Защитата на потребителите: Засилена борба с бързите потребителски кредити

0
56
Безлихвен кредит. Снимка: Pixabay.
Безлихвен кредит. Снимка: Pixabay.

През последните години в България се наблюдава значително увеличение на контролните дейности и наложените санкции върху търговци, извършващи нелоялни практики. Събраните от Комисията за защита на потребителите /КЗП/ средства от глоби през 2023 г. са почти двойно по-високи в сравнение с предходната година, като броят на констатираните и санкционирани случаи на нелоялни практики достига до близо 400.

Тези данни бяха обявени от председателя на КЗП Стоил Алипиев, подчертавайки ангажираността на комисията към борбата срещу злоупотребите в търговията и защитата на правата на потребителите. Особено внимание се обръща на нелоялните практики в рамките на промоциите, които търговските вериги предлагат, като често се наблюдават случаи на несъответствие между обявените и реално таксувани цени при покупка.

Един от акцентите в доклада на КЗП е върху сектора на бързите потребителски кредити. Тези финансови продукти, въпреки че са регулирани подобно на банковите кредити, често пъти се оказват източник на нелоялни търговски практики. Възможността за бързо и лесно печелене привлича търговци, които не винаги действат в интерес на потребителя, като по този начин се увеличава рискът от злоупотреби.

За да се противопоставят на такива практики, КЗП и други държавни органи, включително Агенция „Митници“, увеличават своите усилия за контрол и налагане на санкции. Съвместната работа и стремежът към по-строга регулация са ключови в опитите за създаване на справедлива търговска среда и предотвратяване на злоупотреби.

Не по-малко важно е и повишаването на информираността сред самите потребители за техните права и за механизмите за тяхната защита. Образователните инициативи и лесният достъп до информация са сред основните инструменти за ефективна защита на потребителите.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments