Министър Комитова: Наредбата за техническите паспорти на сградите ще бъде променена!

0
18
Виолета Комитова
Виолета Комитова. Снимка: МРРБ

Служебният регионален министър арх. Виолета Комитова нарече Наредбата за техническите паспорти на сградите „недоразумение“. По време на днешния парламентарен контрол тя коментира още, че Разпоредбата е показвала дълбоко неразбиране на това за какво служат техническите паспорти. По думите й от 10 години насам техническите паспорт се искат като задължителен документ при въвеждане в експлоатация на всички нови строежи и уточни, че се е целяло с документа да бъдат обхванати всички съществуващи стари сгради, като насила им бъде направен паспорт.

Коментарът на министъра беше и отговор на въпрос, зададен й от депутата Мартин Димитров от „Демократична България“, който се отнася до необходимостта от приемането на план-график за поетапно издаване на технически паспорти за общински и държавни сгради. Той изрично поздрави от парламентарната трибуна министър Комитова за смелостта й бързо да реши спорната наредба:

„Така трябва. А можехте да кажете, че това не е в прерогативите на служебното правителство и не сме длъжни да го обсъждаме. Но Вие не го направихте, за което приемете моята и на хилядите български граждани благодарност.“

В разясненията по въпроса, регионалният министър уточни, че съгласно Закона за устройство на територията, смисълът на този паспорт е да се изисква за стари сгради, само при намерение за извършване на строително-монтажни работи като саниране, реконструкция, реновиране и т.н. Затова Наредбата за техническите паспорти на строежите е променена. Остава обаче изискването за съставянето на такива за всички държавни и общински сгради, публична държавна и общинска собственост, но с 10-годишен срок – до 2032 г., подчерта арх. Комитова.

Регионалният министър обясни, че част от тези сгради ще влязат за реновиране по Плана за възстановяване и устойчивост. Други сгради ще се реновират по други програми, свързани със Закона за енергийната ефективност. Така за част от сградите ще трябва да се съставят паспорти. Тя обърна внимание, че съгласно нормативните изисквания ще трябва да се направят и енергийни спестявания за всички отопляеми и охлаждаеми сгради.

„МРРБ не отговаря за всички сгради публична собственост, но може съвместно с Агенцията за устойчиво и енергийно развитие да се направи план, за да не се случи така, че всичко трябва да се прави в края на срока, а постепенно да се създадат необходимите документи“, каза още Комитова.

Всъщност срокът за съставяне на техническите паспорти на съществуващи строежи – публична държавна и публична общинска собственост се удължава до 31.12.2032 г. За останалите съществуващи строежи не се предвижда задължителен срок за съставяне на технически паспорти. Това гласи окончателният текст на промените в Наредба № 5 от 2006 г. за техническите паспорти на строежите, които вече са обнародвани в „Държавен вестник“.

Регионалният министър отговори и на запитване, свързано с инвестиции за рехабилитация на ВиК мрежата в Севлиево и възстановяване на водоподаването в свищовското село Совaта. Арх. Комитова обясни, че в момента за областите Габрово и Велико Търново с пари от Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“ се изготвят регионални прединвестиционни проучвания, които ще дадат точна оценка на необходимостта от ВиК мрежите и ще определят приоритетните обекти за европейско финансиране през следващия програмен период. Предмет на обследване на тези прединвестиционни проучвания са и водопроводите за населените места, за които бяха въпросите на народните представители към министъра.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments