Милена Кънчева: Родителите на деца с аутизъм трябва да приемат мисълта, че те цял живот ще бъдат уникални

0
144
Милена Кънчева
Милена Кънчева. Снимка: Гражданското движение "Помощ на лица с проблеми в развитието".

„Много е  важно родителите на деца с проблеми от аутистичния спектър да не се обвиняват, да се успокоят и да приемат мисълта, че цял живот ще имат едно уникално дете, а после и уникален възрастен. Те не трябва да се отказват от утвърдените терапии при психолог, терапевт и ерготерапевт, а чак след тях да търсят алтернативните методи“.

Това заяви пред „БНР“ Милена Кънчева, координатор в гражданското движение „Помощ на лица с проблеми в развитието“.

Според нея при тези родители степента на тревожност е много по-висока и интензивна, отколкото при родители на деца с други увреждания, защото не е ясен пътят, който трябва да извървят.

По думите общуването на специалистите с такива деца е изключително важно за тяхната социализация и адаптация към заобикалящия ги свят и общество. Поради тази причина създаването на дневен център за лица с проблеми от аутистичния спектър от 5 до 35 години в столичния район „Слатина“ е нейна основна кауза. Тя се надява, че към него ще заработи и социално предприятие, в което хората, чието състояние позволява това, да могат да работят. За целта ще бъдат търсени и и ментори, които да им помогнат да реализират своя потенциал и в други сфери, извън центъра.

Бъдещият Дневен център за деца и младежи с аутизъм
Бъдещият Дневен център за деца и младежи с аутизъм. Снимка: TimeHeroes, Facebook

Организацията е получила от Столична община къща за безвъзмездно ползване в продължение на десет години. В момента тя се нуждае от основен ремонт, за който от организацията набират средства, чрез различни работилници и други благотворителни инициативи. Търси се помощта и на частни фирми, които да подкрепят инициативата с финансови средства или строителни материали

Според нея през последните 30 години грижата за лицата с подобни диагнози се променя се към по-добро, а основната причина за това е, че родителите вече започнаха по-спокойно да говорят по темата за аутизма, която дълго време е била табу. По думите ѝ в миналото повечето семейства са предпочитали да не показват децата си и да не споделят проблемите си с никого.  

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments