Мигрантите нарастват на границата на САЩ, докато законът за експулсиране от ерата на пандемията залезе

0
68
Граница
Граница. Снимка: Pixabay

Пред низ от бели палатки на границата между САЩ и Мексико в Браунсвил, Тексас, десетки венецуелци чакаха, пише „Асошиейтед прес“. Някои седяха на бордюри, а други се подпираха на метални барикади. Когато портите най-накрая се отвориха, дългата опашка от мъже се изви бавно по пешеходната пътека към моста и през река Рио Гранде към Мексико.

През последните няколко седмици служители на митническата и гранична служба на САЩ улесняваха тези експулсирания три пъти на ден, тъй като приблизително 30 000 мигранти, предимно от Венецуела, влязоха в САЩ в този регион от средата на април. Тази цифра е в сравнение с 1700 мигранти, които агентите на граничния патрул срещнаха през първите две седмици на април.

В другия край на щата, в Ел Пасо, властите се справят с нов прилив на мигранти и се притесняват, че хиляди други чакат да преминат. Всичко това идва в момент, когато САЩ се подготвят за края на политика, свързана с пандемията от коронавирус, която им позволи бързо да експулсират много мигранти, и подчертава опасенията дали краят на ограниченията за имиграция съгласно дял 42 от закон за общественото здраве от 1944 г. означава още повече мигранти, опитващи се да преминат южната граница. Миналата седмица по време на посещение в Южен Тексас министърът на вътрешната сигурност Алехандро Майоркас заяви:

„Подготвяме се от доста време и сме готови. Това, което очакваме, наистина е скок. И това, което правим, е да планираме различните му нива.“

Но той също така подчерта, че ситуацията на границата е „изключително предизвикателна“. Майоркас говори от място в Браунсвил, където американски служители са поставили палатка и съоръжения като преносими бани за мигранти. Той уточни, че е трудно да се установи причината за неотдавнашния скок във Венецуела, но изтъкна, че САЩ работят с Мексико, за да се справят с този проблем и прогнозира промяна „много скоро“.

Много от тези, които пресичат границата, влизат през Браунсвил точно на север от мексиканския граничен град Матаморос. Градът беше разтърсен от нова криза в неделя, когато джип се вряза в хора, чакащи на автобусна спирка срещу приюта за мигранти в града. Загинаха осем души, предимно мъже от Венецуела.

Рикардо Маркес, 30-годишен венецуелец, пристигна в приют в Макалън, след като пресече границата със съпругата си и 5-месечното си дете в Браунсвил. Те напуснаха Венецуела, защото дъщеря му се нуждае от операция. Мъжът разказа:

„Бях изправен пред решението или да остана там, или да рискувам всичко заради дъщеря си.“

Те бяха прекосили Рио Гранде, след като прекараха месец в Матаморос, опитвайки се да си уговорят среща чрез приложение, което САЩ използват за насрочване на срещи за хора без документи, за да дойдат на границата и да се опитат да я преминат.

Длъжностни лица в администрацията на президента Джо Байдън казват, че са се подготвяли повече от година за края на дял 42. Стратегията се основава на осигуряването на повече законни пътища за мигрантите да стигнат до САЩ, без да рискуват опасното пътуване до границата. Това включва неща като създаване на центрове в чужди държави, където мигрантите могат да кандидатстват за емигриране, както и процес на хуманитарно условно освобождаване, който вече е в сила с 30 000 слота на месец за хора от четири държави, които да дойдат в САЩ. От 12 май те разширяват наличните срещи чрез приложението CBP One, което Маркес се опита да използва. Когато беше пуснато, много мигранти и защитници го критикуваха, като изразиха мнение, че има технологични проблеми и просто няма достатъчно назначения.

Стратегията също е тежка по отношение на последствията. САЩ предлагат правило, което би ограничило силно убежището за мигранти, които първо пътуват през друга държава, бързо проверяване на мигрантите, търсещи убежище на границата и депортиране на тези, които се считат за неквалифицирани, както и петгодишна забрана за повторно влизане за депортираните.

Много от тези последствия бяха посрещнати с остри критики от групи за защита на правата на имигрантите, които стигнаха толкова далеч, че сравниха политиките с тези на тогавашния президент Доналд Тръмп и казаха, че правото да се кандидатства за убежище на територията на САЩ е свещено. Голяма част от стратегията на администрацията на Байдън също е изправена пред правна опасност през следващите седмици. Предложеното правило, ограничаващо убежището, почти сигурно ще бъде обект на съдебни дела. И републиканските щати искат да спрат използването на хуманитарни условни освобождавания от страна на демократичната администрация в такъв голям мащаб.

Администрацията също така увеличава полетите на имиграционните и митническите служби, за да изведе хората от страната – полети като този, който наскоро излетя от летище в Харлинген, Тексас. Малко след зазоряване три автобуса спряха до самолет. Един по един мигрантите излязоха от автобуса. Те са били с белезници и ограничители на краката и хирургически маски. Първо ги потупаха за контрабанда и след това бавно тръгнаха нагоре по стълбите към самолета. Общо 133 мигранти бяха изпратени обратно в родната им страна Гватемала.

Но тези полети работят само ако държавите ги приемат. Венецуела не го прави. А Колумбия заяви, че преустановява полетите за депортиране поради „жестокото и унизително“ отношение към мигрантите.

Служители на администрацията казват, че използват технология за ускоряване на обработката на преминаването на мигранти, които пресичат границата без документи и използват мобилна обработка, така че да може процесът да не спира, докато се транспортират с автобус или микробус, например. Те настояха да дигитализират документи, които по едно време бяха попълвани на ръка от граничен патрул. Освен това те засилиха наемането на изпълнители, така че агентите да могат да останат на полето.

Критиците обаче критикуваха администрацията, казвайки, че не прави достатъчно. Кристен Синема, независим американски сенатор от Аризона, коментира в „Face the Nation“ на CBS в неделя, че администрацията не комуникира с местните служители относно неща като какъв тип скок да очакваме или дали ще има автобуси за превоз на мигранти. И тя каза, че решението за изпращане на 1500 военни на границата е дошло твърде късно.

В общности, които граничат с Мексико, служители и обществени групи, които се грижат за новопристигналите мигранти, са разтревожени какво означава краят на дял 42. Сестра Норма Пиментел управлява Центъра за хуманитарна почивка на католическите благотворителни организации, най-големият приют в Южен Тексас.

Приютът функционира главно като ресурсен център, където мигрантите могат да закупят билети, да се обаждат, да се хранят и да починат, преди да отпътуват до следващата си дестинация, където често имат семейни или други контакти. Но, добави Пиментел, много от венецуелците в този последен скок нямат връзки в САЩ, което ги прави по-трудни да се придвижат до следващата дестинация. Тя беше категорична:

„Това се превръща в проблем за нас.“

Федералното правителство дава пари на общностите, за да им помогне да се справят с увеличаването на мигрантите. В петък администрацията обяви, че 332 милиона долара са били изплатени на 35 местни власти и обслужващи организации. Повечето отиват в общности близо до границата „поради неотложните проблеми, с които се сблъскват“, но градовете далеч от границата също получават средства.

В граничния град на Тексас Ел Пасо около 2200 мигранти в момента са на лагер или живеят по улиците на няколко пресечки от основните входни пристанища, които свързват Ел Пасо с мексиканския град Хуарес. Градът е готов да отвори приюти следващата седмица, ако е необходимо, в две свободни училищни сгради и граждански център.

Кметът на Ел Пасо Оскар Лийзър изчисли, че приблизително 10 000 до 12 000 мигранти са в Хуарес и чакат да преминат, докато местните власти се подготвят за „неизвестното“. Лийзър подчерта, че мигрантите се стичат към границата с погрешни предположения, че ще бъде по-лесно да влязат в САЩ, когато дял 42 отпадне, но за мнозина може да има по-тежки последствия.

Това е съобщение, което федералните служители повтарят. Но те се състезават срещу мощна мрежа за контрабанда на хора, която улеснява миграцията на север и отчаянието на мигрантите, които смятат, че нямат друга възможност.

На входното пристанище Браунсвил служители на митниците и граничната защита на САЩ казват, че са провели тренировки, за да се подготвят, в случай че има вълна от мигранти, които се опитват да преминат и трябва да затворят моста. Пешеходците преминават от Матаморос, използвайки покрита пътека, която може да побере само няколко души. Притеснени от въздействието на дългите опашки от мигранти, идващи на пристанището след 11 май без уговорка и засягащи пристанищните операции, те призовават хората да насрочват срещи чрез CBP One.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments