на някои японски хранителни продукти.

И Южна Корея, и Китай вече забраниха вноса на риба от района на Фукушима. Правителството на Южна Корея обаче одобри плана и обвини протестиращите във всяване на страх.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments