Министър Петкова: По-ниските цени на руския газ ще бъдат осезаеми

0
108
Министър Теменужка Петкова
Снимка: Министерство на енергетиката, Архив

Гражданите и бизнесът ще усетят по-ниските цени на руския газ. Това коментира министърът на енергетиката Теменужка Петкова за „NOVA“. По думите й това ще даде възможност на индустрията ни и бизнеса ни да бъдат конкурентоспособни в световен мащаб. Според нея ефектът ще е върху цялата икономика.

Вчера премиерът Бойко Борисов съобщи, че „Газпром“ ще свали цените за „Булгаргаз“ с 40 процента след седем месеца на преговори, а Европейската комисия е изиграла ключова роля. Ресорният министър уточни, че след анализ, който ще бъде направен от „Булгаргаз“ със задна дата от 5 август 2019 година, Комисията за енергийно и водно регулиране ще изчисли цените за всеки месец отделно.

Министър Петкова поясни и че няма вариант, при който топлофикациите и съответните енергийни дружества да формират печалба или да покрият дългове с върнатите пари от намалението с 40 процента със задна дата. По думите й средствата щели да бъдат върнати на потребителите.

„Потребител сте, ако ползвате парно на газ. Това е една ситуация, в която изпадаме за първи път. По отношение на цената на топлинната енергия – тя се определя от регулатора.“

Договорът за намалението на цените на руския газ е до 31 декември 2022 г. След това може да се поиска нова промяна на цените. Определението им ще става посредством формула, която включва пазарен елемент. Енергийният министър не отговори с колко по-евтини ще са доставките от „Газпром“.

„Към настоящия момент цената, която успяхме да постигнем по договора с „Газпром“, е по-конкурентна, изключително добра…Имаше един период от време, в което нашата цена за газа беше изключително добра. Но след 2018 г. се забеляза тенденция на покачване на тази цена. Това, което успяхме да направи, е да предоговорим формулата, на база на която ще се определян цената за природния газ. Това, което българите трябва да знаят, е, че досега тази формула беше ориентирана само на база на цена на петролните деривати. Липсваше пазарният елемент в нея.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments