Министър Тодоров: България притежава потенциал, който може да споделя с другите страни

0
42
Министър Себастиан Бурдужа, министър Георги Тодоров и министър Александър Пулев
Министър Себастиан Бурдужа, министър Георги Тодоров и министър Александър Пулев. Снимка: Министерство на електронното управление

„България притежава потенциал, който може да споделя с другите страни. Днес трябва да целим съкращаване на времето, защото времето е ресурс. По отношение на изкуствения интелект и нови технологии като блокчейн не сме на опашката, напротив.“

Това каза министърът на електронното управление Георги Тодоров при тристранна среща между министъра на иновациите и растежа Александър Пулев и министъра на изследванията, иновациите и цифровизацията на Румъния Себастиан Бурдужа, които обсъдиха и активизиране на сътрудничество в областта на иновациите, дигитализацията, високите технологии, инвестиции в стартиращи компании, цифрова свързаност и научни изследвания.

Българските министри са в Букурещ за Министерската среща по дигитална трансформация, в рамките на дейностите по подготовката на срещата на върха на Инициативата „Три морета“, която ще се проведе на 6 септември. Министър Тодоров изтъкна усърдната работа по създаването на модерна дигитална инфраструктура у нас.

„Не сме спрели, така че да можем да създадем такива предпоставки, че международните инвеститори и стратегически партньори да предпочитат България като едно място удобно, сигурно за развитие на бизнеса им“, попълни още министър Тодоров и подчерта, че двете страни имат потенциал за задълбочаване на отношенията в сферата на иновации, стартъп екосистемата, в развитие на технологиите и цифрова свързаност. Пулев отправи предложение за подписване на Меморандум за разбирателство между България и Румъния с фокус върху иновациите, дигитализацията и високите технологии.

По време на дискусията беше изтъкнато засилването на икономическите отношения в контекста на подписаната декларация за издигането на двустранното сътрудничество на ниво стратегическо партньорство от страна на президентите на България Румен Радев и на Румъния Клаус Йоханис. Те се обединиха около мнението, че подписаната през март тази година Декларация е нов етап на отношенията между двете страни.

Министърът на иновациите и растежа посочи възможностите за сътрудничество и в сферата на научно-изследователска и развойна дейност, като даде за пример първия по рода си Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии в Източна Европа – INSAIT.

„Институтът е създаден у нас в партньорство с два от водещите технологични университети в света – швейцарските политехники ETH Цюрих и EPFL, Лозана, и работи в тясно сътрудничество с израелския елитен университет Технион“, подчерта той.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments