МОН предлага изпити с интегрирани тестове след 7-ми клас

0
194
Красимир Вълчев
Красимир Вълчев, Снимка: Скрийншот от видео на NOVA

От Министерството на образованието и науката предлагат след 7-ми клас да се провеждат интегрирани тестове. Новината съобщи ресорният министър Красимир Вълчев.

Според него промените не са големи. Целта е да бъдат мотивирани учениците за по-задълбочена подготовка в областта на природните науки. В момента това се постига трудно и доказателството е фактът, че децата имат по-ниски оценки по тези предмети и много малка част от тях полагат матури по тях.

Вълчев беше категоричен, че основните предмети български език и литература и математика не са достатъчни. Затова в националното външно оценяване ще бъдат включени и природните и обществените науки.

„Затова идеята ни е изпитът по БЕЛ да се съчетае с обществените науки, а този по математика – с природните.“, съобщи министърът.

Според него промяната може да бъде въведена от учебната 2022/2023 година.

Вълчев коментира и липсата на достатъчно време за усвояване на част от материала. Той подчерта, че в момента 60% от времето е за придобиване на знания и 40 на сто – за упражнения. Когато обаче има забавяне, преподавателите се опитват да бъде минат целия материал и това според министъра демотивира учениците. Проблемът бил особено сериозен при преподаването на математика в 5-ти и 6-ти клас. Затова от ведомството ще предложат часовете да бъде увеличени.

Що се отнася до природните науки стремежът ще бъде да отпаднат излишни понятия и фактология. Няма да има промяна при материала по история и български език и литература.

Ще бъде въведен обаче нов предмет – „Дигитални технологии и креативност“. Той ще се преподава в 5-ти, 6-ти и 7-ми клас.

Ще има и още една промяна. Името на предмета „Околен свят“ ще бъде вече „Родинознание“, но няма да има изменения в преподавания по него материал.

От министерството ще направят опит и да променят организацията на целодневното обучение на учениците, като се премине плавно от занималня към личностно развитие.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments