Милиони селскостопански животни рискуват умъртвяване чрез задушаване, удавяне или отстрелване

0
304
Прасета
Снимката е илюстративна. Източник: Pixabay

Затварянето на кланиците в Съединените щати вследствие на пандемията от коронавирус ще доведе до “съкращаване на популацията” на кокошките и свинете с методи, считани от експертите за нехуманни, макар и в момента да се наблюдава безпрецедентно търсене на месо от страна на хранителните банките, пише „The Guardian“.

Над 10 милиона кокошки се очаква да бъдат умъртвени вследствие на причиненото от COVID-19 затваряне на щатските кланици. Голяма част от тях ще бъдат удавени с пяна на водна основа, което множество природозащитни организации считат за “нехуманно”.  

Свинефермерската индустрия предупреждава, че 10 милиона свине може да бъдат умъртвени до септември поради същите причини. Методът използван при свинете е обгазяване, отстрелване, анестезична инжекция и физическа травма

Американската ветеринарна асоциация “ACMA” коментира, че при “нормални обстоятелства” част от методите за умъртвяване включват комбинация от изключване на вентилацията във фермите и пускането въглероден двуокис за ускореното задушаване на животните

“Съкращаването на популацията” се превръща във феномен на фона на увеличеното търсене на месни продукти от страна хранителните банки на територията на САЩ и заформящият се глобален недостиг на храна, който доведе и до километрични опашки пред центровете за разпределяне на хуманитарни помощи в САЩ. 

Веригата за дистрибуция на месо в САЩ бе тежко засегната от затварянето на кланиците вследствие на повишилия се брой заразени с COVID-19 работници в кланиците. Между 30 и 40 големи месокомбината в страната са затворени, което означава, че капацитетът на кланиците за свинско и телешко месо се е свил със съответно 25% и 40% по данни на щатската неправителствена браншова агенция “UFCW”.

Затварянето на кланиците означава, че животните няма да могат да бъдат използвани за хранителни продукти и ще трябва да бъдат умъртвявани на място във фермите.  

Допълнително “съкращаване” на свинската популация

„Предвид че е сравнително по-лесно да се съхрани чифтокопитния добитък по фермите, умъртвяването на крави за момента не се заформя като проблем, като може би вече сме и преминали пика на умъртвяването на кокошки, коментира Адам Спек, аграрен анализатор към “IHS Markit”.

“В случай че се наложи, чифтокопитният добитък може да бъде съхраняван за поне още шест месеца. От друга страна пикът на умъртвяването на кокошки е зад гърба ни, но едва след като 10 милиона птици бяха унищожени в ранни фази от жизнения си цикъл”, пояснява Спек. 

По отношение на умъртвяването на домашните птици Лея Гарсес, президент на щатската природозащитна организация “Mercy for Animals”, коментира, че е трудно да се потвърдят точните числа. Със сигурност обаче се знае, че 2 милиона бройлера и 61 000 кокошки, отглеждани за яйца са били изклани по фермите. 

Гарсес подчертава, че за разлика от домашните птици пресичането на популацията на свинете е далеч по-трудна, тъй като периодът им на развитие е шест месеца, а не шест седмици както при кокошките. “Много животни вече бяха бременни, когато се затвориха кланиците”, коментира тя.

Националното консулство на производителите на свинско месо на Америка “NPPC” изчислява, че: “близо 10 069 000 свине, отглеждани за пазарна реализация, ще трябва да бъдат евтаназирани в седмиците между 25 април и 19 септември 2020, водейки до тежки финансови последици за свиневъдите”.

Според “AVMA”  най-често “предпочитаните методи” за умъртвяване на свине включват смъртоносна инжекция, обгазяване, отсрелване, както и умъртвяване чрез ток или физическа травма. Одобрените от от “AVMA” методи в “извънредни ситуации” включват изключване на вентилационната система на фермите в евентуална комбинация с обгазяване с въглероден диоксид или поглъщане на содиев нитрит

В шокиращо описване на умъртвяването чрез “физическа травма” Гарсес пояснява, че това може да се състои в блъскане на новородените прасета в земята, както и в „сваряването им живи”

След като бе попитан относно броя на умъртвените свине, Спек коментира, че свинефермите не са склонни да споделят подобна информация. “По наши изчисления коронавирусът е довел до умъртвяването на около 2 милиона свине през последните близо шест седмици”.

Спек добавя още, че с евентуалното отваряне на кланиците към края на май и възстановяването на капацитета им до 85%, предвижданата от “NPPC” депопулация на 10 милиона свине може значително да бъде намалена

Спек коментира още, че свинефермите вече са взели мерки за намаляване на стадата, с цел да ограничат загубите си. “Фермерите предприеха изколване на разплодните свине, аборти в сравнително малки мащаби и ограничаване на предназначените за пазара свине. Също така хранителната диета на животните е регулирана, за да съдържа по-малко протеин и да се забави физическото развитие на животните”.

Методите са “нехуманни”

По отношение забавянето на физическото развитие на свинете Гарсес коментира, че то крие други рискове. “Един от използваните методи е повишаване на температурата във фермите отвъд зоната на комфорт на животните, което води до спад в апетита”, обяснява тя. 

Комбинацията от ограничена диета и по-висока температура, разяснява Гарсес, означава, че свинете “ще са гладни и ще прегряват, което увеличава дискомфорта за животните, който и без това вече е изключително висок”

В опит да се ограничат негативните последици върху месодобивната индустрия Национална свиневъдна асоциация публикува съвети за фермерите в блога си. Там асоциацията предупреждава: “Не избързвайте да показвате какво се случва във фермите в момента”

“Повечето хора няма как да разберат комплексността на ситуацията и целия процес по отглеждането на животните и достигането на месото до трапезната маса. Това означава, че най-безопасно би било да комуникирате ситуацията на нивото на третокласник, за да сте сигурни, че думите ви няма да бъдат извадени от контекста на изказването”. 

Говорителят на “NPPC” Джим Монро коментира, че през седмицата, завършила на 15 май, близо 75% от капацитета на кланиците е бил оползотворен и че ситуацията продължава да се подобрява. Монро добавя още, че “евтанизацията е продиктувана от желанието да се облекчи страданието на животните”

При домашните птици умъртвяването не е много по-лесно. Обгазяването на кокошарниците с въглероден двуокис е един от използваните методи, споделя Ким Стурла, директор на природозащитната организация “Animal Place”. Друг популярен метод е задушаването на птиците с пяна на водна основа, което е сред “препоръчваните” методи на “AVMA”.

Говорител на “AVMA” коментира, че умъртвяването на животните винаги е тежко и спорно решение, което често зависи от редица фактори като “видът на животните, популацията им във фермите, наличните средства, безопасността на персонал, както и наличната техническа база”. 

Европейски активисти коментират, че задушаването с пяна причинява удължено страдание. Макар и рисковете за селскостопанските животни в Европа да остават ниски, природозащитната организация “Compassion in World Farming” препоръчва използването на азотен газ, тъй като води до по-бърза смърт. 

В доклад на Европейската агенция за безопасност на храните от 2019 не бяха посочени предимства на умъртвяването чрез пяна, тъй като “смъртта, причинена от навлизането на течност във въздушните пътища” не се счита за “хуманен метод за умъртвяване на животни, включително и за птици”. 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments