МС одобри Националния оперативен план за справяне с пандемията от COVID-19

0
36
Министерски съвет. Снимка: архив
Министерски съвет. Снимка: архив

Националния оперативен план за справяне с пандемията от COVID-19, одобрен от Министерския съвет, бе официално публикуван. В него кабинетът обръща внимание на това, че България е в началото на нова – пета вълна, при която доминиращ вирусен вариант се очаква да е вариантът на безпокойство наречен „Омикрон“.

Основна цел на Националния план за справяне с пандемията от COVID-19 е създаването на адекватна организация за своевременно предприемане на необходимите действия за:

– ограничаване на заболяемостта и намаляване на смъртността от COVID-19;
– осигуряване на оптимални възможности за лечение на заболелите според световно приетите стандарти;
– поддържане на функционирането на основни за обществения живот сектори и служби;
– осигуряване на постоянна, достоверна и актуална информация за обществото относно хода на пандемията и предприетите мерки.

Със Заповед № 2 от 2022 г. на Министерския съвет бе създаден Национален пандемичен комитет (НПК) за изпълнение на Националния план на Република България за готовност при пандемия, приет с Решение № 884 на МС от 2020 г. В състава на НПК са включени представители на отговорните министерства (МЗ, МФ, МТ, МВнР, МОН, МТСП, МК, МО, МИИ, МИР, МП, МЗем., ММС, МВР и МЕ).

Развитието на епидемичната обстановка, свързана с COVID-19 към 11.01.2022 г. сочи тенденция на отчетливо нарастване на основните епидемиологични показатели, вкл. броя на новорегистрираните случаи, на лицата, приети за болнично лечение, както и на тези от тях, които изискват интензивна грижа и реанимация, на броя на починалите.

Регистрираният седмичен ръст на новооткритите заразени със SARS-CoV-2 лица в 2/3 от областите в страната е над 100%, което изисква стриктно наблюдение на ситуацията и въвеждане на последващи противоепидемични и нефармацевтични (изолационно-ограничителни) мерки за справяне с поредната (пета) вълна и намаляване на натиска върху здравната система в страната.

Нараства и броят на доказаните в страната при целогеномно секвениране проби, положителни за вариант на безпокойство „Омикрон“, като за последната седмица техният брой достигна 10% от общо изследваните за периода положителни за SARS-CoV-2 клинични материали.

Към настоящия момент Европейската агенция по лекарствата е в процедура по текущ преглед на два лекарствени продукта за перорална противовирусна терапия за пациенти с COVID-19, които са подходящи за домашно лечение. Те са на различен етап на оценка, но се очаква да бъдат разрешени за употреба в рамките на ЕС през първото тримесечие на 2022г. Това са лекарствените продукти „Lagevrio“ (INN Molnupiravir) на фармацевтичната компания, „Merck Sharp & Dohme“ и лекарствения продукт „Paxlovid“ (INN – PF07321332; Ritonavir), „Pfizer“.

През 2022г. чрез министъра на здравеопазването, ще се създаде организация за текущо осигуряване и поддържане на необходимите колечества лекарствени продукти за лечение на COVID-19, като ще се оценяват и потребностите от поддържане на резерв.

С целия текст на Националния оперативен план за справяне с пандемията може да се запознаете ТУК.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments